תקלות חשמל נפוצות ברכב

תקלות חשמל נפוצות ברכב

מהם הסימנים המקדימים לתקלות חשמל ברכב ואיך כדאי לטפל?

galgalim | 09/01/20

מערכת החשמל היא אחת מהמערכות הרגישות והחשובות ברכב, האחראית על תפקודן של מערכות רכב חשמליות שונות. בעיות חשמל עלולות לקרות בתדירות גבוהה בעקבות שחיקה, תאונות ובלאי, ונחשבות לתקלות יקרות לטיפול ותחזוקה.

ישנן תקלות חשמל שיצריכו אבחון רכב ממוחשב לעומת תקלות חשמל נפוצות שחוזרות ויחזרו אצל כולנו לפחות כמה פעמים במהלך חיי הרכב.

היכרות עם תקלות חשמל נפוצות יכולה לעזור לכם לתחזק את הרכב בצורה נכונה יותר וגם לחסוך עלויות.

 

מצבר לרכב

המצבר הינו מרכיב חשמלי מרכזי בכל רכב. תפקידו לעזור להניע את הרכב ולספק חשמל כשהרכב איננו מונע.
מצבר שהתרוקן או כזה שהתקלקל הוא התקלה הבסיסית ביותר שיכולה לקרות במערכת החשמל ולמעשה להשבית את תפקוד הרכב.
אם הרכב מגמגם בהנעה, יש רעש של תקתוקים או שהרכב לא מניע כלל, נבדוק תחילה את המצבר. בנוסף, אם זיהיתם שרכיבים אחרים במערכת החשמל מתפקדים באופן חלקי, כמו למשל לוח השעונים מואר חלקית במקביל להדלקת רדיו או מזגן, זהו רמז נוסף לכך שיש בעיה במצבר.

סביר להניח שבמקרים אלה המצבר התרוקן ומצריך מילוי, או שהגיע לסיומו ויש להחליפו בחדש. 

בכל מקרה מומלץ להצטייד בכבלים להנעה וכמובן שאם התקלות חוזרות על עצמן, לא כדאי להמתין להשבתת הרכב אלא לטפל כבר במצבר, בהתאם לאבחנה.

 

חלונות חשמליים

תקלת חשמל במנוע החלון תגרום לו להיפתח באופן חלקי או תמנע מהחלון להיסגר. במצב כזה יש לפתוח את הכיסוי הפנימי של הדלת, לבדוק האם אחד הכבלים מנותק ולחבר אותו מחדש. אם זה לא פותר את הבעיה, יש לפנות למוסך כדי להחליף את הרכיב התקול ולהזמין מתג חדש.
 

מזגן לרכב

המזגן, אחד מרכיבי הרכב החיוניים לנו מאוד במדינתנו החמה, זה שאנחנו אפילו לא מפעילים אלא הוא פועל אוטומטית כשאנחנו נכנסים לרכב ומובן מאליו שיעבוד. ואם לא, נהיגה עם מזגן תקול בקיץ הלוהט שלנו היא לא פחות מסיוט ורובנו נזדרז לאתר את התקלה במזגן ולטפל בה.
מזגן תקין ברכב, כמו בבית, עובד על בסיס מערכת חשמל וגז. תקלה באחת המערכות תגרום למצב של הוצאת אוויר חם במקום קירור. בכדי לטפל בבעיה, יש לפרק את מערכת המיזוג, למלא גז ולבדוק במקביל את הטעינה הפנימית של המצבר בתוך הרכב.

 

סטרטר (מתנע) 

סטרטר (מתנע) הוא מנגנון ההנעה וההצתה של הרכב, מנוע חשמלי שתפקידו לאפשר למנוע לבצע סיבוב פעולה ראשוני על מנת להתחיל פעולתו, והוא מוזן לצורך הפעלתו ממצבר הרכב. תקלה בסטרטר יכולה לגרום לבעיה בהתנעת הרכבה ומומלץ לטפל בה ללא דיחוי.

 

אלטרנטור 

האלטרנטור הוא ספק החשמל העיקרי של הרכב כאשר הוא מונע. תפקידו לספק את כל צרכי החשמל של המכונית ולטעון את המצבר. האלטרנטור משמש כגנרטור אשר מונע על ידי המנוע של המכונית באמצעות רצועת מנוע חיצונית. תקלה באלטרנטור יכולה לגרום לבעיה בהתנעת הרכב ואם מזהים אותה בזמן יש לטפל באופן מיידי.

 

מערכת התאורה ברכב

מדובר במערכות התאורה החיצונית והפנימית ברכב (לוח השעונים והנורות). רובנו נדע להחליף נורה שנשרפה ברכב, אך תקלות מורכבות יותר יצריכו טיפול מקצועי במוסך. בנוסף, תקלות חשמל שונות אשר מצריכות תיקון והחלפת רכיבים חשמליים כמו חיישנים, פיוזים, תיקון חיווטים ומגעים רופפים, יצריכו מעורבות וטיפול של חשמלאי רכב מוסמך.

לקבלת הצעת מחיר ממוסך – שלחו הצעה וקבלו הצעות מחיר בזמן אמת