הכירו את שקע ה OBD

הכירו את שקע ה OBD

כך תוכלו להפיק מידע ממחשב הרכב ישירות לסמארטפון שלכם.

גלגלים | 31/12/20

עם כניסתם של הטלפונים החכמים לחיינו, נפתחה בפנינו הגישה לאינסוף מידע ואפשרויות, גם בתחום הרכב. אחת מהן היא גישה והפקת נתונים ממחשב הרכב, ישירות לנייד. כל הרכבים שיוצרו משנת 96׳ ואילך מכילים שקע אלקטרוני, זהו שקע ה OBD, ובעברית פשוטה: אבחון מובנה. מדובר בשקע אנליזה הממוקם משמאל להגה הרכב, בסביבת ברכי הנהג.

 

בכדי להפיק את המידע ממחשב הרכב החוצה, יש לחבר אל השקע מתאם או סורק כלשהו, שיכול לתרגם את המידע המופק מ׳שפת הרכב׳, קוד המורכב מאותיות וספרות, לשפה מקובלת ופשוטה יותר. כיום ניתן לרכוש מכשירים בטווח מחירים רחב, המציעים יכולות שונות, מהבסיסיים יותר ועד המתקדמים. לאחר שהמידע עובר ממחשב הרכב למתאם, נחבר את המתאם לנייד באמצעות בלוטוס, wi-fi או חיבור כבל, ונוריד אפליקציה מתאימה לטלפון הנייד. מטרת האפליקציה היא לעבד את המידע שנקלט מהמתאם ולתרגם אותו לשפה פשוטה יותר.


אז מה הרכב שלכם מספר?

המידע הכי חיוני וחשוב שתוכלו להפיק מהרכב שלכם באמצעות המתאם הוא סריקת תקלות במערכות הרכב השונות. בין אם מדובר בתקלות חשמל, תקלות במנוע או מערכת הדלק, הרכב שלכם יעביר את קוד התקלה דרך המכשיר המתאם, והאפליקציה שהורדתם לטלפון הנייד שלכם תתרגם את קוד התקלה לשמה הפופולרי עם הסבר. בנוסף, האבחון המובנה ברכב סורק ומאתר את ירידת ביצועי המנוע, המגדילים את זיהום האוויר, באופן אוטומטי, ושומר את המידע כתקלה בזיכרון מחשב המנוע.

אומנם לא בכל תקלה תוכלו לדעת מה המקור לתקלה ואיך פותרים אותה, אבל הידיעה מהי התקלה זה כבר הצעד הראשון לכיוון הפתרון, בין אם זה ייפתר על ידכם או באמצעות מוסכניק מקצועי. יתרון נוסף בידיעת התקלה יבוא לידי ביטוי כשתגיעו למוסך. להיכנס למוסך כשאתם יודעים מה התקלה ברכב, תספק לכם ביטחון מול המוסכניק, תאפשר לכם לבדוק טווחי מחירים קודם לכן ולהגיע מוכנים להצעת המחיר שתקבלו במוסך, בלי הפתעות לא נעימות, ואפילו לקבל הצעות מחיר עוד קודם, בזירת המסחר שלנו.

 

המכשירים המתקדמים יותר יספקו לכם מידע חכם ורחב יותר, כמו למשל: התנהגויות הנהג, תזכורות למועדי טיפולים, נתוני מעקב בזמן אמת, כמו: מיקום הרכב ומהירות הנסיעה, מסלולי הרכב, דו״חות היסטוריים ועוד.

 

הבנתי שיש לי תקלה ברכב, מה עושים עכשיו?

אז, קיבלתם את קודי התקלה מהמתאם, והאפליקציה בנייד פירשה לכם על איזו תקלה מדובר. יש תקלות שתוכלו לפתור לבד ויש כאלה שיצריכו בדיקה ומעורבות של איש מקצוע. לפני שאתם ממהרים למוסך, כדאי לדעת: זירת המסחר לרכב באתר שלנו מאפשרת לכם לאתר מוסכים בכל אזור גיאוגרפי, להזין את פרטי הטיפול או מהות התקלה, ולקבל חזרה הצעות מחיר מהמוסכים, בשיטת המכרז ההפוך. כך תוכלו להשוות מחירים ולבחור את המוסך המתאים לכם מבלי לצאת מהבית, מהספה, מהנייד ובכל שעה ביום. ככה מטפלים היום ברכב!


מחפשים מוסך עם המלצות טובות ומחיר שמתאים לכם? מאות חוות דעת מחכות לכם בזירת המסחר לרכב >