תושבת מנוע

תושבת מנוע

מהי תושבת מנוע? מה תפקידה ברכב? ואיך תדעו מתי צריך להחליף אותה?

גלגלים | 12/10/21

תושבת מנוע זהו הרכיב שמחבר בין המנוע לגוף הרכב. תפקידה של תושבת המנוע הוא להבטיח את מיקומו של המנוע בחלל הרכב, וכן לספוג תנודות וזעזועים אפשריים, בזמן פעולת המנוע. ברכבים ישנם בין 4-2 תושבות מנוע, כאשר המצב הנפוץ במרבית הרכבים הוא תושבת אחת מימין ואחת משמאל למנוע, ותושבת נוספת הנקראת תושבת גיר, זו התושבת התחתונה המחברת בין הגיר למנוע.

 

תושבת המנוע עשויה גומי, חומר הסופג צלילי חבטה או נקישות בזמן פעולת המנוע, אך גם נוטה להתבלות ולהיקרע מטבעו. אורך חיים ממוצע של תושבת מנוע הוא בין 7-5 שנים, והוא מושפע מתדירות השימוש ומוותק התושבת.

 

ישנם כמה גורמים לתושבת מנוע שחוקה, ביניהם: התקנה לא נכונה, בלאי טבעי של הרכיב, שימוש ממושך מדי בתושבת, מעבר לא תקין של הילוכים בגיר הרכב, מעורבות בתאונה שיצרה פגיעה ברכיב, ונזילות שמן במנוע, או דליפה של חומר נוזלי שעלול ליצור ריכוך של גומי התושבת.

 

5 סימנים לכך שהגיע הזמן להחליף תושבת מנוע

1. אם אתם שמים לב שבעת הנעת הרכב, המנוע רועש יותר מבדרך כלל, ובנוסף, אתם מרגישים רעידות או תנודות מוגברות, אלו סימנים לכך שתושבת המנוע שחוקה ובלויה, והגיע הזמן להחליפה. לטווח הארוך, תושבת מנוע בלויה עלולה לפגוע במנוע ולשבש את תפקודו.

2. אם בהנעת הרכב או בכיבוי הרכב נשמעת חריקה לא תקינה.

3. רעידות או טלטלות במהלך החלפת ההילוכים בזמן נהיגה, הן סימן נוסף לכך שתושבת המנוע זקוקה להחלפה.

4. אם אתם שמים לב לרעשים ונקישות משונות מהמנוע, ייתכן מאוד כי מדובר בתושבת מנוע בלויה אשר לא מקבעת ומחזיקה את המנוע במקומו, מה שיוצר חיכוך בין המנוע לרכיבים מסביבו, ולקולות הנקישה.

5. אם אתם מזהים סדקים או קילופים בגומי התושבת, או סימני קורוזיה, סדקים או עיוותים בחלקה המתכתי של התושבת, אלו הם סימנים נוספים לבלאי ולתושבת פגומה, העלולים לפגוע בביצועי התושבת ובמנוע.
 

מה קורה כשלא מחליפים תושבת מנוע בלויה בזמן?

  • תושבת מנוע בלויה או שחוקה עלולה לא לספק תמיכה ואף להתנתק מהמנוע. סיטואציה כזו בזמן נסיעה מסכנת את נהג הרכב וכן נהגים נוספים בכביש.
  • תושבת מנוע פגומה, שלא מחזיקה את המנוע במקומו, תגרום למנוע להחליק בחופשיות בתא המנוע. ניתן להרגיש את זה בזמן נהיגה במהירות גבוהה, או בעת האצה.
  • במצב בו תושבת המנוע שחוקה, לא מספקת תמיכה למנוע, וגורמת למנוע לנוע בחופשיות, עלול להיווצר נזק נוסף לרכיבים שמסביב למנוע.
     

אם אתם מזהים ברכב שלכם את אחד מהסימנים או יותר לתושבת מנוע שחוקה, או שעברו בין 7-5 שנים מאז החלפת תושבות המנוע ברכב שלכם, יש לדאוג להחלפת תושבות המנוע בהקדם. ייתכן מצב בו יהיה עליכם להחליף רק תושבת מנוע אחת, ולא את כולן. במצב זה, מומלץ להפעיל שיקול דעת ולהעריך גם את מצבה של התושבת הנוספת, בכדי שתוכלו לתזמן את ההחלפה העתידית. מומלץ לרכוש תושבות מנוע מקוריות, ולהחליפן באמצעות מכונאי רכב מוסמך.

 

זיהיתם נקישות משונות במנוע? קבעו תור לבדיקה במוסך בקליק אחד