וויה פרי VOYAH FREE במבחן דרכים

אם רק לפני 5 שנים היו מספרים לנו שרכב חשמלי, יוקרתי, סיני, הנושא תג מחיר עסיסי של 400 אלף שקלים, יימכר מעל ל-200 פעמים בישראל בשנת השיווק הראשונה שלו, היינו מתקשים להאמין. יצאנו לבדוק מה שכנע את הלקוחות, ומהו סוד הקסם של ה VOYAH FREE.

טל אבן | 28/02/24
וויה פרי VOYAH FREE במבחן דרכים
וויה פרי VOYAH FREE . צילום תמונות: טל אבן

וויה VOYAH – רקע

המותג וויה נולד בשנת 2019, כחטיבת רכבי היוקרה של היצרן הסיני הלאומי דונג-פנג, המתמחה בייצור ובתכנון כלי רכב חשמליים.

וויה הושקה רשמית ב-2020, כשנה לפני שהוצג הדגם הראשון של החברה, ה-פרי FREE, נשוא מבחן זה.

לאחרונה אף נוצר שיתוף פעולה בין וויה לחברת הטכנולוגיה Huawei, במטרה לייצר ולפתח יחדיו כלי רכב חכמים, כבר בעתיד הקרוב.

 וויה פרי VOYAH FREE במבחן דרכים

וויה פרי VOYAH FREE – מרכב, עיצוב חיצוני, מידות

וויה פרי הוא רכב פנאי יוקרתי וגדול למדי (4.9 מ' לאורך, 1.95 מ' לרוחב ו- 1.65 מ' לגובה), המשתמש בפלטפורמה הבטיחותית והחכמה של קבוצת דונג פנג, המאפשרת בין היתר שיפור של מערך המתלים ושל מערכות העזר לנהג.

בעיצוב שלו השתתפה סדנת העיצוב מבית ג'יוג'רו האיטלקית;

רמז לכך מצאתי די מהר בגריל הקדמי הדומיננטי, פריט שנעלם מהתפריט, או שהפך עיצובי בעיקר - בקרב כלי הרכב החשמליים, בו קווים אנכיים המתכנסים פנימה, ומזכירים את קו החרטום של מזראטי, רק שבמקום לוגו הקלשון במרכז, מופיע כאן סמל דמוי מלאך הפורס כנפיים.

יחידות תאורת הלד נאות ובנויות קוביות עם פסי לד מעליהן. מהצד חישוקים גדולים (20"), ידיות נשלפות לדלתות, חלונות אחוריים כהים וקורה אחורית עם הטבעת שם המותג, המשתלבת בקווים מעוגלים עם ספוילר הגג והחלון מאחור, מתחתיו פנסי לד מעוצבים, עם פס אדום אופנתי המחבר ביניהם.

התוצאה הסופית מרשימה, עם קווים דינאמיים ופרופורציונליים המשדרים מכובדות ויוקרה, והוויה פרי מעוררת לא מעט עניין וסקרנות בכבישים המקומיים.

וויה פרי VOYAH FREE - מבט קדמיוויה פרי VOYAH FREE - גריל קדמיוויה פרי VOYAH FREE - מבט אחורי

 

וויה פרי VOYAH FREE – עיצוב פנימי, הנדסת אנוש, חומרים וגימור

פתיחת הדלת חושפת תא נוסעים עם ניחוח יוקרתי, בו עור (טבעוני) שעוטף כל משטח מסביב.

הגוון שנבחר כאן הוא חום בהיר, וחשוב לבחור בגוון שאתם אוהבים, מאחר שהוא נמצא בכל מקום – על גבי המושבים, הדלתות, ההגה, על הדשבורד והקונסולה המרכזית, והכל משתלב באופן נאה למדי עם משטחים כהים וקווי ניקל.

בשל ריבוי הדגמים החדשים בשוק הרכב, ולאור העובדה שקשה היום, יותר מבעבר, ליצור בידול אל מול מתחרים ומותגים חדשים, ניכר כי יש מאמץ ליצור "אפקט וואוו" דרך שימוש בפיצ'ר ייחודי, אביזר או מערכת מקורית, שלא נראתה קודם, או שנראתה עד כה רק בכלי רכב יקרים בהרבה.

בווייה פרי יש מספר אלמנטים כאלה, שמייד עם כניסה לרכב, ממהרים להרשים את הנוסעים, ולמצב את ה FREE  כדגם שאינו רק יוקרתי, אלא גם כזה שמגיש לבעליו את המילה האחרונה של הפיתוחים הטכנולוגיים בתעשייה;

האחד הוא הגג השקוף והגדול, שבלחיצת כפתור הופך חלבי, כשבמסך המרכזי ניתן לקבוע את דרגת השקיפות הרצויה, אחת מ- 10 דרגות השקיפות שיש.

דבר נוסף הוא 3 המסכים הגדולים (12.3"), הנמתחים לרוחבו של הדש בורד כולו, כולל אחד מול הנוסע, פיצ'ר שכמותו פגשנו לראשונה במרצדס EQS, שעולה פי 3 מהוויה פרי.

וויה פרי VOYAH FREE - מושב קדמי

וויה פרי VOYAH FREE - דש בורד

מבט בוחן יותר מגלה דש בורד היושב על מנועים חשמליים, שינמיכו אותו בלחיצת כפתור (או במעבר לתוכנית נהיגה "ספורט"), כדי לקבל ראות טובה יותר של הכביש, ויתאימו את התצוגה במסכים למצב המונמך שלהם.

מעבר לכך, ללוח המחוונים אפשרות להפוך למסך שחור-לבן הכולל ראיית לילה, המזהה הולכי רכב, בעלי חיים ועצמים בחשיכה מוחלטת, גם אם הם במרחק של 150 מטרים מלפנים.  

כל אלה, לצד הגימור המהודר, נותנים תחושה מיידית של רכב יוקרה מפנק וטכנולוגי.

המשטחים נעימים למגע, וגם אחרי נסיעה ממושכת, המושבים מתגלים שהם מהנוחים ביותר בתעשייה.

שמחתי לגלות כאן כפתורים פיזיים בקונסולה המרכזית, השולטים בעיקר בבקרת האקלים התלת אזורית (הכוללת גם 3 ניחוחות של בישום לבחירה), בבלם היד ובאוטו הולד, בתוכניות הנהיגה, במצלמות ובסוללת החיישנים. לצידם משטח מגע ששולט בעוצמת השמע בעיקר, והוא אינטואיטיבי לשימוש.

המסך עצמו, על תפריטיו הרבים, מפתיע בקלות היחסית הכרוכה בתפעולו בעת נהיגה. יופי.

וויה פרי VOYAH FREE - לוח מחווניםוויה פרי VOYAH FREE - פנים הרכבוויה פרי VOYAH FREE - פנים הרכב

---

מאחור נשמרת האווירה המהודרת, עם פתחי מיזוג וטעינה, ועור מדלת לדלת.

בסיס הגלגלים הנדיב (2.96 מ') ורוחבו של המרכב מאפשרים ישיבה נוחה גם ל-3 מבוגרים.

תא המטען הנפתח חשמלית עם מחוות רגל גדול מתגלה כגדול למדי (560 ליטרים), וסף ההטענה רחב ובגובה נוח. רצפתו אינה ניתנת להרמה ולא כוללת אפשרויות אחסון נוספות, אך אם ממש צריך, יש גם תא אחסון קטן מלפנים, מתחת למכסה המנוע.

וויה פרי VOYAH FREE - מושב אחוריוויה פרי VOYAH FREE - תא מטען

---  

וויה פרי VOYAH FREE – אבזור ומחיר

הוויה פרי מגיע ברמת גימור אחת שהיא גבוהה מאד, ומחירו 400 אלף שקלים.

מעבר למה שתואר לעיל, תמצאו מתלי אוויר אדפטיביים, כניסה והפעלה ללא מפתח- לרבות פתיחה כשמתקרבים ונעילה אוטומטית כשמתרחקים עם המפתח מהרכב, משטח טעינה אלחוטית, תאורת אווירה היקפית ומערכת שמע משובחת מבית DYNAudio, הכוללת 10 רמקולים.

בנוסף, המושבים מתכווננים חשמלית מלפנים, והם כוללים חימום, אוורור, מסאז' וזיכרונות למושב הנהג (גם למראות הצד המתקפלות חשמלית).

מצלמה קטנה ודו כיוונית במרכז הדשבורד מנטרת את פני הנהג ומגלה סימני עייפות והסחת דעת, אבל לא רק. ניתן להשתמש בה כמצלמת דרך מקליטה, וגם לצלם ולהקליט סרטונים של היושבים מלפנים ומאחור, שם זה פרקטי במיוחד עם תינוקות או ילדים קטנים, אותם יוכל הנהג לראות במסך הראשי, מבלי שיתפתה להסתובב לכיוונם בעת נהיגה.

קישוריות לאנדרואיד ואפל קיימות אף הן, והן מותקנות באופן מקומי.

וויה פרי VOYAH FREE - פנים הרכב

---

וויה פרי VOYAH FREE – בטיחות

רמת הבטיחות בוויה מקבלת ציון 5 מתוך 8. יש כאן 6 כריות אוויר, בקרת שיוט אדפטיבית, מערכת אקטיבית למניעת סטייה מנתיב, בלימה אוטונומית בחירום, כמו גם בפני הולכי רגל ורכב דו גלגלי, זיהוי רכב בשטח מת, וכאמור לעיל – ישנה גם התרעה על עייפות נהג והסחת דעתו מהכביש, כמו גם אזהרה מפני פתיחת דלת כשיש תנועה חוצה.

המצלמה שמנטרת את אישוני הנהג לא ממהרת לרוב להתריע על הסחת דעת עם כל הזזת מבט מהכביש, והיא, כמו שאר המערכות, עובדת כמעט תמיד באופן משכנע.

ברכב שלל מצלמות חיצוניות הנותנות תמונות 360 מכל זווית וגובה, לצד חיישני חניה היקפיים.

וויה פרי VOYAH FREE - דש בורד

  

וויה פרי VOYAH FREE – מנועים

הוויה פרי מגיע עם צמד מנועים המפיקים יחדיו 489 כ"ס ו-73.42 קג"מ. ההנעה כפולה והתאוצה ל-100 קמ"ש אורכת 4.4 שניות קצרצרות, בטח לרכב שמשקלו העצמי הוא לא פחות מ-2,415 ק"ג.

תוכניות הנהיגה מפחיתות מההספק ומיכולות ההאצה בהתאם, אך עדיין הפרי מרגיש זריז בכל מצב ובכל תוכנית נהיגה, אפילו ב eco.

וויה פרי VOYAH FREE

וויה פרי VOYAH FREE – נוסעים

בעיר הבידוד הכפול של החלונות ומערכת ביטול הרעשים האקטיבית, יחד עם המתלים האדפטיביים - יוצרים תחושת ריחוף נעימה כמעין קפסולה גדולה ומהירה, וגם פסי הרעדה קשוחים עוברים בשלום תחת גלגלי הוויה.

המושבים נוחים ורחבים וניתן בקלות להגיע לתנוחת נהיגה טובה. הראות החוצה טובה, וגם תמרון המרכב הגדול מתנהל היטב עם ארסנל המצלמות והחיישנים ההיקפיים.

ביציאה מהעיר נשמרת אווירת הנסיעה הסאלונית, כך גם השקט בתא הנוסעים.

התאוצות מוחשיות מאד, במיוחד במצב ספורט, המרכב נע קלות על גבי המתלים הרכים, 

ומערכות הבטיחות האקטיביות (בקרת שיוט, שמירה על נתיב) עובדות לרוב באופן מדויק, ללא היסטריה מיותרת מצידן.

בכביש הדינאמי עוברים למצב ספורט, מתלי האוויר מנמיכים את המרכב, והוויה חזקה מאד בין הסיבובים, רק שמשקל עצמי גבוה ומרחק סרנים גדול מבשרים לנהג שזו לא הוט האץ', וזאת למרות יכולות ספורטיביות גבוהות בזכות הכוח הרב, האחיזה הגבוהה וזוויות הגלגול המתונות יחסית.

למרות שבורר תוכניות הנהיגה כולל גם מצב "שטח", ויש כאן הנעה כפולה בזכות שני המנועים, ואמנם מתלי האוויר יעלו את המרכב בהתאם, אך עדיין חבל לנסות את הוויה שלכם מעבר לשבילים מהירים.

וויה פרי VOYAH FREE

 ---

וויה פרי VOYAH FREE – סוללה, טעינה, טווחים

למרות הצהרות יצרן המדברות על 500 ק"מ בין טעינות, במהלך ימי המבחן שכללו נהיגה מגוונת לאורך מאות קילומטרים, הוויה סיימה עם צריכת חשמל ממוצעת של 23.6 קווט"ש לכל 100 ק"מ. מאחר שקיבולת הסוללה היא 106 קווט"ש, מדובר בטווח ריאלי של 449 ק"מ.

יחד עם זאת, נהיגה בפקקים מתמשכים אל העבודה בבוקר, הניבה נתון צריכה של 21.4 קווט"ש ל-100 ק"מ, שהם כבר מאד מתקרבים להצהרת היצרן, עם 495 ק"מ לאופי נסיעה שכזה.

קצב הטעינה מדבר על 40 דקות בטווח האפקטיבי שבין 20 ל-80 אחוזים בסוללה.

הקצב המירבי שמציעה הסוללה בטעינה מהירה הוא 125 קווט"ש. בפועל הטעינה התבצעה בתחנה עם קצב נמוך יותר, לכן לא ניתן היה להקיש מזה על קצב מקסימלי של הטעינה.

יחד עם זאת, טעינה בתחנה אחרת, מהירה מאד (עם קצב מקסימלי אפשרי של עד 180 קווט"ש), טעינה של מ-83 אחוזים ועד 99 אחוזים בסוללה לקחה אף היא 45 דקות. צריך סבלנות.

וויה פרי VOYAH FREE - עמדת טעינהוויה פרי VOYAH FREE - לוח מחוונים

---

וויה פרי VOYAH FREE – מסכמים

לוויה פרי יש לא מעט שפנים שהיא מחביאה במרכב הגדול שלה, ויש לה מקום לכולם.

היא נראית טוב ומשדרת יוקרה כלפי חוץ, תא הנוסעים מהודר לעילא ולעילא כמו בטובות שבמתחרות היוקרתיות שעולות הרבה יותר, היא מאובזרת באופן מרשים עד מאד, עם כמה פיצ'רים שתתקשו למצוא גם אצל היקרות שבמתחרות, היא חזקה ומתנהגת באופן דינאמי ובוגר, ולבסוף – יש לה טווח ריאלי מכובד של קילומטרים פר טעינה.

ניתן רק להניח שבעתיד הקרוב קצב הטעינה יהיה מהיר יותר, וגם אבזור הבטיחות האקטיבית יהא שלם לחלוטין, ולמרות זאת, כבר עתה ניתן לומר בפה מלא, שיש כאן את אחת העסקאות המעניינות והמשתלמות בשוק, למי שמחפש רכב חשמלי ויוקרתי, על מלא.   

וויה פרי VOYAH FREE

VOYAH FREE

מחיר (₪)399,985 
אורך (מ')4.905
רוחב (מ')1.95
גובה (מ')1.645
בסיס גלגלים (מ')2.96
משקל עצמי (ק"ג)2,415
נפח תא מטען/ כשהמושבים האחוריים מקופלים (ל')

560 / 1,320

(+70 מלפנים)
מרווח גחון (ס"מ)11.8 - 21.3
טווח נסיעה לטעינה מלאה (ק"מ) (מוצהר/ ממוצע מבחן)500 / 449
הספק מנועים (כ"ס)489
תאוצה 0-100 קמ"ש (שנ')4.4
קיבולת סוללה (קווט"ש)106.7
משך טעינה ביתית AC (100%-20%)(דק')600
משך טעינה מהירה DC (20%-80%) (דק)40
קצב טעינה מקסימלית (מהיר DC/ ביתי AC) (קווט"ש)125 / 11
משך אחריות כללית (שנים / ק"מ – המוקדם מביניהם)5 / ללא הגבלה

משך אחריות על מערכת חשמלית (סוללה)

(שנים / ק"מ – המוקדם מביניהם)
8 / ללא הגבלה

 

וויה VOYAH – רקע

המותג וויה נולד בשנת 2019, כחטיבת רכבי היוקרה של היצרן הסיני הלאומי דונג-פנג, המתמחה בייצור ובתכנון כלי רכב חשמליים.

וויה הושקה רשמית ב-2020, כשנה לפני שהוצג הדגם הראשון של החברה, ה-פרי FREE, נשוא מבחן זה.

לאחרונה אף נוצר שיתוף פעולה בין וויה לחברת הטכנולוגיה Huawei, במטרה לייצר ולפתח יחדיו כלי רכב חכמים, כבר בעתיד הקרוב.

 וויה פרי VOYAH FREE במבחן דרכים

וויה פרי VOYAH FREE – מרכב, עיצוב חיצוני, מידות

וויה פרי הוא רכב פנאי יוקרתי וגדול למדי (4.9 מ' לאורך, 1.95 מ' לרוחב ו- 1.65 מ' לגובה), המשתמש בפלטפורמה הבטיחותית והחכמה של קבוצת דונג פנג, המאפשרת בין היתר שיפור של מערך המתלים ושל מערכות העזר לנהג.

בעיצוב שלו השתתפה סדנת העיצוב מבית ג'יוג'רו האיטלקית;

רמז לכך מצאתי די מהר בגריל הקדמי הדומיננטי, פריט שנעלם מהתפריט, או שהפך עיצובי בעיקר - בקרב כלי הרכב החשמליים, בו קווים אנכיים המתכנסים פנימה, ומזכירים את קו החרטום של מזראטי, רק שבמקום לוגו הקלשון במרכז, מופיע כאן סמל דמוי מלאך הפורס כנפיים.

יחידות תאורת הלד נאות ובנויות קוביות עם פסי לד מעליהן. מהצד חישוקים גדולים (20"), ידיות נשלפות לדלתות, חלונות אחוריים כהים וקורה אחורית עם הטבעת שם המותג, המשתלבת בקווים מעוגלים עם ספוילר הגג והחלון מאחור, מתחתיו פנסי לד מעוצבים, עם פס אדום אופנתי המחבר ביניהם.

התוצאה הסופית מרשימה, עם קווים דינאמיים ופרופורציונליים המשדרים מכובדות ויוקרה, והוויה פרי מעוררת לא מעט עניין וסקרנות בכבישים המקומיים.

וויה פרי VOYAH FREE - מבט קדמיוויה פרי VOYAH FREE - גריל קדמיוויה פרי VOYAH FREE - מבט אחורי

 

וויה פרי VOYAH FREE – עיצוב פנימי, הנדסת אנוש, חומרים וגימור

פתיחת הדלת חושפת תא נוסעים עם ניחוח יוקרתי, בו עור (טבעוני) שעוטף כל משטח מסביב.

הגוון שנבחר כאן הוא חום בהיר, וחשוב לבחור בגוון שאתם אוהבים, מאחר שהוא נמצא בכל מקום – על גבי המושבים, הדלתות, ההגה, על הדשבורד והקונסולה המרכזית, והכל משתלב באופן נאה למדי עם משטחים כהים וקווי ניקל.

בשל ריבוי הדגמים החדשים בשוק הרכב, ולאור העובדה שקשה היום, יותר מבעבר, ליצור בידול אל מול מתחרים ומותגים חדשים, ניכר כי יש מאמץ ליצור "אפקט וואוו" דרך שימוש בפיצ'ר ייחודי, אביזר או מערכת מקורית, שלא נראתה קודם, או שנראתה עד כה רק בכלי רכב יקרים בהרבה.

בווייה פרי יש מספר אלמנטים כאלה, שמייד עם כניסה לרכב, ממהרים להרשים את הנוסעים, ולמצב את ה FREE  כדגם שאינו רק יוקרתי, אלא גם כזה שמגיש לבעליו את המילה האחרונה של הפיתוחים הטכנולוגיים בתעשייה;

האחד הוא הגג השקוף והגדול, שבלחיצת כפתור הופך חלבי, כשבמסך המרכזי ניתן לקבוע את דרגת השקיפות הרצויה, אחת מ- 10 דרגות השקיפות שיש.

דבר נוסף הוא 3 המסכים הגדולים (12.3"), הנמתחים לרוחבו של הדש בורד כולו, כולל אחד מול הנוסע, פיצ'ר שכמותו פגשנו לראשונה במרצדס EQS, שעולה פי 3 מהוויה פרי.

וויה פרי VOYAH FREE - מושב קדמי

וויה פרי VOYAH FREE - דש בורד

מבט בוחן יותר מגלה דש בורד היושב על מנועים חשמליים, שינמיכו אותו בלחיצת כפתור (או במעבר לתוכנית נהיגה "ספורט"), כדי לקבל ראות טובה יותר של הכביש, ויתאימו את התצוגה במסכים למצב המונמך שלהם.

מעבר לכך, ללוח המחוונים אפשרות להפוך למסך שחור-לבן הכולל ראיית לילה, המזהה הולכי רכב, בעלי חיים ועצמים בחשיכה מוחלטת, גם אם הם במרחק של 150 מטרים מלפנים.  

כל אלה, לצד הגימור המהודר, נותנים תחושה מיידית של רכב יוקרה מפנק וטכנולוגי.

המשטחים נעימים למגע, וגם אחרי נסיעה ממושכת, המושבים מתגלים שהם מהנוחים ביותר בתעשייה.

שמחתי לגלות כאן כפתורים פיזיים בקונסולה המרכזית, השולטים בעיקר בבקרת האקלים התלת אזורית (הכוללת גם 3 ניחוחות של בישום לבחירה), בבלם היד ובאוטו הולד, בתוכניות הנהיגה, במצלמות ובסוללת החיישנים. לצידם משטח מגע ששולט בעוצמת השמע בעיקר, והוא אינטואיטיבי לשימוש.

המסך עצמו, על תפריטיו הרבים, מפתיע בקלות היחסית הכרוכה בתפעולו בעת נהיגה. יופי.

וויה פרי VOYAH FREE - לוח מחווניםוויה פרי VOYAH FREE - פנים הרכבוויה פרי VOYAH FREE - פנים הרכב

---

מאחור נשמרת האווירה המהודרת, עם פתחי מיזוג וטעינה, ועור מדלת לדלת.

בסיס הגלגלים הנדיב (2.96 מ') ורוחבו של המרכב מאפשרים ישיבה נוחה גם ל-3 מבוגרים.

תא המטען הנפתח חשמלית עם מחוות רגל גדול מתגלה כגדול למדי (560 ליטרים), וסף ההטענה רחב ובגובה נוח. רצפתו אינה ניתנת להרמה ולא כוללת אפשרויות אחסון נוספות, אך אם ממש צריך, יש גם תא אחסון קטן מלפנים, מתחת למכסה המנוע.

וויה פרי VOYAH FREE - מושב אחוריוויה פרי VOYAH FREE - תא מטען

---  

וויה פרי VOYAH FREE – אבזור ומחיר

הוויה פרי מגיע ברמת גימור אחת שהיא גבוהה מאד, ומחירו 400 אלף שקלים.

מעבר למה שתואר לעיל, תמצאו מתלי אוויר אדפטיביים, כניסה והפעלה ללא מפתח- לרבות פתיחה כשמתקרבים ונעילה אוטומטית כשמתרחקים עם המפתח מהרכב, משטח טעינה אלחוטית, תאורת אווירה היקפית ומערכת שמע משובחת מבית DYNAudio, הכוללת 10 רמקולים.

בנוסף, המושבים מתכווננים חשמלית מלפנים, והם כוללים חימום, אוורור, מסאז' וזיכרונות למושב הנהג (גם למראות הצד המתקפלות חשמלית).

מצלמה קטנה ודו כיוונית במרכז הדשבורד מנטרת את פני הנהג ומגלה סימני עייפות והסחת דעת, אבל לא רק. ניתן להשתמש בה כמצלמת דרך מקליטה, וגם לצלם ולהקליט סרטונים של היושבים מלפנים ומאחור, שם זה פרקטי במיוחד עם תינוקות או ילדים קטנים, אותם יוכל הנהג לראות במסך הראשי, מבלי שיתפתה להסתובב לכיוונם בעת נהיגה.

קישוריות לאנדרואיד ואפל קיימות אף הן, והן מותקנות באופן מקומי.

וויה פרי VOYAH FREE - פנים הרכב

---

וויה פרי VOYAH FREE – בטיחות

רמת הבטיחות בוויה מקבלת ציון 5 מתוך 8. יש כאן 6 כריות אוויר, בקרת שיוט אדפטיבית, מערכת אקטיבית למניעת סטייה מנתיב, בלימה אוטונומית בחירום, כמו גם בפני הולכי רגל ורכב דו גלגלי, זיהוי רכב בשטח מת, וכאמור לעיל – ישנה גם התרעה על עייפות נהג והסחת דעתו מהכביש, כמו גם אזהרה מפני פתיחת דלת כשיש תנועה חוצה.

המצלמה שמנטרת את אישוני הנהג לא ממהרת לרוב להתריע על הסחת דעת עם כל הזזת מבט מהכביש, והיא, כמו שאר המערכות, עובדת כמעט תמיד באופן משכנע.

ברכב שלל מצלמות חיצוניות הנותנות תמונות 360 מכל זווית וגובה, לצד חיישני חניה היקפיים.

וויה פרי VOYAH FREE - דש בורד

  

וויה פרי VOYAH FREE – מנועים

הוויה פרי מגיע עם צמד מנועים המפיקים יחדיו 489 כ"ס ו-73.42 קג"מ. ההנעה כפולה והתאוצה ל-100 קמ"ש אורכת 4.4 שניות קצרצרות, בטח לרכב שמשקלו העצמי הוא לא פחות מ-2,415 ק"ג.

תוכניות הנהיגה מפחיתות מההספק ומיכולות ההאצה בהתאם, אך עדיין הפרי מרגיש זריז בכל מצב ובכל תוכנית נהיגה, אפילו ב eco.

וויה פרי VOYAH FREE

וויה פרי VOYAH FREE – נוסעים

בעיר הבידוד הכפול של החלונות ומערכת ביטול הרעשים האקטיבית, יחד עם המתלים האדפטיביים - יוצרים תחושת ריחוף נעימה כמעין קפסולה גדולה ומהירה, וגם פסי הרעדה קשוחים עוברים בשלום תחת גלגלי הוויה.

המושבים נוחים ורחבים וניתן בקלות להגיע לתנוחת נהיגה טובה. הראות החוצה טובה, וגם תמרון המרכב הגדול מתנהל היטב עם ארסנל המצלמות והחיישנים ההיקפיים.

ביציאה מהעיר נשמרת אווירת הנסיעה הסאלונית, כך גם השקט בתא הנוסעים.

התאוצות מוחשיות מאד, במיוחד במצב ספורט, המרכב נע קלות על גבי המתלים הרכים, 

ומערכות הבטיחות האקטיביות (בקרת שיוט, שמירה על נתיב) עובדות לרוב באופן מדויק, ללא היסטריה מיותרת מצידן.

בכביש הדינאמי עוברים למצב ספורט, מתלי האוויר מנמיכים את המרכב, והוויה חזקה מאד בין הסיבובים, רק שמשקל עצמי גבוה ומרחק סרנים גדול מבשרים לנהג שזו לא הוט האץ', וזאת למרות יכולות ספורטיביות גבוהות בזכות הכוח הרב, האחיזה הגבוהה וזוויות הגלגול המתונות יחסית.

למרות שבורר תוכניות הנהיגה כולל גם מצב "שטח", ויש כאן הנעה כפולה בזכות שני המנועים, ואמנם מתלי האוויר יעלו את המרכב בהתאם, אך עדיין חבל לנסות את הוויה שלכם מעבר לשבילים מהירים.

וויה פרי VOYAH FREE

 ---

וויה פרי VOYAH FREE – סוללה, טעינה, טווחים

למרות הצהרות יצרן המדברות על 500 ק"מ בין טעינות, במהלך ימי המבחן שכללו נהיגה מגוונת לאורך מאות קילומטרים, הוויה סיימה עם צריכת חשמל ממוצעת של 23.6 קווט"ש לכל 100 ק"מ. מאחר שקיבולת הסוללה היא 106 קווט"ש, מדובר בטווח ריאלי של 449 ק"מ.

יחד עם זאת, נהיגה בפקקים מתמשכים אל העבודה בבוקר, הניבה נתון צריכה של 21.4 קווט"ש ל-100 ק"מ, שהם כבר מאד מתקרבים להצהרת היצרן, עם 495 ק"מ לאופי נסיעה שכזה.

קצב הטעינה מדבר על 40 דקות בטווח האפקטיבי שבין 20 ל-80 אחוזים בסוללה.

הקצב המירבי שמציעה הסוללה בטעינה מהירה הוא 125 קווט"ש. בפועל הטעינה התבצעה בתחנה עם קצב נמוך יותר, לכן לא ניתן היה להקיש מזה על קצב מקסימלי של הטעינה.

יחד עם זאת, טעינה בתחנה אחרת, מהירה מאד (עם קצב מקסימלי אפשרי של עד 180 קווט"ש), טעינה של מ-83 אחוזים ועד 99 אחוזים בסוללה לקחה אף היא 45 דקות. צריך סבלנות.

וויה פרי VOYAH FREE - עמדת טעינהוויה פרי VOYAH FREE - לוח מחוונים

---

וויה פרי VOYAH FREE – מסכמים

לוויה פרי יש לא מעט שפנים שהיא מחביאה במרכב הגדול שלה, ויש לה מקום לכולם.

היא נראית טוב ומשדרת יוקרה כלפי חוץ, תא הנוסעים מהודר לעילא ולעילא כמו בטובות שבמתחרות היוקרתיות שעולות הרבה יותר, היא מאובזרת באופן מרשים עד מאד, עם כמה פיצ'רים שתתקשו למצוא גם אצל היקרות שבמתחרות, היא חזקה ומתנהגת באופן דינאמי ובוגר, ולבסוף – יש לה טווח ריאלי מכובד של קילומטרים פר טעינה.

ניתן רק להניח שבעתיד הקרוב קצב הטעינה יהיה מהיר יותר, וגם אבזור הבטיחות האקטיבית יהא שלם לחלוטין, ולמרות זאת, כבר עתה ניתן לומר בפה מלא, שיש כאן את אחת העסקאות המעניינות והמשתלמות בשוק, למי שמחפש רכב חשמלי ויוקרתי, על מלא.   

וויה פרי VOYAH FREE

VOYAH FREE

מחיר (₪)399,985 
אורך (מ')4.905
רוחב (מ')1.95
גובה (מ')1.645
בסיס גלגלים (מ')2.96
משקל עצמי (ק"ג)2,415
נפח תא מטען/ כשהמושבים האחוריים מקופלים (ל')

560 / 1,320

(+70 מלפנים)
מרווח גחון (ס"מ)11.8 - 21.3
טווח נסיעה לטעינה מלאה (ק"מ) (מוצהר/ ממוצע מבחן)500 / 449
הספק מנועים (כ"ס)489
תאוצה 0-100 קמ"ש (שנ')4.4
קיבולת סוללה (קווט"ש)106.7
משך טעינה ביתית AC (100%-20%)(דק')600
משך טעינה מהירה DC (20%-80%) (דק)40
קצב טעינה מקסימלית (מהיר DC/ ביתי AC) (קווט"ש)125 / 11
משך אחריות כללית (שנים / ק"מ – המוקדם מביניהם)5 / ללא הגבלה

משך אחריות על מערכת חשמלית (סוללה)

(שנים / ק"מ – המוקדם מביניהם)
8 / ללא הגבלה