פתיחת גשר מוצא

פתיחת גשר מוצא

מקצרים את הדרך לירושלים - נחנכו גשר מוצא ומנהרות הראל‏

אורן פרנקל | 19/01/17

הסטוריה בדרך לירושלים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו ושר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, חנכו היום (19.1.17) את מנהרות הראל, שיבטלו את העלייה המיתולוגית לקסטל, זאת במסגרת שדרוג כביש מספר 1 בין שער הגיא לירושלים.

 
השר ישראל כץ:  "היום עם חנוכת מנהרות הראל אנו חשים את משק כנפי ההיסטוריה. בימים אלו כאשר יש המערערים על מעמדה של ירושלים אנחנו מחברים  את כל מדינת ישראל והופכים אותה למאוחדת ושווינית"


בשלב הראשון, יפתחו לתנועה, במנהרות הראל ובגשר מוצא החדש שני נתיבים, מתוך שלושה. בחודשים הקרובים עם השלמת העבודות, יפתחו לתנועה שלושת הנתיבים של המנהרות, הגשרים והכביש החדש ותורגש הקלה משמעותית בזרימת התנועה בדרך לירושלים וממנה.

השר כץ התייחס לחילופי השלטון מחר בארצות הברית: "ירושלים הייתה ותהיה לתמיד בירתנו האחת, המאוחדת והנצחית. כיום במלאת 50 שנה לשחרור ואיחוד העיר, צריך להרחיב ולחזק את ירושלים ולהבטיח את צביונה הלאומי . אנחנו מצפים מהנשיא הנבחר, דונאלד טראמפ, לממש את התחייבותו ולאחר כניסתו לתפקידו מחר להעביר את השגרירות לירושלים".

בנוסף השר כץ הודה ללוחמי חטיבת הראל: "אנחנו כאן כי אתם נלחמתם במלחמת השחרור ופרצתם את הדרך לירושלים אנחנו חייבים לכם ומחויבים למורשת אותה יצרתם בדם".

בטקס שהתקיים הבוקר בכניסה למנהרות השתתפו בין השאר מנכ"ל חברת חוצה ישראל, ניסים פרץ יו"ר דירקטוריון החברה עודד שמיר ותיקי, לוחמי חטיבת הראל שהשתתפו בקרבות להבקעת פרוזדור ירושלים ועובדי החברה שבצעה את הפרויקט.
החל ממחר (יום שישי), מהשעה 10 בבוקר, התנועה מירושלים לתל אביב ובכיוון ההפוך תתבצע דרך צמד מנהרות, באורך של כ- 850 מטר כל אחת, שנחצבו בהר מתחת לרכס הראל.

במקביל יפתח לתנועה גם גשר מוצא הדרומי, שיבטל את סיבוב מוצא המסוכן. הגשר המקביל (הצפוני) מירושלים לתל אביב נפתח לתנועה לפני מספר חודשים. מדובר בשני גשרים מקבילים באורך של כ- 900 מטר כל אחד, החולפים מעל עמק מוצא.

בשלב הראשון, יפתחו לתנועה, במנהרות הראל ובגשר מוצא החדש שני נתיבים, מתוך שלושה. בחודשים הקרובים עם השלמת העבודות יפתחו לתנועה שלושת הנתיבים של המנהרות, הגשרים והכביש החדש ותורגש הקלה משמעותית בזרימת התנועה בדרך לירושלים וממנה.

חומר החציבה והעפר הרב, שהוצא במהלך כריית מנהרות הראל, מוחזר ושימש למילוי וואדי ארזה, הנמצא מזרחית למנהרות ומהווה חלק מפרויקט שדרוג הכביש, שעלותו נאמדת ב-2.5 מיליארד שקלים.

השר כץ הוסיף כי גשר מוצא יתחבר בעתיד לכביש 16, המקודם בימים אלה על ידי משרד התחבורה, ויהווה כניסה נוספת לדרום הבירה. זאת, בנוסף לכביש 9 המוביל לצפון ירושלים ולרכבת החשמלית המהירה, שתחבר את בירת ישראל לגוש דן, בתוך 28 דקות. בנוסף לכך, משודרג כביש 38 משער הגיא לבית שמש והישובים שמסביבה. לדבריו, הכביש יתרום לפיתוח בית שמש ולקשר שלה עם ירושלים.


משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל פתחו עד כה לתנועה מלאה את קטע הדרך בין שער הגיא לחמד. הקטע שנפתח מאפשר נסיעה לאורך 10 קילומטרים ברצף, בכביש בעל שלושה נתיבים, לכל כיוון.

עבודות שדרוג כביש 1, בין שער הגיא לירושלים, מתבצעות כיום במלוא המרץ. במסגרת הפרויקט נסלל כביש חדש בטוח יותר בעל שלושה נתיבים, לכל כיוון, תוך ביטול סיבובים חדים, עליות תלולות והוספת שוליים רחבים בצדי הדרך. התכנית כוללת הקמת מערכת מסועפת של גשרים ומנהרות וכן שלושה מחלפים חדשים, בנווה אילן, חמד והראל.

דגש מיוחד ניתן להיבט הנופי והאקולוגי. באזור שער הגיא הוגבה הכביש מעל המפלס הקיים, כדי לשמור על הנוף הייחודי. בקטע שבין שער הגיא לשורש הוקם גשר אקולוגי למעבר בעלי חיים הגדול ביותר בישראל. באזור ישנם עשרות סוגים של בעלי חיים. עם השלמת עבודות הגשר יוכלו לראשונה בעלי החיים להתאחד בין שני עברי הכביש.