נהיגה בטוחה בקיץ

נהיגה בטוחה בקיץ

כבישים עמוסים, ילדים בחופשה, ונהיגה תחת עייפות וחום כבד הם רק חלק מההתמודדויות הכרוכות בנסיעות בחודשי הקיץ החמים. איך תעברו את זה בשלום?

גלגלים | 18/07/21

ימי הקיץ החמים והטיולים הארוכים בחופש מאלצים את כולנו לנהוג תחת תנאי נהיגה לא אידיאליים. השמש הקופחת, המזגן שמתאמץ לקרר את חלל הרכב הלוהט, והכבישים והרחובות העמוסים ברכבים ובהולכי רגל, מצריכים מנהגי הרכב ערנות מוגברת וזהירות יתרה בכבישים.

 

לצערנו, גם נתוני תאונות הדרכים מצביעים על עלייה מדאיגה בתאונות דרכים בחודשי הקיץ.

אז איך מקפידים על נהיגה בטוחה בחודשי הקיץ, אתם שואלים? הנה כמה טיפים שיעזרו לכולנו לצלוח את הקיץ בבטחה:

 

הכינו רכבכם לקיץ

הטיפ הבסיסי והמרכזי מדבר על תקינות הרכב כמובן. הכנת הרכב לקראת פעילות מוגברת בחודשי הקיץ, ותשומת לב לחלקי הרכב הקריטיים לעונה זו, יתרמו לבטיחות הנהיגה ולשמירה על ביטחונם של נוסעי הרכב, ויסייעו במניעת תקלות לא צפויות באמצע כביש לוהט.

 

לקראת עונת הקיץ, חשוב במיוחד לבדוק את תקינות המגבים, מזגן הרכב, המצבר, ומערכת הבלמים והצמיגים. לפני נסיעות ארוכות בימים חמים, חשוב למלא שמן-מים, לבדוק את נוזל הקירור, לנקות את שמשות הרכב ולוודא שיש לכם שדיה ראיה נקי מאבק, חול ולכלוך, ולמלא נוזל שמשות. וגם, אל תשכחו לבדוק את לחץ האוויר בצמיגים לפי הוראות היצרן ובהתאם לעומס ולמטען שיש ברכב, ולוודא שדאגתם לפתרונות מיגון והצללה שיסייעו לעבור את הנסיעה בלי סינוור מהשמש, ועם כמה מעלות פחות בחלל הרכב, בזמן הנסיעה והחניה.

 

ערנות, ערנות, ערנות

בחודשי הקיץ החמים, מתרחשים הרבה דברים סביבנו: הילדים בחופשת קיץ, ובני הנוער, שהם גם נהגים חדשים בכביש, מבלים ונהנים עד לשעות הקטנות של הלילה. תוסיפו לזה גם פעילויות קיץ המוניות ומוקדי עניין מרכזיים, ותקבלו רחובות הומים בבני אדם והולכי רגל, כבישים עמוסים ופקקי תנועה.


ומעל לכל זה, תנאי מזג האוויר מעמיסים אתגר נוסף לנהיגה: אחוזי לחות גבוהים, שמש מסנוורת בזמן נהיגה, רכב לוהט שממשיך להתחמם גם בזמן הנהיגה תחת השמש הקופחת, ושדה ראיה מוגבל בשעות החמות, כל אלו גורמים לתחושת עייפות וכבדות בזמן הנהיגה, מה שעלול להפחית ברמת הזהירות והסבלנות של הנהג.

 

איך מתמודדים עם זה? מגבירים ערנות בכבישים ונמנעים מהסחות דעת לא רצויות. מאמצים אקסטרה סבלנות בפקקי התנועה, ונוקטים בזהירות מרובה בכבישים עירוניים ובקרבת הולכי רגל. פותחים מדי פעם את חלונות הרכב, מקשיבים לתנועה מסביב, ומרעננים את האוויר בחלל הרכב. חשוב לזכור, כולנו רוצים ליהנות מימי החופש ומחוויית הקיץ הישראלי, וכולנו רוצים להגיע הביתה בבטחה.

 

נהגי הרכב, זה בשבילכם

אם אתם נבחרתם להיות הנהג התורן, יש בידכם אחריות רבה גם על נוסעי הרכב, וגם כלפי הנהגים וכלי הרכב מסביבכם. לפני כל נסיעה, ובמיוחד אם מדובר על נסיעה ארוכה, דאגו לתכנן את הנסיעה, לבחון צירי הגעה חלופיים ופחות מרכזיים, שירחיקו אתכם מהעומס ומהפקקים, ולבדוק זמינות של תחנות דלק ונקודות עצירה בטוחות לאורך המסלול.

בנוסף, חשוב להתייחס לגיל הנוסעים המצטרפים אליכם לנסיעה, ולוודא שיש ברשותכם את כסאות הבטיחות המתאימים.

 

זה אולי נשמע כיפי בתיאוריה, אבל, אל תתפתו להיכנס לרכב יחפים ועם בגד ים בלבד. רכב העומד בחוץ, תחת השמש החמה, ובכלל נסיעות בימים החמים, מצריכים גם הם לבוש נוח ונעליים סגורות, המתאימות לנהיגה. דאגו גם להצטייד במשקפי שמש בכדי למנוע סינוור ומצמוצים מיותרים, להצטייד בשתייה מרובה ובנשנושים קלילים לזמן הנהיגה, ולוודא שיש לכם מטען לנייד הזמין ברכב, למקרה של תקלה, דיווח מתבקש או סיוע בניווט.

 

כמו כן, חשוב לתכנן עצירות התרעננות לאורך הדרך. נסיעה ארוכה ומונוטונית בכבישים מבודדים וארוכים עלולה להגביר את תחושת העייפות והכבדות במהלך הנהיגה. מה עושים? מתכננים עצירה קלילה להתרעננות ושחרור עצמות. לגימת משקה קר, קפיצה לשירותים ושטיפת פנים, ואפילו כמה דקות של מנוחה ועצימת עיניים ברכב בזמן חנייה, או בפינה מוצלת ובטוחה, יספקו לכם את הבוסט הנדרש להמשך הנסיעה, ויתרמו לנהיגה בטוחה וסבלנית יותר.

 

קיץ שמח ובטוח לכולנו!

 

רוצים לבדוק את הרכב לקראת נסיעה ארוכה? לחצו לתיאום טיפול תקופתי במוסך