תחליפי דלק ידידותיים לסביבה

תחליפי דלק ידידותיים לסביבה
טויוטה מיראי, דגם המימן הסדרתי הראשון של יצרנית הרכב טויוטה

שדות תירס במקום שדות נפט? רכב שמונע ע"י מים או אוויר? לרגל יום איכות הסביבה הבינ"ל המצוין היום, הבאנו לכם 5 טכנולוגיות אלטרנטיבות מיוחדות וידידותיות לסביבה המסוגלות לשמש רכבים

אורן פרנקל | 05/06/18

למעלה מ-1,000 איש מתים מדי שנה בישראל מזיהום שנגרם על ידי כלי רכב.
מלבד האלטרנטיבה של רכב החשמלי אשר דווקא תופס תאוצה בשנים האחרונות, (וגם עליה ישנה ביקורת על זיהום עקיף לכדור הארץ) אלטרנטיבות אחרות טרם עשו תהודה משמעותית בשוק הרכב העולמי, זאת למרות הפוטנציאל הטמון בהן. 
לרגל יום איכות הסיבה הבינ"ל הגיע זמן להיזכר בכמה טכנולוגיות ירוקות היכולות להחליף את הדלק המסורתי בו אנו משתמשים.


5 אלטרנטיבות לתחליפי דלק המסוגלים להפוך את הסביבה שלנו לירוקה ופחות מזהמת:
 

רכב המונע ע"י אוויר דחוס
הרכב אשר  יוצר ע"י MDI Motor Development International   הצרפתית אשר נוסדה ב1991 ועבדה על פיתוח כ-14 שנה, מונע ע"י אוויר דחוס והוא יכול להגיע למהירות של עד 100 קמ"ש כאשר טווח הנסיעה שלו עומד על 200 -300 ק"מ.  הרכב יכול להיות מוטען ע"י החלפת מיכל האוויר, טעינה שלוקחת 3-4 דקות ואפילו להיטען בטעינה ביתית ע"י קומפרסור אשר מביא לטעינה מלאה לאחר 3-4 שעות. 

 

רכב המונע ע"י שמן צמחי(ביו דיזל)
מדובר ברכב המונע ע"י ביו דיזל, סוג של דלק ביולוגי היכול להיות מופק משמן צמחי או להיות ממוחזר משמן טיגון, יתרונות הביו דיזל, שימוש בחומר מתכלה, לא מזהם אשר מביא לחסכון גם בעלות הלא גבוה שלו, טווח נסיעה גדול והקטנת בפליטות גזי החממה


רכב המונע ע"י מימן
כבר כמה שנים טובות מספר יצרניות רכב עומלות על הטכנולוגיה בה הרכב מונע ע"י תאי דלק הידרוגנים, בולטת בהן היא טויוטה המחזיקה כיום למעלה מ- 5000 פטנטים הנוגעים לרכב מימן והטכנולוגיה הכרוכה בכך. היצרנית השיקה את דגם המיראי המונע בזכות הפקת אנרגיה חשמלית ע"י תהליך כימי בו מעורבים מימן אשר נמצא במיכל הדלק וחמצן מהאוויר כאשר הפליטה מביאה לאדי מים.
גם יונדאי הצטרפה לטרנד המימן וחשפה לא מכבר את דגם נקסו, קרוסאובר בשילוב מנוע חשמלי מונע מימן המפיק 120 קילוואט עם טווח נסיעה של 500 ק"מ.
 תוצר הפליטה היחיד של המערכת הוא אדי מים. למיראי הספק מרבי של 155 כ"ס והיא מסוגלת לנוע 500 ק"מ בין תדלוקים הלוקחים דקות ספורות (לעומת הטענה חשמלית)


רכב המונע ע"י אתנול
אתנול הינו סוג של דלק אלכוהולי אותו ניתן להפיק ממקורות צמחיים מתחדשים, בין השאר מגידולי תירס והוא יכול לשמש כתחליף לדלק המופק מנפט.
שימוש בדלק מסוג זה מפחית את זיהום האוויר, מפחית התלות בנפט ויכול לעודד שימוש נרחב לחקלאות המפיקים את האתנול כמו גידולי תירס.


רכב המונע ע"י מים
החברה היפנית גנפקס היפנית הזו הציגה לעולם לפני כעשור מכונית אשר מונעת ע"י מים מכל סוג(מי ברז, גשם וכו')אז איך עובד הרעיון המהפכני?  הרכב מונע באמצעות אלקטרונים היוצרים כח חשמלי בזכות מחולל אנרגיה המפיק מימן מהמים אשר במיכל הדלק של הרכב ומאפשר לרכב להגיע עד למהירות של 80 קמ"ש.