איך להתאים מצבר לרכב?

איך להתאים מצבר לרכב?

הרכב לא מניע? הלך המצבר? כל מה שרציתם לדעת על אחת מהתקלות השכיחות ברכב ולא היה לכם את מי לשאול

galgalim | 15/09/19

מצבר הוא למעשה הבטריה של הרכב והתחנה שמספקת ׳חיים׳ לכל מערכות החשמל ברכב. אם המצבר לא עובד, לא תתאפשר נסיעה ברכב.

מתי מומלץ להחליף מצבר?

1. במהלך בדיקה תקופתית, יבדקו במוסך את המצבר ובמידת הצורך ימלאו בו מים מזוקקים, ינקו אותו מחלודה ויבדקו את תקינותו הכללית ע״י חיבור למחשב ובדיקת גובה המתח.
אם יופיעו תוצאות נמוכות מהרגיל ולא אידיאליות, סביר להניח שהמוסכניק שלכם ימליץ לכם לא לחכות להפתעות ולהחליף את המצבר באותה ההזדמנות.

2. כאשר מדליקים את המזגן או האורות ויש עמעום של התאורה בלוח השעונים, זהו רמז עבה לכך שהמצבר לא בשיא כוחו ומומלץ להחליפו.

3. במקרה שהרכב לא מניע או מגמגם בהנעה.

honey, הלך המצבר

לכולנו זה קרה ועוד יקרה, מתארגנים לקראת נסיעה חשובה או עוד בוקר לחוץ בדרך לעבודה ו… הרכב לא מניע, במקום זה מופיעים תקתוקים מוזרים במקרה הטוב. במקרה הלא נעים, הרכב מגמגם תוך כדי נסיעה ואתם מרגישים אותו נחלש ודועך לאיטו ואין שום דבר שאתם יכולים לעשות כדי למנוע את זה.

איך תדעו בוודאות שמדובר במצבר ששבק חיים? אם המקור לתקלה זה המצבר, אז כל מערכות החשמל ברכב יהיו מושבתות, זה אומר כל מערכת התאורה, הרדיו והמזגן ברכב. הנעת הרכב תמשיך לגמגם עד שגם זו תדעך ובשלב זה לא מומלץ לנסות ולהניע פעם אחר פעם.

מה עושים במצב כזה? מבקשים מאנשים טובים באמצע הדרך עזרה בהנעה באמצעות חיבור כבלים לרכב שלהם ונוסעים בלי לעצור עד למקום רכישת מצבר חדש, או, מזמינים גרר למוסך הקרוב אליכם בו ניתן יהיה לרכוש ולהתקין מצבר המתאים לרכב.
לחוץ לכם מדי? אפשר להתפנק ולהזמין איש מקצוע עם מצבר חדש להתקנה ברכב עד אליכם. במקרה כזה נותר רק להמתין ולקוות שזה יגמר במצבר בלבד.

איך מתאימים מצבר לרכב שלכם?

המצבר צריך להתאים לגודל הרכב שלכם ולגודל המנוע. סוגי המצברים מתאפיינים בעיקר במותגים ובאיכויות השונות וכן בגובה המתח שהם מציעים. המתח המקובל במצברים נע בין 80-55 אמפר, כאשר מצבר בעל אמפר גבוה יתאים לרכב גדול עם נפח מנוע גדול ולהפך.

את ההמלצה למצבר הנכון עבור הרכב שלכם תקבלו מיצרן הרכב וכן מאנשי מקצוע בתחום וכיום ניתן לרכוש גם באינטרנט.

מומלץ להצטייד במצבר של מותג ויצרן איכותיים וכאלה שיעניקו תעודת אחריות למצבר, לרוב בתוקף של שנה עד שנתיים.
אורך החיים של מצבר ממוצע לרכב בנזין הוא בין 4-3 שנים. 

במנועי דיזל, שם הבלאי של המצבר גדול יותר, אפשר לקוות לאורך חיים של 3-1.5 שנים.

מצברים עם אחריות ארוכה יותר יעלו לכם יותר אבל גם יבטיחו אורך חיים ארוך יותר.

ומה עוד? נסיעות קצרות בהן המצבר לא מספיק להיטען ומצבר של חברה לא מוכרת או איכותית בהחלט יכולים לנבא מז על מצבר שיחזיק לכם מעט מאוד זמן ברכב.

בנוסף, היצרנים מדביקים על המצברים המיוצרים על ידם מדבקות שונות שעליהן מודפסים פרטים שונים. המדבקה שחשובה לכם בעת רכישת מצבר היא המדבקה שעליה מתוארים הפרטים הטכניים של המצבר, לדוגמה: 12v 60Ah 350A EN.

פירוש הספרות והאותיות מציינים את מתח המצבר (12V), האמפר שעה (60Eh), זרם ההתנעה (350AN) והסטנדרט האירופאי (EN). משאיות ואוטובוסים צריכים מצבר גדול יותר בכדי לעמוד בעומס לא רק של הרכב עצמו אלא גם של המטען שמועמס עליו.
ברכבים גדולים חשוב במיוחד להתייחס להוראות היצרן. המצברים לרכבים גדולים מתאפיינים בגודלם הפיזי ובקיבולת שלהם, על המדבקה שלהם יהיה כתוב בין: 95Ah ל- 230A.

כמה זה עולה לנו?

יצרן

דגם

שנה

טווח מחירים

יונדאי

i30

2009

₪ 400-550

טויוטה 

קורולה

2012

₪ 400-650

אלפא רומיאו

מיטו

2016

₪ 600-820

 

לקבלת הצעות מחיר להתקנת מצבר חדש באזור מגוריכם לחצו כאן