נורת כרית אוויר ברכב דולקת

נורת כרית אוויר ברכב דולקת

מה זה אומר? ומה חשוב לבדוק?

גלגלים | 24/10/21

לא שמתם לב, אבל איכשהו זה קרה: נורת כרית האוויר בלוח המחוונים דולקת, בלי שום סימן מקדים או נזק שקרה לרכב. למה זה קורה?

 

נורת כריות אוויר דולקת ברכב יכולה להצביע על כמה גורמים: ייתכן שקיימת תקלה במערכת כריות האוויר ברכב, או, אם הרכב עבר תאונה לאחרונה וניזוק. המשמעות היא שיש להחליף את כריות האוויר או החיישנים, או שמדובר בהשבתה יזומה של כרית האוויר על ידי הנהג, כמו למשל במקרה של מיקום כיסא בטיחות לתינוק במושב הקדמי שליד הנהג, אז קיימת חובה לנטרל את כרית האוויר למושב זה.

 

אם שללתם את שני הגורמים האחרונים, משמע: הרכב שלכם לא עבר תאונה לאחרונה, ולא נטרלתם את פעולת כרית האוויר באופן יזום, יש לבדוק את מהות התקלה במוסך.

 

למה במוסך? במקרה של נורת כרית אוויר שדולקת ברכב, מדובר בליקוי שעלול להיות כשל בטיחותי. אם אכן יש תקלה, כריות האוויר לא יפעלו באופן תקין במקרה של תאונה, וזוהי סכנת חיים עבור הנהג או עבור הנוסע היושב לידו. באמצעות חיבור מחשב לרכב, מכונאי הרכב יוכל לאבחן את קוד התקלה, ולהציע טיפול מתאים.

 

סיבות אפשריות לנורת כרית אוויר דולקת

1. ייתכן ומדובר בשגיאה פשוטה, וכל מה שצריך זה לתפעל את המערכת והנורה מחדש.

2. אם המצבר ברכב שבק חיים לאחרונה, ייתכן וזה השפיע גם על גיבוי החשמל המפעיל את כריות האוויר. במקרה כזה, מערכת כריות האוויר תחזור לפעילות תקינה ברגע שהמצבר ייטען מחדש. אם לא, יש להטעין את גיבוי החשמל ולתפעל מחדש את חיישני הכריות.

3. ייתכן כי מדובר בתקלה או קריסה של אחד מחיישני הרכב, שמשפיעה על פעילות כרית האוויר. במקרה כזה, יש לבדוק את החיישנים ולבצע תפעול מחדש.

4. קפיץ השעון של כרית האוויר קיים כדי לשמור על המשכיות בין החיווט החשמלי של הרכב לבין כרית האוויר בצד הנהג. הוא מתפתל פנימה והחוצה בזמן סיבוב ההגה, ועלול להישחק באופן טבעי לאורך זמן, מה שיכול לגרום לחיבור לקוי ולכשלים פוטנציאליים בכרית האוויר. כדאי לבדוק ולשלול גם את הגורם הזה, כשנורת אוויר דולקת ברכב.

5. אם הרכב שלכם סובל מנזקי מים או מנזילות מים, זה עלול להשפיע על מערכת כרית האוויר הממוקמת מתחת למושב הנהג ו/או הנוסע שלצידו, ולגרום לקצר או לתקלה. במקרה כזה, כרית האוויר לא תפעל כראוי.

לסיכום, בין אם נורת כרית האוויר נדלקת בטעות, או כתוצאה של אחד מהגורמים שמנינו, נרצה לבדוק את מהות התקלה ולטפל בנורה, בחיישנים או בכריות האוויר בהקדם האפשרי.
חשוב לזכור, כריות אוויר תקינות ברכב ישמרו על בטיחותכם ויכולות להציל חיים במקרה של תאונה.

 

נורת כרית האוויר ברכב דולקת ואין לכם מושג למה? קבעו עוד היום תור במוסך