לקסוס RX 500h F- Sport Performance במבחן דרכים

את הדור העדכני של דגם הפנאי הגדול של לקסוס, ה – RX, פגשנו כבר בעבר למבחן מעמיק, עם גרסת הפלאג אין 450h+. במסגרת העדכון, זכה הדגם לא רק למראה משופר ולתא נוסעים חדש ויוקרתי, אלא גם לגרסת ביצועים בעלת השם המלא והמפואר, ה- RX 500h F-Sport Performance . באילו כלים פונה דגם פנאי גדול ומהודר כמו ה- RX500אל לב הנהג הספורטיבי, והאם הוא יגרום לכם לצאת לסיבוב סתם בשביל הכיף? יצאנו לבדוק.

טל אבן | 30/04/24
לקסוס RX 500h F- Sport Performance
לקסוס RX 500h F- Sport Performance. צילום תמונות: טל אבן

לקסוס RX - רקע  

דגם ה-RX מזוהה בעולם בתור רכב הפנאי היוקרתי הרשמי הראשון. תחילה היה מדובר ברכב פנאי קומפקטי, לאחר מכן גדל המרכב לכדי קטגוריית ה-SUV –D .

מאז שהושק ה-RX בשנת 1998, כ-9 שנים אחרי שלקסוס הפכה למותג פרימיום עצמאי ולהתנתק מההגדרה "חטיבת היוקרה של טויוטה", ראו אור 5 דורות של ה-RX, שמכרו עד כה מעל ל-3 וחצי מיליון אקזמפלרים ברחבי העולם.

הדור העדכני ביותר הושק בישראל בימים האחרונים של 2022, וגרסת ה h+450 נבחנה כאן.

מפעל ההרכבה הראשון של המותג מחוץ ליפן, באונטריו- קנדה, היה מעין הצהרת כוונות של לקסוס לגבי שיווק נרחב בשוק הצפון אמריקאי.

הדור הנוכחי מבוסס על פלטפורמת ה- GA-K בה עושים שימוש לא מעט דגמים מקבוצת טויוטה – לקסוס, לא רק שהיא קלה יותר מזו שקדמה לה, אלא שהיא מאפשרת ניצול טוב יותר של המרכב לטובת מרווח לנוסעים, יחד עם הנמכת מרכז הכובד, המסייעת בשיפור היכולות הדינמיות והתנהגות המרכב.

שלא כמו בדורות קודמים, ה-RX המעודכן לא מציע גרסאות לשבעה נוסעים.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance

---

לקסוס RX 500h – עיצוב חיצוני, מימדים

הדור האחרון של הלקסוס RX נראה קומפקטי מכפי שהוא – 4.89 מ' לאורך, 1.92 מ' לרוחב וגובהו 1.695 מ'.

מלפנים גריל שהוא אמנם דומיננטי, אך מעט קטן מבעבר ומחודד פחות, ששינה צורתו וויתר על מראה "שעון החול". כאן הוא בשחור, ומשתלב בטקסטורות עם הפנלים הלבנים שעוטפים אותו.

יחידות התאורה הראשיות נאות מאד, מצוידות ב- Triple Bi Led עוקבי פניה.

הפגוש שונה מזה שפגשנו בגרסת ה +450 הנטענת, עם לועות עמוקים יותר וגרילים שחורים בפינות למטה, כמו גם העיצוב של המגלש התחתון.

מהצד מראה דומה מאד לגרסה הנטענת, למעט החישוקים הגדולים (21") שבאים כאן בשחור במקום ניקל, ומראות צד בשחור.

קורות A דקיקות הממוקמות אחורה מבעבר, קווים דינאמיים על הדלתות, גג במראה צף, עם קורות   Bו- C שחורות וחיבור שחור ואלכסוני בקורה D אל עבר החלון האחורי.

מאחור מראה נאה למדי, עם יחידות תאורת לד מחוברות ביניהן בפס לד אדום. הפגוש שונה אף הוא מזה שפגשנו בעבר, הייתי שמח אם יציאות המפלט היו בולטות מתחתיו, בכל זאת מדובר בגרסה הביצועיסטית והמובחנת במשפחת ה-RX, ולא מוסתרות ופונות כלפי מטה.

בסך הכל יש כאן לא מעט קימורים וניפוחים שמעט מתאמצים להקנות מראה דינאמי ושרירי, אך התוצאה בכללותה טובה, וה-RX בגרסה הביצועית נאה למדי.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - מבט קדמילקסוס RX 500h F- Sport Performance - מבט אחורי

--- 

לקסוס RX 500h – עיצוב פנימי, איכות חומרים

בתא הנוסעים העיצוב הכללי אלגנטי ומסודר בקווים נקיים, החומרים איכותיים עד מאד, והמשטחים רכים ונעימים למגע.

המושבים ספורטיביים למראה, במיוחד באדום העז שלפניכם, הם עוטים עור, אוחזים היטב ואינם מרגישים צרים מדי. הנוחות בהם מצוינת גם אחרי קילומטרים רבים של נסיעה.

המסך הראשי ענק (14"), הוא מתממשק לאנדרואיד אוטו ולאפל קאר פליי אלחוטית, ובגרסת ה-500 הוא גם מגיע עם מערכת שמע מצוינת מבית מארק לוינסון, לה לא פחות מ- 21 רמקולים.

מתחתיו משטח טעינה אלחוטית לנייד, תאי אחסון וידית הילוכים קפיצית ונוחה, סביבה עוד מספר כפתורים פיזיים.

מאחורי ההגה מסך מחוונים 7" וכפתורי תפעול לגיר (הפלנטרי במקרה של ה-500).

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - פנים הרכב

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - פנים הרכב

---

מאחור מושב מעט גבוה אך הוא מרווח גם לשלושה, ולא רק לרגליים בזכות בסיס גלגלים בן 2.85 מ' נדיבים (כ-6 ס"מ יותר מהדור הקודם), אלא גם בכתפיים ובמרווח לראש.

יש כאן בקרת אקלים נוספת, שקעי טעינה וגם צלונים מתקפלים בדלתות, בנוסף לחלונות הכהים.

מאחור תא מטען ענק, עם 612 ליטרים של אחסון. מתחת לרצפתו מקום ייעודי לכיסוי הגלילה של תא המטען, ערכת ניפוח ועוד מספר תאי אחסון קטנים.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - מושב אחורילקסוס RX 500h F- Sport Performance - תא מטען

---

לקסוס RX 500h – הנדסת אנוש

מסך האינפוטיינמנט הראשי והחדש טוב בהרבה מקודמו, התפעול מהיר, והוויתור על הטאץ'-פד שהפעיל אותו בעבר מהקונסולה המרכזית – מבורך.

 

מה פחות אהבתי בהנדסת האנוש?

ראשית, ידיות פתיחת הדלתות שהוחלפו בכפתורים חשמליים המוצמדים לידיות מכאניות שפותחות את הדלתות אחרי שתי משיכות המיועדות בעיקר לחירום – זה אולי מחמיא ומחניף לחובבי הגאדג'טים, אבל מצאתי את זה פחות נוח ביום יום.

אני מסייג את ההסתייגות בכך, שיתכן שאחרי הסתגלות ארוכת טווח- תגלו בכך משהו יעיל ונוח יותר מידיות משיכה קונבנציונליות.

מעבר לכך – האופנה העכשווית של התעשייה בה המסך מרכז כמעט הכל, וכאן גם נעדר ממנו תפריט בית אמיתי.

אמנם יש כמה פיצ'רים הקבועים עליו עם גישה מהירה, כמו הפעלת המיזוג (כפתורי הגלגל לקביעת הטמפרטורות מקוריים , יפים ונוחים לשימוש), החימום ואוורור במושבים, בורר תוכניות הנהיגה וכדומה, אבל תסלח לי תפיסת ה-Tazuna של לקסוס, שבאה להגדיר תפעול נוח וקל בעת נהיגה, ההפעלה עדיין לא נוחה כמו בקרת אקלים עם תפעול נפרד.

מאידך, הווליום של מערכת השמע מופעל על ידי כפתור גלגל, וטוב שכך.

דבר נוסף, בלקסוס החליטו להעביר את רוב התפעול של המערכות השונות, שהיה בתפעול אינטואיטיבי למדי - מגלגל ההגה בגרסת ה 450+ (למעט בגרסה הבכירה), אל עבר הקרנה על גבי השמשה.

הרציונל שעומד מאחורי הדבר מובן – לתת לנהג לתפעל את רוב מערכות הרכב מבלי שייאלץ להוריד את עיניו מהכביש. רק שרעיון לחוד וביצוע לחוד. בפועל, נדרשות כמה הקלקות על כפתורים חדשים ומאד לא אינטואיטיביים לשימוש – הנענים למגע וגם ללחיצה, וגם זה, לא תמיד בניסיון הראשון.

יצרנים צריכים לזכור שנוחות תפעול, אינטואיטיביות וקלות השימוש- הם בסוף החשובים ביותר, לביטחון הנהג והנוסעים ברכב.

מולכם, על גבי השמשה ייפתחו תפריטים (או בלוח המחוונים, אם מכבים את פעולת ההקרנה על השמשה), ובכל ימי המבחן לא הצלחתי להפוך את התפעול שלהם לידידותי למשתמש, גם כשמדובר בדפדוף בין שירים, תפעול בקרת השיוט ועוד פעולות שהפכו בשנת 2024 לבסיסיות למדי.

בשל התפעול המסורבל העדפתי לוותר על תפעול של חלק מהמערכות, ולתמוה מדוע בחר היצרן שלא להשאיר כאן על ההגה את סט הכפתורים ה"רגילים" עם התפעול האינטואיטיבי, הנמצאים ברוב רמות הגימור הנמוכות יותר של ה-RX.

גם אם יש חדשנות מסוימת, היא חייבת להיות כזו שנלמדת בקלות, שאחרי שתיחשף אליה תישאל: "איך הסתדרנו בלעדיה קודם?".

לקסוס RX 500h F- Sport Performance -ידית דלתלקסוס RX 500h F- Sport Performance - קונסולה מרכזיתלקסוס RX 500h F- Sport Performance - שמשה

---

לקסוס RX 500h – אבזור ומחיר

מחיר הדגם עומד על 560 אלף שקלים לפני אגרת רישוי, כאשר צבע מטאלי לא ניתן לוויתור בדגם, והוא מוסיף בין 6,000 ועד 10,000 שקלים למחיר.

ה-500h מגיע ברמת גימור אחת, F- Sport Performance כאמור, היא גבוהה מאד כצפוי, ומעבר למה שצוין לעיל, כוללת גג פנורמי, מראות צד מתקפלות חשמלית וכניסה קלה למושב הנהג המתופעל חשמלית (גם של הנוסע, ולשניהם זיכרונות, חימום ואוורור).

עוד תמצאו כאן תאורת אווירה בת 64 גוונים, בלם יד חשמלי עם אוטו הולד, מצלמות 360 וחיישנים היקפיים, בקרת אקלים תלת אזורית, מראה מרכזית דיגיטלית (מסך לד), פתיחת תא מטען ללא מגע יד, סייען חנייה ועוד. 

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - פנים הרכב  

---

לקסוס RX 500h – בטיחות

שלל גרסאות ה-RX קיבלו ציון בטיחות של 6 מתוך 8. יש כאן לא פחות מ- 12 כריות אוויר, בקרת שיוט אדפטיבית ושמירה אקטיבית על מרכז נתיב (שתיהן עובדות בפועל באופן מדויק למדי).

מה עוד? בלימה אוטונומית בחירום וסיוע בעבודת ההגה בחירום, זיהוי תמרורים וסיוע במעבר בצמתים, זיהוי רכב בשטח מת, בלימה אוטומטית בנסיעה לאחור, התרעה על עייפות נהג, מניעת שכחת ילדים ומניעה מפתיחת דלת כשיש תנועה חוצה. 

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - פנים הרכב

לקסוס RX 500h – מנועים, הנעה

זו הפעם השניה בה לקסוס משתמשים בדגם שמספרו 500 בכינוי  F-Sport Performance, אך בניגוד לזו הראשונה, ה- IS 500, לא מדובר פה במנוע 5.0 ליטרים V8, וגם לא ב-472 סוסי מרוץ שמניעים את האחות הסדאנית מבית.

מה שכן, זו הפעם הראשונה בה הוצמדה מערכת היברידית למנוע 4 צילינדרים בנפח 2.4 ליטרים מוגדש, המשמש לא מעט דגמים בקבוצה.

המערכת ההיברידית שכאן כוללת שני מנועים חשמליים, האחד מתפקד בחיבור שבין מנוע הבנזין לתיבת ההילוכים בת 6 ההילוכים, השני מחובר ישירות לסרן האחורי.

ההספק הכולל של כל יחידת הכוח שנוצרת, עומד על 371 כוחות סוס. הזינוק ל-100 קמ"ש עומד על 6.2 שניות.

ההנעה כאן היא של 4 הגלגלים, עם טכנולוגיית Direct 4, הדואגת לעבור בשברירי שניות ממצב של העברת מרבית הכוח מהציר הקדמי (70% מהכוח על הציר הקדמי), לציר האחורי (עד 80% לציר האחורי), כשזה נדרש, הכל לפי ניטור העומס, הבלימה והמומנט לכל גלגל. 

מערכת הדיירקט 4 מסייעת, בין היתר, בזינוק יעיל ויציב מהמקום, כניסה לסיבוב, היגוי בזמן הסיבוב, ויציאה ספורטיביות מסיבוב.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - מבחן דרכים

---

לקסוס RX 500h – נוסעים, צריכת דלק

בניגוד לרוב המכוניות בקטגוריית רכבי הפנאי הגדולים, בהן חשוב שהרכב יהיה בעיקר שקט, מרווח, מפואר, בטיחותי ומאובזר, עם גרסת ה-500 של ה-RX נתנו בלקסוס קריצה גם אל עבר הנהג, בכך שתכננו רכב ששם לפניו מטרה חשובה -  לספק הנאה מנהיגה;

נהיגה ספורטיבית כוללת לא רק רכב שיודע להאיץ כמו שצריך, אלא גם אחד שיודע להסתובב כמעט כמו רכבים קטנים, מחוזקים ושובבים.

בעיר ניתן להתרשם מהמתלים האדפטיביים, וכאן תעדיפו את המצב הרגיל על פני זה הספורטיבי. הם עדיין נוקשים מספיק לטובת תגובות ספורטיביות, וגם יחבטו פחות במעבר מעל לכבישים זרועי בורות ושברים, וישככו היטב את פגעי הכביש.

הבידוד האקוסטי מצוין, ה-RX מזנק ומשתלב בקלילות, הרבה בשל המנוע החשמלי שמחפה בתגובה מיידית על מנוע הבנזין ומגדש הטורבו, שמתעוררים מעט מאוחר יותר, ובשום שלב לא נרשם חוסר בכוח מיידי מתשלובת המנועים.

תיבת ההילוכים מתמרנת בין שלושת המנועים באופן חלק למשעי.

ב-RX שכאן קיים היגוי אחורי פסיבי בן 4 מעלות, המסייע בנהיגה אך גם בקוטר הסיבוב – היגוי אחורי נגדי לכיוון הגלגלים הקדמיים בסיבוב בעיר, ובאותו הכיוון של הגלגלים הקדמיים במהירויות גבוהות.

גם מחוץ לעיר נשמרת רמה גבוהה של נינוחות יוקרתית ושקט בתא הנוסעים, עם תאוצות ביניים הקורות באופן מהיר מאד, התגובות נחושות מאד ועדיין, ניתן לשמור על צריכת דלק שפויה לרכב מהסגמנט.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - מבחן דרכים

בכביש הדינאמי, אחד מאלה שה- RX500h בא כדי לתקוף, ההתנהגות של השלדה מעט פושרת מהמצופה, האחיזה של ההגה מצוינת, אך זה מצידו לא נותן פידבק מספק עבור רכב שרוצה להיקרא ספורטיבי טהור, וישנה נטייה מסוימת להרחיב את הקו הרצוי בכבישים הדינאמיים, למרות ההיגוי האחורי ולמרות טכנולוגית הדיירקט 4.

הסאונד הספורטיבי של המנוע מלאכותי ובוקע מהרמקולים. הוא אמנם תורם מעט לאווירה הספורטיבית, רק חבל שהוא לא מגיע ישירות מהמנוע ומיחידות המפלט המוסתרות שמאחור, בכל זאת, רכב כמו ה- RX500, גרסת הביצועים של הדגם, צריך להיבחן בכלים שונים משאר תצורות הדגם.

היצרן מצהיר על צריכת דלק ממוצעת של 12.3 ק"מ לליטר בנזין.

בפועל המנעד במבחן המגוון היה בין 8.5 ק"מ לליטר במקטעים דינאמיים ובהאצות מענגות, ועד ל-11.8 ק"מ לליטר בנהיגה רגועה בעת שיוט אריסטוקרטי.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance

---

לקסוס RX 500h – מסכמים

ה-RX500  הוא קודם כל RX, רכב הפנאי הגדול של לקסוס, וזה אומר שהוא בנוי נהדר, איכותי מאד ומשתמש בחומרים הטובים ביותר שבתעשייה, זה לא מפתיע ואף מצופה, מרכב עם תג מחיר של 560 אלף שקלים, לפני צבע מטאלי, מיגון בטיחותי ורישוי.

מעבר לכך הוא מרווח מאד, נוח, בטיחותי ומאובזר, שקט ושייט אוטוסטרדות מעולה. וכן, מעל לכל, אל תשכחו את רמות האמינות והסחירות המוכחות של לקסוס בישראל ובעולם.

בצד הפחות מרשים נגעתי בכתבה במספר נושאים שהפריעו לי בהנדסת אנוש, כולם מגיעים ממקום של רצון לחדש ו"להמציא את הגלגל" מצד היצרן, גם היכן שזה ממש לא נדרש, כמו תפעול מערכות מגלגל ההגה דרך תפריטים מסובכים בהקרנה העילית, פתיחת הדלתות המתחכמת או סתם ריכוז של תפעול מערכות הרכב במסך המרכזי הגדול.

יתכן שכל אלה הם רק עניין של הרגל, אך אינטואיטיביים לשימוש מהיום הראשון עם הרכב- הם לא. עדיין, בשקלול מכלול הדברים, משמעותן לא מאד גבוהה אל מול שלל התכונות הטובות של ה-RX.

ולתוצאות המבחן בצד הספורטיבי - שילוב שלושת המנועים שכאן נותנים ל-RX השרירי  יכולת לנוע בקצב מרשים עד מאד, והוא יהיה תמיד מהיר ועם כוח זמין.

הוא גם ייתן יותר ריגוש מרכב פנאי גדל מימדים ממוצע, ה- RX500 הוא אמנם לא רכב ספורט אלא רכב ספורטיבי, כזה שיגרום לנהג החובב מעט לחייך וליהנות, ואולי אפילו לקחת אותו מעת לעת לכבישים הנכונים, סתם בשביל הכיף, וזה לא מעט לרכב מסוגו.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance

LEXUS RX 500h F- Sport Performance

מחיר (₪)559,990
אורך (מ')4.89
רוחב (מ')1.92
גובה (מ')1.695
בסיס גלגלים (מ')2.85
משקל עצמי (ק"ג)2,100
נפח תא מטען/ כשהמושבים האחוריים מקופלים (ל')612 / 1,678
מרווח גחון (ס"מ)18.3
צריכת בנזין ממוצעת (מוצהר/ ממוצע מבחן - ק"מ / ליטר)12.3 / 10.2
מנוע, נפח (סוג דלק, סמ"ק)בנזין, 2,400 טורבו 
תצורת מנוע (מס' צילינדרים, תגבור חשמלי)4, היברידי 2 מנועים
תיבת הילוכים, הנעהאוט' 6, 4x4
הספק מנוע (כ"ס)371
מומנט משולב (קג"מ)56.1
תאוצה 0-100 קמ"ש (שנ')6.2

משך אחריות כללית (שנים / ק"מ – המוקדם מביניהם)

ניתן להאריך אחריות על המערכת ההיברידית כל שנה מראש, בעלות נוספת, עד 10 שנים או 160,000 ק"מ. 
3 / 100,000

 

לקסוס RX - רקע  

דגם ה-RX מזוהה בעולם בתור רכב הפנאי היוקרתי הרשמי הראשון. תחילה היה מדובר ברכב פנאי קומפקטי, לאחר מכן גדל המרכב לכדי קטגוריית ה-SUV –D .

מאז שהושק ה-RX בשנת 1998, כ-9 שנים אחרי שלקסוס הפכה למותג פרימיום עצמאי ולהתנתק מההגדרה "חטיבת היוקרה של טויוטה", ראו אור 5 דורות של ה-RX, שמכרו עד כה מעל ל-3 וחצי מיליון אקזמפלרים ברחבי העולם.

הדור העדכני ביותר הושק בישראל בימים האחרונים של 2022, וגרסת ה h+450 נבחנה כאן.

מפעל ההרכבה הראשון של המותג מחוץ ליפן, באונטריו- קנדה, היה מעין הצהרת כוונות של לקסוס לגבי שיווק נרחב בשוק הצפון אמריקאי.

הדור הנוכחי מבוסס על פלטפורמת ה- GA-K בה עושים שימוש לא מעט דגמים מקבוצת טויוטה – לקסוס, לא רק שהיא קלה יותר מזו שקדמה לה, אלא שהיא מאפשרת ניצול טוב יותר של המרכב לטובת מרווח לנוסעים, יחד עם הנמכת מרכז הכובד, המסייעת בשיפור היכולות הדינמיות והתנהגות המרכב.

שלא כמו בדורות קודמים, ה-RX המעודכן לא מציע גרסאות לשבעה נוסעים.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance

---

לקסוס RX 500h – עיצוב חיצוני, מימדים

הדור האחרון של הלקסוס RX נראה קומפקטי מכפי שהוא – 4.89 מ' לאורך, 1.92 מ' לרוחב וגובהו 1.695 מ'.

מלפנים גריל שהוא אמנם דומיננטי, אך מעט קטן מבעבר ומחודד פחות, ששינה צורתו וויתר על מראה "שעון החול". כאן הוא בשחור, ומשתלב בטקסטורות עם הפנלים הלבנים שעוטפים אותו.

יחידות התאורה הראשיות נאות מאד, מצוידות ב- Triple Bi Led עוקבי פניה.

הפגוש שונה מזה שפגשנו בגרסת ה +450 הנטענת, עם לועות עמוקים יותר וגרילים שחורים בפינות למטה, כמו גם העיצוב של המגלש התחתון.

מהצד מראה דומה מאד לגרסה הנטענת, למעט החישוקים הגדולים (21") שבאים כאן בשחור במקום ניקל, ומראות צד בשחור.

קורות A דקיקות הממוקמות אחורה מבעבר, קווים דינאמיים על הדלתות, גג במראה צף, עם קורות   Bו- C שחורות וחיבור שחור ואלכסוני בקורה D אל עבר החלון האחורי.

מאחור מראה נאה למדי, עם יחידות תאורת לד מחוברות ביניהן בפס לד אדום. הפגוש שונה אף הוא מזה שפגשנו בעבר, הייתי שמח אם יציאות המפלט היו בולטות מתחתיו, בכל זאת מדובר בגרסה הביצועיסטית והמובחנת במשפחת ה-RX, ולא מוסתרות ופונות כלפי מטה.

בסך הכל יש כאן לא מעט קימורים וניפוחים שמעט מתאמצים להקנות מראה דינאמי ושרירי, אך התוצאה בכללותה טובה, וה-RX בגרסה הביצועית נאה למדי.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - מבט קדמילקסוס RX 500h F- Sport Performance - מבט אחורי

--- 

לקסוס RX 500h – עיצוב פנימי, איכות חומרים

בתא הנוסעים העיצוב הכללי אלגנטי ומסודר בקווים נקיים, החומרים איכותיים עד מאד, והמשטחים רכים ונעימים למגע.

המושבים ספורטיביים למראה, במיוחד באדום העז שלפניכם, הם עוטים עור, אוחזים היטב ואינם מרגישים צרים מדי. הנוחות בהם מצוינת גם אחרי קילומטרים רבים של נסיעה.

המסך הראשי ענק (14"), הוא מתממשק לאנדרואיד אוטו ולאפל קאר פליי אלחוטית, ובגרסת ה-500 הוא גם מגיע עם מערכת שמע מצוינת מבית מארק לוינסון, לה לא פחות מ- 21 רמקולים.

מתחתיו משטח טעינה אלחוטית לנייד, תאי אחסון וידית הילוכים קפיצית ונוחה, סביבה עוד מספר כפתורים פיזיים.

מאחורי ההגה מסך מחוונים 7" וכפתורי תפעול לגיר (הפלנטרי במקרה של ה-500).

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - פנים הרכב

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - פנים הרכב

---

מאחור מושב מעט גבוה אך הוא מרווח גם לשלושה, ולא רק לרגליים בזכות בסיס גלגלים בן 2.85 מ' נדיבים (כ-6 ס"מ יותר מהדור הקודם), אלא גם בכתפיים ובמרווח לראש.

יש כאן בקרת אקלים נוספת, שקעי טעינה וגם צלונים מתקפלים בדלתות, בנוסף לחלונות הכהים.

מאחור תא מטען ענק, עם 612 ליטרים של אחסון. מתחת לרצפתו מקום ייעודי לכיסוי הגלילה של תא המטען, ערכת ניפוח ועוד מספר תאי אחסון קטנים.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - מושב אחורילקסוס RX 500h F- Sport Performance - תא מטען

---

לקסוס RX 500h – הנדסת אנוש

מסך האינפוטיינמנט הראשי והחדש טוב בהרבה מקודמו, התפעול מהיר, והוויתור על הטאץ'-פד שהפעיל אותו בעבר מהקונסולה המרכזית – מבורך.

 

מה פחות אהבתי בהנדסת האנוש?

ראשית, ידיות פתיחת הדלתות שהוחלפו בכפתורים חשמליים המוצמדים לידיות מכאניות שפותחות את הדלתות אחרי שתי משיכות המיועדות בעיקר לחירום – זה אולי מחמיא ומחניף לחובבי הגאדג'טים, אבל מצאתי את זה פחות נוח ביום יום.

אני מסייג את ההסתייגות בכך, שיתכן שאחרי הסתגלות ארוכת טווח- תגלו בכך משהו יעיל ונוח יותר מידיות משיכה קונבנציונליות.

מעבר לכך – האופנה העכשווית של התעשייה בה המסך מרכז כמעט הכל, וכאן גם נעדר ממנו תפריט בית אמיתי.

אמנם יש כמה פיצ'רים הקבועים עליו עם גישה מהירה, כמו הפעלת המיזוג (כפתורי הגלגל לקביעת הטמפרטורות מקוריים , יפים ונוחים לשימוש), החימום ואוורור במושבים, בורר תוכניות הנהיגה וכדומה, אבל תסלח לי תפיסת ה-Tazuna של לקסוס, שבאה להגדיר תפעול נוח וקל בעת נהיגה, ההפעלה עדיין לא נוחה כמו בקרת אקלים עם תפעול נפרד.

מאידך, הווליום של מערכת השמע מופעל על ידי כפתור גלגל, וטוב שכך.

דבר נוסף, בלקסוס החליטו להעביר את רוב התפעול של המערכות השונות, שהיה בתפעול אינטואיטיבי למדי - מגלגל ההגה בגרסת ה 450+ (למעט בגרסה הבכירה), אל עבר הקרנה על גבי השמשה.

הרציונל שעומד מאחורי הדבר מובן – לתת לנהג לתפעל את רוב מערכות הרכב מבלי שייאלץ להוריד את עיניו מהכביש. רק שרעיון לחוד וביצוע לחוד. בפועל, נדרשות כמה הקלקות על כפתורים חדשים ומאד לא אינטואיטיביים לשימוש – הנענים למגע וגם ללחיצה, וגם זה, לא תמיד בניסיון הראשון.

יצרנים צריכים לזכור שנוחות תפעול, אינטואיטיביות וקלות השימוש- הם בסוף החשובים ביותר, לביטחון הנהג והנוסעים ברכב.

מולכם, על גבי השמשה ייפתחו תפריטים (או בלוח המחוונים, אם מכבים את פעולת ההקרנה על השמשה), ובכל ימי המבחן לא הצלחתי להפוך את התפעול שלהם לידידותי למשתמש, גם כשמדובר בדפדוף בין שירים, תפעול בקרת השיוט ועוד פעולות שהפכו בשנת 2024 לבסיסיות למדי.

בשל התפעול המסורבל העדפתי לוותר על תפעול של חלק מהמערכות, ולתמוה מדוע בחר היצרן שלא להשאיר כאן על ההגה את סט הכפתורים ה"רגילים" עם התפעול האינטואיטיבי, הנמצאים ברוב רמות הגימור הנמוכות יותר של ה-RX.

גם אם יש חדשנות מסוימת, היא חייבת להיות כזו שנלמדת בקלות, שאחרי שתיחשף אליה תישאל: "איך הסתדרנו בלעדיה קודם?".

לקסוס RX 500h F- Sport Performance -ידית דלתלקסוס RX 500h F- Sport Performance - קונסולה מרכזיתלקסוס RX 500h F- Sport Performance - שמשה

---

לקסוס RX 500h – אבזור ומחיר

מחיר הדגם עומד על 560 אלף שקלים לפני אגרת רישוי, כאשר צבע מטאלי לא ניתן לוויתור בדגם, והוא מוסיף בין 6,000 ועד 10,000 שקלים למחיר.

ה-500h מגיע ברמת גימור אחת, F- Sport Performance כאמור, היא גבוהה מאד כצפוי, ומעבר למה שצוין לעיל, כוללת גג פנורמי, מראות צד מתקפלות חשמלית וכניסה קלה למושב הנהג המתופעל חשמלית (גם של הנוסע, ולשניהם זיכרונות, חימום ואוורור).

עוד תמצאו כאן תאורת אווירה בת 64 גוונים, בלם יד חשמלי עם אוטו הולד, מצלמות 360 וחיישנים היקפיים, בקרת אקלים תלת אזורית, מראה מרכזית דיגיטלית (מסך לד), פתיחת תא מטען ללא מגע יד, סייען חנייה ועוד. 

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - פנים הרכב  

---

לקסוס RX 500h – בטיחות

שלל גרסאות ה-RX קיבלו ציון בטיחות של 6 מתוך 8. יש כאן לא פחות מ- 12 כריות אוויר, בקרת שיוט אדפטיבית ושמירה אקטיבית על מרכז נתיב (שתיהן עובדות בפועל באופן מדויק למדי).

מה עוד? בלימה אוטונומית בחירום וסיוע בעבודת ההגה בחירום, זיהוי תמרורים וסיוע במעבר בצמתים, זיהוי רכב בשטח מת, בלימה אוטומטית בנסיעה לאחור, התרעה על עייפות נהג, מניעת שכחת ילדים ומניעה מפתיחת דלת כשיש תנועה חוצה. 

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - פנים הרכב

לקסוס RX 500h – מנועים, הנעה

זו הפעם השניה בה לקסוס משתמשים בדגם שמספרו 500 בכינוי  F-Sport Performance, אך בניגוד לזו הראשונה, ה- IS 500, לא מדובר פה במנוע 5.0 ליטרים V8, וגם לא ב-472 סוסי מרוץ שמניעים את האחות הסדאנית מבית.

מה שכן, זו הפעם הראשונה בה הוצמדה מערכת היברידית למנוע 4 צילינדרים בנפח 2.4 ליטרים מוגדש, המשמש לא מעט דגמים בקבוצה.

המערכת ההיברידית שכאן כוללת שני מנועים חשמליים, האחד מתפקד בחיבור שבין מנוע הבנזין לתיבת ההילוכים בת 6 ההילוכים, השני מחובר ישירות לסרן האחורי.

ההספק הכולל של כל יחידת הכוח שנוצרת, עומד על 371 כוחות סוס. הזינוק ל-100 קמ"ש עומד על 6.2 שניות.

ההנעה כאן היא של 4 הגלגלים, עם טכנולוגיית Direct 4, הדואגת לעבור בשברירי שניות ממצב של העברת מרבית הכוח מהציר הקדמי (70% מהכוח על הציר הקדמי), לציר האחורי (עד 80% לציר האחורי), כשזה נדרש, הכל לפי ניטור העומס, הבלימה והמומנט לכל גלגל. 

מערכת הדיירקט 4 מסייעת, בין היתר, בזינוק יעיל ויציב מהמקום, כניסה לסיבוב, היגוי בזמן הסיבוב, ויציאה ספורטיביות מסיבוב.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - מבחן דרכים

---

לקסוס RX 500h – נוסעים, צריכת דלק

בניגוד לרוב המכוניות בקטגוריית רכבי הפנאי הגדולים, בהן חשוב שהרכב יהיה בעיקר שקט, מרווח, מפואר, בטיחותי ומאובזר, עם גרסת ה-500 של ה-RX נתנו בלקסוס קריצה גם אל עבר הנהג, בכך שתכננו רכב ששם לפניו מטרה חשובה -  לספק הנאה מנהיגה;

נהיגה ספורטיבית כוללת לא רק רכב שיודע להאיץ כמו שצריך, אלא גם אחד שיודע להסתובב כמעט כמו רכבים קטנים, מחוזקים ושובבים.

בעיר ניתן להתרשם מהמתלים האדפטיביים, וכאן תעדיפו את המצב הרגיל על פני זה הספורטיבי. הם עדיין נוקשים מספיק לטובת תגובות ספורטיביות, וגם יחבטו פחות במעבר מעל לכבישים זרועי בורות ושברים, וישככו היטב את פגעי הכביש.

הבידוד האקוסטי מצוין, ה-RX מזנק ומשתלב בקלילות, הרבה בשל המנוע החשמלי שמחפה בתגובה מיידית על מנוע הבנזין ומגדש הטורבו, שמתעוררים מעט מאוחר יותר, ובשום שלב לא נרשם חוסר בכוח מיידי מתשלובת המנועים.

תיבת ההילוכים מתמרנת בין שלושת המנועים באופן חלק למשעי.

ב-RX שכאן קיים היגוי אחורי פסיבי בן 4 מעלות, המסייע בנהיגה אך גם בקוטר הסיבוב – היגוי אחורי נגדי לכיוון הגלגלים הקדמיים בסיבוב בעיר, ובאותו הכיוון של הגלגלים הקדמיים במהירויות גבוהות.

גם מחוץ לעיר נשמרת רמה גבוהה של נינוחות יוקרתית ושקט בתא הנוסעים, עם תאוצות ביניים הקורות באופן מהיר מאד, התגובות נחושות מאד ועדיין, ניתן לשמור על צריכת דלק שפויה לרכב מהסגמנט.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance - מבחן דרכים

בכביש הדינאמי, אחד מאלה שה- RX500h בא כדי לתקוף, ההתנהגות של השלדה מעט פושרת מהמצופה, האחיזה של ההגה מצוינת, אך זה מצידו לא נותן פידבק מספק עבור רכב שרוצה להיקרא ספורטיבי טהור, וישנה נטייה מסוימת להרחיב את הקו הרצוי בכבישים הדינאמיים, למרות ההיגוי האחורי ולמרות טכנולוגית הדיירקט 4.

הסאונד הספורטיבי של המנוע מלאכותי ובוקע מהרמקולים. הוא אמנם תורם מעט לאווירה הספורטיבית, רק חבל שהוא לא מגיע ישירות מהמנוע ומיחידות המפלט המוסתרות שמאחור, בכל זאת, רכב כמו ה- RX500, גרסת הביצועים של הדגם, צריך להיבחן בכלים שונים משאר תצורות הדגם.

היצרן מצהיר על צריכת דלק ממוצעת של 12.3 ק"מ לליטר בנזין.

בפועל המנעד במבחן המגוון היה בין 8.5 ק"מ לליטר במקטעים דינאמיים ובהאצות מענגות, ועד ל-11.8 ק"מ לליטר בנהיגה רגועה בעת שיוט אריסטוקרטי.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance

---

לקסוס RX 500h – מסכמים

ה-RX500  הוא קודם כל RX, רכב הפנאי הגדול של לקסוס, וזה אומר שהוא בנוי נהדר, איכותי מאד ומשתמש בחומרים הטובים ביותר שבתעשייה, זה לא מפתיע ואף מצופה, מרכב עם תג מחיר של 560 אלף שקלים, לפני צבע מטאלי, מיגון בטיחותי ורישוי.

מעבר לכך הוא מרווח מאד, נוח, בטיחותי ומאובזר, שקט ושייט אוטוסטרדות מעולה. וכן, מעל לכל, אל תשכחו את רמות האמינות והסחירות המוכחות של לקסוס בישראל ובעולם.

בצד הפחות מרשים נגעתי בכתבה במספר נושאים שהפריעו לי בהנדסת אנוש, כולם מגיעים ממקום של רצון לחדש ו"להמציא את הגלגל" מצד היצרן, גם היכן שזה ממש לא נדרש, כמו תפעול מערכות מגלגל ההגה דרך תפריטים מסובכים בהקרנה העילית, פתיחת הדלתות המתחכמת או סתם ריכוז של תפעול מערכות הרכב במסך המרכזי הגדול.

יתכן שכל אלה הם רק עניין של הרגל, אך אינטואיטיביים לשימוש מהיום הראשון עם הרכב- הם לא. עדיין, בשקלול מכלול הדברים, משמעותן לא מאד גבוהה אל מול שלל התכונות הטובות של ה-RX.

ולתוצאות המבחן בצד הספורטיבי - שילוב שלושת המנועים שכאן נותנים ל-RX השרירי  יכולת לנוע בקצב מרשים עד מאד, והוא יהיה תמיד מהיר ועם כוח זמין.

הוא גם ייתן יותר ריגוש מרכב פנאי גדל מימדים ממוצע, ה- RX500 הוא אמנם לא רכב ספורט אלא רכב ספורטיבי, כזה שיגרום לנהג החובב מעט לחייך וליהנות, ואולי אפילו לקחת אותו מעת לעת לכבישים הנכונים, סתם בשביל הכיף, וזה לא מעט לרכב מסוגו.

לקסוס RX 500h F- Sport Performance

LEXUS RX 500h F- Sport Performance

מחיר (₪)559,990
אורך (מ')4.89
רוחב (מ')1.92
גובה (מ')1.695
בסיס גלגלים (מ')2.85
משקל עצמי (ק"ג)2,100
נפח תא מטען/ כשהמושבים האחוריים מקופלים (ל')612 / 1,678
מרווח גחון (ס"מ)18.3
צריכת בנזין ממוצעת (מוצהר/ ממוצע מבחן - ק"מ / ליטר)12.3 / 10.2
מנוע, נפח (סוג דלק, סמ"ק)בנזין, 2,400 טורבו 
תצורת מנוע (מס' צילינדרים, תגבור חשמלי)4, היברידי 2 מנועים
תיבת הילוכים, הנעהאוט' 6, 4x4
הספק מנוע (כ"ס)371
מומנט משולב (קג"מ)56.1
תאוצה 0-100 קמ"ש (שנ')6.2

משך אחריות כללית (שנים / ק"מ – המוקדם מביניהם)

ניתן להאריך אחריות על המערכת ההיברידית כל שנה מראש, בעלות נוספת, עד 10 שנים או 160,000 ק"מ. 
3 / 100,000