מחשב רכב

מחשב רכב

גלו את כל סודות הרכב שלכם. רמז: הם כולם טמונים במחשב רכב

גלגלים | 22/04/20

בשנים האחרונות, כל רכב חדש ומתקדם מתהדר במחשב רכב ראשי ובסדרה של מחשבים המחוברים למערכות הרכב השונות, למשל: מערכות ההצתה, הבלמים וההיגוי.

איך זה עובד?
מחשב הרכב מקבל מידע על המערכות השונות ברכב אמצעות חיישנים. ברכב קיימים חיישנים רבים שמודדים נתונים שונים, למשל: החיישנים מודדים את טמפרטורת המנוע, לחץ השמן, כמות החמצן הנכנסת לתא הבעירה, לחץ האוויר בצמיגים וכו׳.
על בסיס הנתונים הנאספים מהחיישנים, שולט המחשב במנגנונים המכניים, כמו מערכות ההצתה והזרקת הדלק, מערכות היגוי (מחשב הגה), תיבת ההילוכים האוטומטית (מחשב גיר אוטומטי), בקרת השיוט, הבלמים (מחשב ABS) ועוד. בנוסף, מחשב הרכב אחראי להתריע על תקלות, אם הן מתרחשות באחת מהמערכות.

יתרון משמעותי למחשבי הרכב המתקדמים הוא היכולת לנתח את פעילות הרכב, את התנהגות והרגלי הנהג וכן התראות על תקלות טכניות שונות, ולאחר שקלול כל הנתונים להציע אופטימיזציה לפעילות הרכב.

אבחון תקלות - לבד או בעזרת חבר?
כשנתקלים בסיטואציה של בעיה ברכב המצריכה אבחון, כולנו שואלים את עצמנו מפעם לפעם האם היינו יכולים לעלות על זה לבד? או שבאמת ההגעה למוסך הכרחית בכל פעם?

ישנו מכשיר קטן וידידותי שיכול לעזור לכם בסוגייה זו.

מכשיר OBD הינו סורק תקלות סטנדרטי לרכב. הסורק מתחבר לשקע ברכב, הממוקם בד״כ מתחת להגה. שימוש בסורק בשילוב אפליקציה יאפשרו לכם לקרוא ולאבחן תקלות חשמל כלליות ברכב.

סביר להניח שרוב התקלות שתאבחנו בעזרת המכשיר יצריכו מעורבות של איש מקצוע להמשך אבחון ופתרון.

אבל, יש כאלה שמעדיפים לבצע את האבחון הראשוני אצלם בחנייה, ולהגיע למוסך עם איזושהי אבחנה ראשונית ובסיסית על מהות התקלה. בכך הסורק יכול לסייע.

אם תרצו אבחנה ספציפית יותר לתקלה ברכב וגם לטפל בה באותו המעמד, מוסכי היבואן יתנו לכם מענה. מוסך יבואן לרוב יחזיק מכשירי דיאגנוסטיקה ייעודיים למותגי הרכב השונים, למשל: מכשיר דיאגנוסטיקה ייעודי לדגמי יונדאי שמאבחן תקלות ספציפיות השכיחות ברכבי היונדאי.

איפוס מחשב רכב
מדי פעם, כמו בכל מכשיר ממוחשב, יתכנו באגים בחלקי מחשב הרכב, בחיישנים או במערכת ההפעלה. במקרה כזה יש לבצע איפוס למחשב רכב. גם פעולה זו היא מסוג הפעולות שכדאי לבצע רק ע״י מוסך מקצועי עם מחלקת דיאגנוסטיקה ומכשור מתאים.

אופס, הלך לי המחשב

תקלה במחשב של אחת ממערכות הרכב או במחשב הרכב הראשי עלולה להשבית את כלל פעילות הרכב.

במצב זה, יש לגשת למוסך המתמחה בתיקון מחשבי רכב. התיקון מתחיל בתהליך אבחון התקלה, החלפת החלק התקול, תיקון המערכת ותיקון מחשב הרכב.
עלות תיקון מחשב רכב יכולה לנוע החל מכמה מאות שקלים ולהסתיים בנזק של אלפי שקלים. העלות מושפעת ממורכבות ורגישות התקלה והאם נעזרים בחלקי חילוף או שאין מנוס מחלקים חדשים.

להשוואת הצעות מחיר לתיקון מחשב רכב לחצו כאן