מצתים (פלאגים) לרכב

מצתים (פלאגים) לרכב

קטנים אבל משמעותיים לתפקוד המנוע. בואו להכיר את מצתי הרכב!

galgalim | 24/01/20

מצת, על שום מה?

המצתים (או פלאגים) הם חלק ממערכת ההתנעה של הרכב והם האחראיים ליצירת הניצוץ של תערובת הדלק במנוע. הניצוץ החשמלי מבעיר את הדלק ובכך מתניע את הרכב ומדליק את המנוע. המצתים ממוקמים במנוע של הרכב, מעל לכל אחד מהצילינדרים, מה שאומר שבכל רכב ישנם מצתים כמספר הצילינדרים. כלומר, ברוב הרכבים הסטנדרטיים יהיו ארבעה מצתים, אך ברכבים גדולים יהיו בין 8-6 מצתים.

 

בכדי שהמנוע יפעל יש צורך בשילוב של שלושה מרכיבים: אוויר, דלק וניצוץ חשמלי. המצת הוא זה שמדליק את הניצוץ ומתניע את הרכב. כשאנחנו מסובבים את המפתחות ומתניעים את הרכב, למעשה אוויר ודלק נכנסים לתא הבעירה ברכב, ובמקביל המצת יוצר ניצוץ חשמלי, מעין "פיצוץ" קטן, שמדליק את הדלק ומתניע את הרכב. אבל לא סיימנו פה, מכיוון שיש צורך בניצוץ הזה לאורך כל הנסיעה. לכן, כל זמן שהמנוע פועל, המצתים ימשיכו ליצור ניצוצות כאלו ולהפעיל את הבעירה במנוע.


זה כבר לא עובד בינינו

מצתים, כמו חלקים אחרים ברכב, גם מתיישנים, מתבלים, עלולים להישרף או פשוט הגיע זמנם.
מצתים לא תקינים משבשים את פעולת המנוע, מה שעלול לגרום לקולות מוזרים בהתנעה, רכב מקרטע, התראה של נורת אזהרה ועוד.

מה שכן, גם במקרה של מצתים ברכב, אנחנו לא ממליצים לחכות שמשהו יקרה בכדי לטפל. כדאי להחליף את המצתים לפי הוראות היצרן או לפחות בכל 20,000 ק״מ שהרכב גמע, והזדמנות מעולה לעשות את זה היא במסגרת הבדיקה והטיפול השנתי לרכב, לקראת הטסט. קיימים מצתים עמידים וחזקים, אותם ניתן להחליף בכל 50,000 ק״מ ואף יותר.

לפי הכללים היבשים, ברכבים שיוצרו לפני שנת 2000, ההמלצה הייתה להחליף את המצתים בכל 10,000 – 15,000 ק"מ. ברכבים חדשים יותר שעלו על הכביש מאז שנת 2000, ההמלצות הן להחליף את הפלאגים בכל 30,000 – 50,000 ק"מ. יש רכבים שההמלצה היא להחליף את הפלאגים אחרי 70,000 ואפילו 100,000 קילומטרים, בהתאם להוראות היצרן. 


IT'S A MATCH!

איך תדעו אילו מצתים מתאימים לרכב שלכם? לכל רכב מותאמים מצתים במיוחד לדגם הרכב ולמבנה המנוע. בספר הרכב שלכם מצוין אילו מצתים מתאימים לרכב, מתי יש להחליפם ומידע שימושי נוסף.
ואם ספר הרכב לא עזר לכם, כל מוסכניק מקצועי ידע להתאים את המצתים הנכונים לרכב שלכם.


רגיל, אירידיום או פלטינה?

מצתי אירידיום ופלטינה הם מצתים ממתכות איכותיות העמידים לאורך זמן, לעומת מצתים רגילים. לצורך העניין, מצתים רגילים מוחלפים כל 30,000 ק״מ ברוב סוגי הרכב, ואילו מצתים העשויים מאירידיום או פלטינה יכולים להחזיק מעמד גם מעל 100,000 ק״מ. מנגד, מצתי אירידיום ופלטינה יקרים יותר ממצתים רגילים.
בבחירת מצתי הרכב שלכם, כדאי לזכור שכל סוגי המצתים עושים את אותה העבודה ואין הבדל במהירות ההצתה או בפעולת המנוע. כמובן שמצתים איכותיים יותר יכולים להיות חסכוניים לטווח הארוך.


חשבון, בבקשה

אז מסתבר שהחלפת מצתים היא עניין לא יקר, אך מורכבות העבודה ואיכות המצתים יכולים בהחלט להשפיע על החשבון הסופי.
עלות ממוצעת להחלפת מצת היא סביב 150-100 ש״ח ליחידה. יחד עם זאת, קחו בחשבון כי מיקום המצתים ברכב ישפיע על מורכבות פירוק והחלפת המצתים ויכול להאריך את עבודת המוסכניק ומכאן ההתייקרות. לצורך העניין, החלפת מצתים ברכבי יוקרה ושטח תהיה יקרה באופן משמעותי מהחלפה סטנדרטית, ואם תבחרו במצתים איכותיים העלות הכוללת תהיה גבוהה יותר.
מומלץ לקבל הצעות מחיר ולהשוות מחירים לפני הגעתכם למוסך ובכך להיות מוכנים לעלויות ולהימנע מהפתעות לא נעימות. דבר נוסף ששווה לדעת: החלפת המצתים במסגרת הטיפול השנתי לרכב לרוב לא תהיה כרוכה בעלות עבודה נוספת ולכן כדאית באותו המעמד.

דוגמאות לטווחי מחירים להחלפת ממיר קטליטי ,כולל עבודה

יצרן

דגם

שנתון

טווח מחירים

טויוטה 

קורולה

2010

450-960 ₪

מאזדה

3

2005

100-400 ₪ 

סקודה

אוקטביה

2016

150-590 ₪ 

הונדה 

JAZZ

2015

280-814 ₪ לקבלת הצעות מחיר להחלפת מצתים ברכב לחצו כאן