טויוטה יאריס קרוס החדשה

טויוטה יאריס קרוס החדשה

טויוטה חשפה אתמול (חמישי) את ה- Yaris Cross, רכב הפנאי הקומפקטי שיהווה את כרטיס הכניסה לעולם רכבי הפנאי של היצרנית, בסגמנט ה B-SUV הפופולרי.

טל אבן | 24/04/20

לא פחות מ-25 שנים לאחר שהוצג בעולם ה-Rav4 הראשון, שהיה החלוץ בתחום רכבי הפנאי הקטנים והסטייליסטים, מוצג כעת היאריס קרוס, ששואב בעיצובו השראה וחלק מה-DNA  של היאריס, כמו גם מוטיבים ממראה ה-RAV4 הנוכחי, שהפך לרכב פנאי בגודל מלא (במונחים מקומיים בכל אופן).

ומאז, הפך הסגמנט של רכבי הפנאי הקומפקטיים/ קטנים לאהוב במיוחד על הקהל המקומי, ובשנים האחרונות קיבל לא מעט שחקנים כקיה סטוניק, פיז'ו 2008, יונדאי קונה וסיאט ארונה.  

בשורת הדגם החדש כוללת בין היתר מרווח גחון מוגבה, שאמנם לא הופך אותו לרכב שטח, אך גם כזה "שלא צריך לפחד מלהתלכלך קצת בבוץ". לצד כך לרכב אופציה של הנעה כפולה אוטומטית, כשמערכת ההנעה ההיברידית היא מהדור הרביעי והחדש של היצרנית.

הדגם מיועד לשוק האירופי בעיקר, ייצורו יקרה בצרפת, ולפי היצרן, הצפי הוא שיימכר בכמויות של כ- 150,000 כלי רכב בשנה וישיג נתח שוק של כ-8% מהסגמנט.

הרכב צפוי לצאת למכירה בשווקי אירופה בשנת 2021.

הרכב יגיע לישראל אך בשלב זה מועד התחלת השיווק אינו ידוע.

ביאריס קרוס נמצא מנוע בנזין בן שלושה צילינדרים בנפח 1.5 ליטר המפיק הספק מרבי של ‏ 116כ"ס.

הוא גדול וגבוה במעט מקרוב משפחתו, היאריס האצ'בק, ושניהם חולקים בסיס גלגלים זהה בן 2.56 מ'. אורכו 4.18 מ', רוחבו 1.765 מ' וגובהו 1.56 מ'. מרווח הגחון עומד על כ-16.5 ס"מ.  

אחת הנקודות עליהן היצרן שם דגש בהצגת הדגם החדש היא מרחב הפנים, ופונקציונליות החלל שבתא המטען (390 ל'), במיוחד כשהמושב האחורי מקופל. הדלת האחורית הינה חשמלית, אזור אחסון תת רצפתי, חגורות גמישות שיאבטחו חפצים במקומם בזמן הנסיעה, ויכולת להעמיס מזוודות או אפילו אופניים כיוצאים לטייל בחיק הטבע..

הקרוס יצויד במערכות בטיחות אקטיבית של Toyota Safety Sense , לרבות פונקציות המסייעות לנהג כהתראות מוקדמות, בלימה אוטומטית והתערבות בהיגוי. האבזור ברכב צפוי להיות דומה לזה המוצע בדגמים אחרים של היאריס.

כשחשבו אנשי היצרנית על נושא העיצוב, היו לא מעט לבטים כפי שניסח זאת לנס סקוט, מנהל העיצוב הכללי של סטודיו EDD של טויוטה בניס, צרפת:

"כשהתחלנו בתהליך, הבנו כי סטייל הוא אמנם הסיבה מספר 1 לרכישה בסגמנט B-SUV, אך הלקוחות רוצים גם רמה גבוהה של פרקטיות. אלו הם שני היבטים שלא קל לשלב ביניהם, במיוחד במכונית קומפקטית."

אכן ניכר כי העיצוב בא מחד ליצור מראה עדכני ובעל שיק של רכב פנאי מודרני, הכולל צבעים ייחודיים ורעננים, קשתות גלגלים מרובעות, גלגלים בני "18, פגושים רחבים ופנסים מעוצבים, מאידך המרחב הפנימי נשמר לטובת פרקטיות ונוחות.