רכבי אספנות, ביטוח רכב אספנות ומה שביניהם

רכבי אספנות, ביטוח רכב אספנות ומה שביניהם

שבת בצהריים, אתם עם הילדים באוטו בדרך לפיקניק משפחתי רגיל לגמרי. היונדאיי המשפחתית הכסופה עמוסה במחצלות, צידנית וערכת-קפה, הרדיו על 88FM, הכל נורמלי. ואז חולפת על פניכם מכונית החלומות שלכם מהילדות. מרצדס 107R מודל 1971 שמורה, מבריקה ויפיפייה, הגג פתוח והנהג אוחז בהגה בחיוך. אתם מביטים בה בערגה, תוהים לרגע מה צריך כדי להיות הבעלים של אחת כזאת.

galgalim | 28/12/20

ובכן, עשר-חמש עשרה שנים אחורה והייתם צריכים להיות באמת משוגעים לדבר בשביל להיות הבעלים של רכב אספנות מגניב כל כך. אבל גם התחום הזה עבר כמה שינויים מאז השתלטות האינטרנט על חיינו. השורה התחתונה היא שבתכלס אתם יכולים היום להיכנס ל-ebay ולקנות אחת. או למשל חיפושית שנת 73', בדיוק כמו זו שהייתה להורים שלכם.

רכב אספנות בישראל: כמה, למה ואיך?

רכב אספנות זו הגדרה מאוד ברורה, שמשתנה בין מדינה למדינה אבל תמיד מדובר בדגם שכבר איננו בייצור לפחות שלושה עשורים. בישראל, רכב אספנות (אופנוע, מכונית, משאית, אוטובוס או רכב ביטחון כמו אמבולנס או כבאית) הוא כזה שיוצר לפני 30 שנה ומעלה והוא רשום במשרד התחבורה כרכב אספנות. לרכב כזה יש כמה כללים, חוקים, הגבלות והטבות ברורות בחוק, ביניהן איסור נסיעה בימי חול בין השעות 7 ל-9 בבוקר, שהן שעות העומס לצד הנחה בטסט השנתי (שנתי ולא דו שנתי כמו מכוניות ישנות שאינן אספנות). 

מחירו של רכב אספנות באתר אינטרנט אקראי יכול להיות זול להפתיע, אבל המס על ייבוא רכב שכזה יכול להגיע ללמעלה מ-100% משווי העסקה. ומאחר וסביר להניח כי זהו לא יהיה הרכב העיקרי שלכם לנסוע לעבודה או לפיקניק עם הילדים, זה בסופו של דבר תחביב לא זול. יחד עם זאת, יש שיאמרו "שווה כל שקל". דמיינו את עצמכם קמים מוקדם בשבת להספיק לסיבוב מענג בכבישי ישראל לפני שאתם מעלים את הילדים על היונדאיי ואל הפיקניק המדובר. 

ביטוח רכב אספנות

החלטתם ללכת על זה? חשוב לדעת כמה דברים על ביטוח של רכב כזה ולהכניס הוצאה זו לסך ההוצאות של התחביב החדש שלכם, תשמחו לשמוע שהוא כנראה יהיה זול יותר מהביטוח על היונדאיי. 

מחירו של ביטוח חובה לרכב אספנות הוא זול וההנחה עליו משמעותית יחסית למחיר ביטוח חובה רגיל. כל חברת ביטוח לרכב מחויבת לכך ושווה כמובן לעשות השוואת מחירים ושירות בין כמה חברות. הרי, זכרו שזה רכב שנמצא הרבה פחות על הכביש וסביר שאינו מגיע למהירויות גבוהות ומכאן נובעות עוד כמה הטבות והנחות לרכב כזה. למשל, גם ביטוח צד ג' לרכב אספנות הוא נמוך במיוחד. 

העניינים קצת מסתבכים כשמגיעים לביטוח המקיף, אבל תופתעו לשמוע שגם בחלק זה אתם בצד הפחות יקר של הדברים. כאמור, רכב אספנות הוא כזה שנמצא פחות על הכביש ולכן מסתכן פחות במעורבות בתאונה מהמכונית המשפחתית שלכם שמבלה את זמנה בפקקי הבוקר והערב כמעט בכל יום ועוד קצת בין לבין בסופ"ש. בנוסף, הנהיגה בו היא כנראה אחראית יותר, אטית יותר ורגועה יותר, בין השאר מהחשש הגדול מכל שריטה. מאותה סיבה בדיוק רכב כזה בד"כ יחנה בחניה מקורה או שמורה ולא כאחד הרכבים החונים לצד המדרכה ברחובות העיר.

עם זאת, רכבי אספנות, מעצם היותם יצירות אומנות על גלגלים, עשויים להיות אטרקטיביים לגנבים, וגם זה שיקול שחברות הביטוח חייבות לקחת בחשבון.

וישנם פרמטרים נוספים שמשפיעים על מחירו של ביטוח לרכב אספנות, בדרך כלל לכיוון מטה. למשל, בעליו של רכב כזה שגם חבר במועדון רכבים קלאסיים (למשל מועדון החמש) יזכה לרוב בהנחה נוספת בביטוח המקיף. 

צריך לזכור שרכב כזה גורר לא מעט טיפולים ותיקונים שנתיים שנדרשים לשמור על מצבו המכני תקין ונוסע וזה לא שאתם יכולים להיכנס למוסך הקרוב לביתכם לצורך כך. זהו תפקידם, בין השאר, של מועדוני רכבי האספנות. רבים מחבריהם מתחזקים מעין מוסך ביתי, הם בעצמם מומחים בתחום שנוהגים לתקן, לטפל, לצבוע, להחליף, לשמן ולגרז את התחביב שלהם בעצמם, ובד"כ שמחים מאוד לעזור לשאר חברי המועדון. להיות הבעלים של רכב אספנות זה לא סתם תחביב מוטורי, אלא גם עניין חברתי למהדרין.