מכסה מיכל דלק

מכסה מיכל דלק

קטן אבל אי אפשר בלעדיו. מדוע המכסה חשוב ואיך תזהו מכסה בלוי או לא תקין?

galgalim | 15/09/19

ברוב הרכבים, מיכל הדלק ממוקם בחלקו האחורי של הרכב והוא מיועד להכיל את כמות הדלק שתשרת את הרכב בנסיעותיו. מיכל הדלק מאובזר במכסה חיצוני, המאפשר לנו, המשתמשים העיקריים ברכב, גישה למיכל הדלק לצרכי תדלוק. 

מכסה מיכל הדלק הכרחי לאטימת המיכל ומניעת דליפה של אדי דלק וכן לבלימת כניסה של אוויר ולכלוך למיכל הדלק.
 

בשל השימוש התכוף במכסה מיכל הדלק לצרכי תדלוק, בלאי המכסה הוא גבוה ולעיתים תכופות נידרש להחליפו.
אומנם מכסה מיכל דלק בלוי לא יפגע בנסיעת הרכב וישבית אותו, אולם הוא עלול לגרום לדליפת דלק ובעיות במערכת הפליטה.
ישנן כמה תופעות ברכב שיכולות לרמוז לכם על מכסה לא תקין:

  1. מכסה שלא נסגר באופן הרמטי ואטום על מיכל הדלק ונשאר רופף הוא מכסה פגום או בלוי ויש להחליפו.
  2. סימפטום נוסף שיכול לרמז על בעיה עם מכסה מיכל הדלק הוא ריח דלק בתוך הרכב. אם מכסה המיכל לא אוטם הרמטית את המיכל ואדי הדלק דולפים כתוצאה מכך, אתם עלולים להריח ריח דלק חריף בחלל הרכב. במקרה כזה, שווה לבדוק את המכסה ולשלול מכסה לא תקין או להחליפו במידה וגיליתם שהוא מקור הבעיה.
  3. תופעה נוספת הקשורה למכסה מיכל הדלק היא נורת מנוע - Check Engine דולקת. מערכת הפליטה ברכב משתמשת באדי הדלק בשימוש חוזר ותפקידה להתריע על דליפת דלק, במידה ומתגלה כזו. מכסה דלק לא אטום שיוצר בעיית דליפה יפעיל את נורת המנוע ובכך יתריע על תקלה במערכת הפליטה. אם הגעתם למצב כזה יש להיעזר במחשב לרכב ולאבחן את מספר התקלה שהמחשב מראה.
     

אם נתקלתם באחת מהתופעות המדוברות ובכל מקרה של בלאי במכסה מיכל הדלק, שבר או פגיעה, מומלץ להחליף לפקק חדש או מחודש. בשל העלות הזניחה באופן יחסי, לא שווה לנסות ולתקן את המכסה.

קיימים בשוק שני סוגי מכסים מרכזיים ומוכרים הכוללים גם פקק למיכל דלק:

  1. פקק אוניברסלי למיכל הדלק, בו ניתן להשתמש גם כמכסה למיכל הדלק והוא מותאם לכל סוגי הרכבים והמיכלים השונים. פקק מסוג זה יעלה לכם סביב 100-20 ש״ח, תלוי באיכות האיטום ובגודל הפקק.
  2. פקק למיכל הדלק המותאם באופן ספציפי לדגם הרכב ולקוטר המיכל. פקק מסוג כזה יהיה לכם קשה יותר למצוא שכן זה מצריך חיפוש אחר דגם הרכב הספציפי שלכם ולרוב זה יתאפשר מול יבואן הרכב שלכם או במגרשי פירוק, אם התמזל מזלכם. פקק מקורי יכול להגיע עם מנגנון הברגה בסיבוב או עם מפתח וצפוי לעלות לכם בין 200-120 ש״ח, תלוי בדגם הרכב. 


בכל מקרה של חשד למכסה מיכל דלק לא תקין או לבעיה הקשורה למערכת הפליטה ברכב, מומלץ להתייעץ עם מומחה ולקבל המלצה מקצועית לפתרון.

לקבלת הצעה עבור מכסה מיכל דלק לחצו כאן