מי רשאי למכור פוליסות ביטוח לרכב בישראל?

פוליסות ביטוח לרכב בישראל

אם בדיוק אתם מתלבטים איפה לסגור את ביטוח החובה לרכב שלכם, ומוצאים את עצמכם מבולבלים מול שלל הצעות הביטוח הקיימות בשוק – אתם לא לבד.

galgalim | 09/09/21

עד שנת 2003 היה שוק ביטוח הרכב תחת מונופול חברות הביטוח המסורתיות, אך מאז נפתח הענף לתחרות חופשית וכתוצאה מכך הרבה יותר גופים וחברות מציעים לנהגים לרכוש דרכם את ביטוח הרכב.

לצד התמיכה בפתיחת השוק לתחרות הוגנת, כדאי מאוד לדעת כי לא כל אחד רשאי, חוקית, למכור לכם ביטוח רכב, ועל כל אחד מהמציעים להחזיק ברישיון מבטח רכב, אותו מעניקה המדינה לאחר שהיא מוצאת כי הוא עומד בתנאים מסוימים.

הכירו את השחקנים במגרש ביטוחי הרכב בישראל

תחילה נציין את חברות הביטוח המסורתיות, אלה שהחזיקו, כאמור, במונופול עד שנת 2003 - אז נפתחה התחרות החופשית. איתם תמצאו גם חברות ביטוח ישירות, חברות אשראי, חברות ליסינג וכן ארגון על הנקרא "פול", המאגד נהגים שרוכשים ביטוח דרכו.

האם כולם מחזיקים ברישיון למכירת ביטוח רכב ויכולים, חוקית, למכור לכם אותו? לא בדיוק. ועל כך בדיוק נדבר עכשיו.

מי מוסמך להעניק את הרישיון למכור ביטוח רכב?

הרישיון יונפק לגופים שיעמדו בשלושה תנאי בסיס (שאותם נציין מייד), ויוענק על ידי אגף הפיקוח על הביטוח שנמצא במשרד האוצר.

אז מהם התנאים לקבלת רישיון עיסוק בביטוח רכב?

הון עצמי – על כל מי שמעוניין למכור ביטוחים בתחום הרכב להציג הוכחות ליכולות כלכליות מוגדרות, שהן הון עצמי מינימלי, שכן הוא צריך לשאת בהוצאות ביטוח של המבוטחים תחתיו.

תוכנית עסקית מפורטת – המעוניין למכור ביטוחי רכב יכין תוכנית עסקית ובה יוכיח שיעמוד בהתחייבויות שלו כלפי המבוטחים הפוטנציאליים. בנוסף, עליו לפרט בדיוק איזה סוגי ביטוח הוא מעוניין להציע ללקוחות (במקרה שלנו – ביטוח חובה לרכב) וכן את תנאי הפוליסות שהוא יציע, כולל כל הסיכונים והתנאים שיופיעו בהן.

דיווח על איוש המשרות הבכירות – על הגוף המעוניין להציע פוליסות ביטוח, לעדכן מי הם האנשים המועמדים לאיוש המשרות הבכירות בו. מן הסתם אלו צריכים להיות אנשים עם הכישורים המתאימים, הניסיון והוותק לעסוק במקצוע.

נציין כי החוק בישראל מבחין בין רישוי למכירת ביטוח חובה לרכב (הקשור לפגיעות בגוף של הנהג, הנוסעים האחרים ברכב ואנשים המוגדרים כצד ג') לבין רישוי למכירת ביטוחי רכוש לרכב (כמו ביטוח מקיף או ביטוח צד ג').

לסיכום, המשמעות בהימצאותם של שחקנים רבים במגרש ביטוחי החובה לרכב היא מעודדת מחד ומטרידה מאידך. מצד אחד, השוק הפתוח יוצר מציאות של הרבה הצעות ביניהן אתם יכולים לבחור, לערוך את ההשוואות שלכם ולהחליט היכן יהיה לכם יותר משתלם לרכוש ביטוח רכב. מהצד השני, יכול להיות שכאב הראש גדול יותר וכן עליכם לשים לב שאתם רוכשים פוליסה מגוף שמחזיק ברישיון תקף מהמדינה.