קניית רכב יד שנייה

קניית רכב יד שנייה

קונים רכב יד שנייה? קבלו מדריך עם כל מה שכדאי לדעת ולבדוק לקראת הרכישה

גלגלים | 07/03/21

קניית רכב יד שנייה התקדמה לעידן הדיגיטלי בעשורים האחרונים. אם בעבר היינו רוכשים רכב יד שנייה מלקוח פרטי שתלה שלט בשמשת הרכב או פרסם מודעה בעיתון, כיום פלטפורמות מכירת רכבי יד שנייה התרחבו וההיצע גדול, החל ממתחמי מכירת רכבים משומשים בבעלות היבואן, חברות ליסינג והשכרה, ועד מגרשי מכירה בבעלות סוחרי רכב פרטיים וכמובן לוחות הפרסום באינטרנט וברשתות החברתיות. כמובן, ישנם יתרונות וחסרונות בכל אחת מאפשרויות הקנייה, הכל מתחיל בזמן העומד לרשותכם, בתקציב ובשירותים המשלימים שיכולים להגיע עם הרכישה, אם אתם מעוניינים במעטפת המלאה.

אין ספק שקניית רכב יד שנייה הפכה לאטרקטיבית, גם מבחינת המחירים הנוחים ביחס לתמורה, וגם כי אתם חוסכים לעצמכם את ירידת הערך הדרסטית בשווי הרכב, שקורית בשנים הראשונות לחיי הרכב. שיקול נוסף הוא תרבות הצרכנות בימינו אל מול סביבה ירוקה ופחות מזוהמת, ועם היצע כל כך גדול מסביבנו של רכבי יד שנייה במצב מעולה, מי צריך לקנות חדש?
 

איך בוחרים את הרכב המתאים?

בבחירת הרכב הבא שלכם, כדאי לתכנן ולחשוב על כמה פרמטרים, שיעזרו לכם לענות על השאלה איזה רכב מתאים לכם, וידייקו את ההחלטה כך שהרכב ישמש אתכם לטווח הארוך ובאופן מיטבי.

אחד הפרמטרים המשמעותיים הוא הרגלי הנסיעה ושגרת היומיום שלכם ושל בני הבית. האם המרחק לעבודה שלכם גדול והרכב צפוי לגמוע קילומטרים רבים בכבישים מהירים בכל יום?
או שתסתפקו בנסיעות קצרות וממוקדות ברדיוס השכונה ובעיר?
האם הרכב צפוי להוביל ציוד של העסק המשפחתי?

האם הרכב צפוי לשמש אתכם ואולי גם את בן / בת הזוג, ואז אפשר לחשוב על רכב מסוג מיני או להתפנק עם איזה ג'יפ קטן?
או, אם יש ילדים בתמונה אולי תשקלו כבר רכב משפחתי?

אם אתם גרים בעיר עם בעיית חניה, וצריכים להזיז את הרכב בכל צהריים לנסיעה לחוגים, אז אולי רכב קומפקטי זה הרכב בשבילכם?

ואם המשפחה צפויה להתרחב אז גם שווה לחשוב על תא מטען גדול יותר, אולי בכלל ג׳יפ מרווח?
אם אתם בעניין של חיסכון, יכול להיות שמנוע דיזל יתאים לכם? ואם אתם לא אוהבים להיתקע בלי דלק וגם דואגים לסביבה ולזיהום האוויר הרב, מה אתם אומרים על מנוע היברידי?


בקיצור, הרבה שאלות לענות עליהן, ונכון, זה קצת כאב ראש. אבל, ככל שתדייקו בשלב הזה של השאלות ותהיו כנים עם עצמכם, כך תגיעו לסוגי הרכבים שהם ברמת התאמה גבוהה יותר לכם ולסגנון החיים שלכם, על פני רכב שנבחר מתוך קנייה רגשית או אימפולסיבית .


כמה זה עולה לנו?

אחרי שעניתם על השאלות החשובות והגדרתם איזה רכב יהיה נכון לכם, מגיעה שאלת התקציב. בשורה התחתונה ובהיבט הפרקטי, כל החלומות והצרכים שלכם צריכים להיכנס לאיזושהי מסגרת תקציב שהצבתם, בכדי שתוכלו לעמוד ברכישת הרכב. לחילופין, קיימים לא מעט מסלולי רכישה גמישים, הצעות טרייד אין מפתות ופריסת תשלומים נוחה, כך שלא חייבים לבטל את החלום על הרכב האידיאלי, אם אתם מוצאים את המסלול שמתאים לכם גם בכיס.

 

איך בודקים רכב יד שנייה?

הדרך המומלצת לבדוק רכב יד שנייה היא כמובן לקחת אותו לבדיקה במכון בדיקה מורשה. אך, עוד לפני כן, נוכל לבצע בדיקה ראשונית בעצמנו, על בסיס נתונים הזמינים לנו. כדאי לעבור על היסטוריית הטיפולים של הרכב, לוודא שהרכב עבר טיפולים תקופתיים בזמן ולפי הוראות יצרן הרכב.
בהיסטוריית הטיפולים של הרכב, נוכל לזהות אם הרכב עבר החלפה של חלקים מהותיים וגדולים ולשאול על כך. שאלה נוספת וחשובה היא האם הרכב טופל במוסכים מקצועיים ובזמן? ואם לא, במה תצטרכו לטפל בעתיד הקרוב ואולי כדאי לקחת בחשבון במשא ומתן על מחיר הרכב?

בבדיקה חיצונית של הרכב, נוכל להתרשם ממצב הצמיגים והמראות, לזהות שריטות או חלקי פח שתוקנו או הוחלפו, תיקוני צבע ועוד.

 

בשלב זה, מומלץ להיכנס לרכב ולהרגיש אותו. נבחן את מצב הדשבורד, עד כמה הרכב מרווח או צפוף, האם יש שריטות, כתמים או פגמים בריפוד, ריח נעים או ריח לוואי. פרמטר נוסף שנמצא ממש מולכם אם אתם יושבים ברכב ומרגישים אותו הוא הקילומטראז׳. יש לוודא כי הקילומטראז׳ המופיע בלוח המחוונים תואם לנתונים המופיעים במסמכים שהציג לכם מוכר הרכב.

 

בשלב הבא, יוצאים לנסיעת מבחן וחווים את הרכב בזמן אמת, בכביש, ואם הכל לטעמינו עד לשלב זה, נכנסים עם הרכב לבדיקה במכון בדיקה מורשה. חשוב שהבדיקה תוזמן מטעמכם, רוכשי הרכב הפוטנציאליים, מכיוון שהמוסך לוקח אחריות על בדיקת הרכב מול מזמין ומשלם הבדיקה . במכון המורשה, הרכב ייבדק באופן יסודי ובסיום תקבלו דו״ח עם תמונת מצב על הרכב, כולל התייחסות לשלדת הרכב. וכעת, כשאתם מצוידים במידע נרחב על הרכב ובמיוחד בעסקת יד שנייה, אפשר לחזור למוכר הרכב, למשא ומתן.


יש עסקה? השלב האחרון בקניית רכב יד שנייה

אז אחרי משא ומתן מוצלח, החלטתם לרכוש את הרכב. ועכשיו לבירוקרטיות: מתחילים בלהכיר את בעל הרכב קצת יותר לעומק, כלומר: מבקשים ממנו להזדהות ולהציג תעודת זהות. פרטי הזיהוי צריכים להיות זהים לאלו המופיעים ברישיון הרכב. אם גיליתם כי מוכר הרכב הוא לא בעל הרכב, התעקשו לשוחח עם בעל הרכב ואל תסתפקו בייפוי כוח בלבד.

לאחר מכן מתקדמים לבדיקת שעבודים ועיקולים, הרלוונטית מאוד בקניית רכב יד שנייה. חשוב לוודא שהרכב לא משועבד או מעוקל לפני שרוכשים. הבדיקה פשוטה ומתבצעת אונליין, ותחסוך לכם הרבה כאבי ראש בהמשך.

ואם אתם יסודיים ומעוניינים בקצת יותר מידע על הרכב, ישנם אתרים המאפשרים לכם להזמין בתשלום דו״ח הכולל את היסטוריית בעלויות הרכב, תאונות ברכב אם היו, בדיקה על מוכר הרכב ומידע חיוני נוסף שיכול להטות את הכף ולקרב אתכם להחלטה, לכאן או לכאן.

ואם עברתם גם את הבירוקרטיות בהצלחה וכל המידע שקיבלתם על הרכב מקובל ולא מפתיע, מגיע לכם מזל טוב ובשעה טובה. כל שנותר הוא להגיע לסניף דואר יחד עם מוכר הרכב ולבצע העברת בעלות. לאחר העברת הבעלות, הרכב שלכם.
מומלץ להכין פוליסת ביטוח לרכב מבעוד מועד, ומיד עם סגירת העסקה והעברת הבעלות להפעיל אותה, כך שתוכלו לנסוע בבטחה עם הרכב שקניתם. תתחדשו!

 

רוצים לבדוק רכב יד שנייה לפני קנייה? כנסו ומצאו מכון בדיקה מורשה באזורכם