מסנן שמן

מסנן שמן

מה תפקידו של מסנן השמן? מתי מחליפים ולמה כדאי לרכוש מסנן מקורי?

galgalim | 15/09/19

במסגרת טיפול תקופתי סטנדרטי, הנקרא גם ״טיפול קטן״ 15,000 ק״מ, יוחלפו שמן המנוע, פילטר השמן ופילטר אוויר. 

במקביל להחלפת השמן ברכב, מומלץ להחליף גם את מסנן השמן.
לפני שנבין למה יש לנו מסנן שמן במנוע חשוב שנבין מדוע יש שמן במנוע?

תפקידו של השמן במנוע הוא לשמן את כל החלקים הפעילים במנוע, כלומר, הבוכנות, הצילינדרים וגלגלי השיניים השונים ובכך לתרום לתנועה חלקה. השמן מונע חיכוכים, התחממות בין החלקים ונזק. בנוסף, מטרת המסנן היא ללכוד את הלכלוך ושבבי המתכת הנמצאים בתוך השמן כדי שלא תיווצרנה סתימות בתעלות המנוע וכדי לשמור על משאבת השמן נקיה.

בכדי שהשמן במנוע יתפקד באופן תקין ושוטף, עליו להיות נקי מפיח, אבק וחלקיקי לכלוך שעלולים לחדור למנוע. לשם כך בא לעזרה מסנן השמן. תפקידו של מסנן השמן הוא לסנן לכלוך ובכך למנוע חדירה של חלקיקים מזיקים לשמן, למנוע ולראש המנוע.

מסנן (פילטר) הוא רכיב די בסיסי, זול ונגיש המתכלה במהירות ומומלץ להחליף בתדירות גבוהה או כשנראה שעבר זמנו, גם אם זה אומר שעדיין לא עברו במד בדיוק 15,000 ק״מ. חשוב לזכור, מסנן שמן סתום או תקול יצור בעיות בתפקוד המנוע וישפיע על צריכת הדלק של הרכב וכדאי להקדים תרופה למכה ויפה שעה אחת קודם.

מסנן השמן מתחבר לצנרת השמן במנוע בהברגה מתחתית המסנן, באמצעות הפתח המרכזי. מסביב לפתח המרכזי ישנם מספר פתחים צרים דרכם נכנס השמן למערכת הסינון. השמן העובר דרך נייר הסינון מגיע למגנט הנמצא בראש המסנן, אשר מסנן את חלקיקי המתכת ולאחר מכן השמן המסונן חוזר למנוע.

למסנן מקורי שטח פנים רחב ויכולת סינון גבוהה ומדויקת. לעומת זאת, מסננים תחליפיים נמצאו בעלי כושר עמידות נמוך יותר, שטח פנים קטן יותר ויכולת סינון נמוכה משמעותית מזו של מסנן מקורי.

מסנן שמן מקורי יעלה לכם בין 80-60 שקלים. אמנם עלותו של מסנן תחליפי היא כחצי מעלות מסנן מקורי, אך לאור תפקוד המסנן התחליפי והחשש לפגיעה בפעילות המנוע וביצועי הרכב שעלולים להסתכם בנזק ותיקון של כמה אלפי שקלים, ההמלצה היא להשקיע במסנן מקורי בכל טיפול תקופתי או החלפת המסנן.

כמו כן, יש לשים לב לסוג השמן בו עושים שימוש ברכב. מומלץ להשתמש בשמן מתאים ואיכותי על פי הוראות היצרן. שימוש בשמן ירוד באיכותו יגביר את היווצרותם של שבבי מתכת שזורמים יחד עם השמן בתעלות המנוע ומגיעים גם למשאבת השמן של המנוע. 

בכל החלפת מסנן שמן, מומלץ להיעזר באיש מקצוע המוכשר לכך.
לפני החלפת המסנן, יש לנקז את השמן המשומש מהרכב לכלי, להבריג החוצה את מסנן השמן הישן ולהחליפו בחדש.

על פניו, מדובר בפעולה די פשוטה שכל אחד מאיתנו יכול לבצע בחניית הבית. אולם, ישנם שני חידודים חשובים בהחלפת השמן:

  1. עפ"י חוק, אסור לרוקן שמן משומש לביוב, אלא למיכל מיחזור שמנים שהוגדר לכך.
  2. התקנה לא נכונה של מסנן השמן עלולה לגרום לנזק משמעותי למנוע הרכב ולהביא עימה הוצאות כספיות גבוהות. בעקבות אלה, מרביתנו נעדיף לא לבצע את ההחלפה בעצמנו וכן להיעזר באיש מקצוע.

לקבלת הצעות מחיר להחלפת מסנן שמן ברכב לחצו כאן