רעש בזמן סיבוב ההגה

רעש בזמן סיבוב ההגה

איזו מערכת היגוי יש לכם ומה קורה במקרה של רעש מוזר מהמערכת?

galgalim | 15/09/19

רעשים מוזרים ברכב זה אף פעם לא סימן טוב, אבל רעשים בזמן סיבוב ההגה זו כבר סיבה לדאגה. אז איך פועלת מערכת ההיגוי ברכב ולמה חשוב להקשיב גם לה?

מערכות ההיגוי המתקדמות ברכבים החדשים יחסית יכללו הגה כוח הידראולי או הגה כוח חשמלי. הגה כוח הידראולי עובד על כוח הידראולי ולמעשה ׳מקבל כוח׳ ממערכות נוספות ברכב, כמו: משאבת הגה כוח, מסרק הגה כוח. ברגע שיש זיהוי של סיבוב ההגה, הלחץ ההידראולי נותן פקודה למשאבת השמן להזרים יותר שמן גם אל המערכת של ההגה וגם למערכת של הגלגלים. כך התנועה יותר "משומנת" ויותר קלה. מי שמספק את הלחץ ההידראולי המתאים זו המשאבה של הגה הכוח וזה תפקידה העיקרי.

הגה כוח מאפשר תנועה חלקה לנהג הרכב, סיבוב קל ושליטה פשוטה יותר על מערכת ההיגוי ועל גלגלי הרכב ובעצם מחזיר את פוקוס הנהג לכביש ולא לתפעול ההגה, כמו שרובנו זוכרים שהיה קורה ברכבים הישנים בעלי הגה ׳רגיל׳. 

הגה כוח ניתן לסובב בקלות גם במצב של מהירות נסיעה נמוכה ואפילו במצב של רכב עומד, לעומת סיבוב של הגה רגיל, שמתקבל בעיקר במהירות נסיעה גבוהה והיה קשה מאוד לביצוע ברכב במצב עומד או במהירות נמוכה, עד לא מזמן.

הגה כוח חשמלי מתופעל למעשה על ידי יחידת מחשב הכוללת מנוע חשמלי. במערכת החשמלית ישנם חיישנים אשר מודדים את מיקום עמוד ההגה וכן את התנגדות ההגה לסיבוב. כאשר הנהג מסובב את ההגה, המנוע החשמלי עוזר לסובב את ההגה כך שהנהג אינו צריך להשקיע מאמץ רב. מנוע זה גם מסייע להחזיר את ההגה למצב ישר בתום הסיבוב.

עם חידוש ההגה החשמלי מגיעים יתרונות נוספים, כמו: חסכון בדלק, רמת דיוק ותאוצה משופרים ועוד.

ועכשיו אחרי שהכרנו את מערכות ההיגוי השונות, נבין מה יכול להשתבש בדרך ומה מומלץ לעשות.

מערכת הגה כוח הידראולי מתבססת על פעילות מסרק ההגה ומשאבת ההגה. מסרק ההגה הוא מנגנון בצורת מוט הדומה למסרק ומחבר בין ההגה לגלגלים הקדמיים. המסרק מחובר למוטות קישור ומשמש כממסרה בעת סיבוב ההגה והוא למעשה משנה את מיקומי המוטות בעת סיבוב ההגה ימינה ושמאלה. 

רעשים כמו נקישות או חריקות בזמן סיבוב ההגה ימינה ושמאלה יכולים לקרות בהגה כוח הידראולי ועלולים להעיד על תקלה באחד מחלקי המערכת הקריטיים לפעילות תקינה, כמו מסרק או משאבת ההגה, או אפילו מחסור בשמן הידראולי. לחילופין, יתכן ומדובר בבעיה פחות מורכבת, כמו ברגים רופפים במערכת ההיגוי.

בכל מקרה, אם אתם מזהים רעשים במהלך סיבוב ההגה, יש לפנות באופן מיידי לבדיקה ואבחון התקלה במוסך. נסיעה עם רעשים במערכת ההיגוי מסוכנת לביטחון הנסיעה וביטחונכם האישי ומצריכה פתרון מיידי.

לקבלת הצעות מחיר לבדיקת מערכת ההיגוי לחצו כאן