ירידת ערך רכב

ירידת ערך רכב

כל מה שחשוב לדעת לפני שרוכשים רכב חדש. וגם, איך שומרים על ערכו של רכב משומש?

גלגלים | 30/12/20

ירידת ערך היא אחת מכמה שיקולים משמעותיים שכדאי לבחון לפני שרוכשים רכב פרטי, בין אם מדובר ברכב חדש או משומש. כשבוחנים רכב לקניה, רובנו נחשוב על בטיחות הרכב, גודל, נוחות, שיפורים טכנולוגיים וגם צבע. במעמד הרכישה, הנטיה תהיה להתמקח על הנחה קטנה ברכישת הרכב, אך האם באמת בדקתם או לקחתם בחשבון את האפשרות, שהדגם שבחרתם יכול לאבד בירידת ערך אלפי שקלים ויותר? האם ידעתם שרכב חדש מאבד את ערכו בשנים הראשונות לחייו, הרבה יותר מרכב משומש?

 

בכדי לקבל החלטה שקולה ומחושבת, כזו שתתאים לטווח הארוך וגם ליום בו תרצו למכור את הרכב, כדאי להתעכב על הנושא רגע לפני שמחליפים מפתחות.

 

ביקוש והיצע זה שם המשחק

כדאי להכיר את שוק הרכב ולהתעדכן במגמות המשתנות משנה לשנה. גם פה, רכבים מבוקשים שיש להם היצע הם אלה ששומרים על ערכם בשוק. בשנה האחרונה אפשר לזהות שרכבים קטנים ורכבי מיני מבוקשים ושומרים על ירידת ערך מתונה וקטנה יחסית, של כמה אחוזים בודדים.

לעומת זאת, רכבים משפחתיים שומרים על ירידת ערך ממוצעת של 10% כל שנה.

אם נעצור לרגע ונעבד את הנתון המדאיג הזה נבין שהמשמעות בשלוש השנים הראשונות לחיי הרכב היא ירידת ערך של כ - 30% מערכו, וזה המון!

ממה מושפעת ירידה כזו משמעותית ברכבים משפחתיים חדשים? בלאי הרכב, דגמים חדשים של אותו יצרן רכב או גרסה עדכנית לדגם מסוים עם מקצה שיפורים, הם כמה מהסיבות המרכזיות לירידת ערך מהותית שכזו.

 

כמובן שלא כולנו מומחי רכב וקשה מאוד לחזות ירידת ערך ברכב מסוג זה או אחר, אבל בהחלט ניתן ללמוד מעברו של כל מותג, לדגום את נתוני המחירים לאורך השנים ומכאן להבין אלו מותגים ודגמי רכב יהיו ריסקיים יותר, ולעומתם מהם הדגמים ששומרים על ערכם לאורך השנים והם הבטוחים יותר, בפני ירידת ערך קיצונית.


מרכב חדש ליד שניה

קניתם רכב חדש? מברוק. ברגע שהעברתם בעלות אליכם והרכב עולה על הכביש הוא כבר נחשב יד שניה, והופ, איבד בין 5%-7% מערכו בלי שמצמצתם. ועוד קצת נתונים:

בשנתיים הראשונות שלו על הכביש, הרכב החדש שלכם יאבד בממוצע בין 13%-22% מערכו. מהשנה השלישית ואילך, ירידת הערך של הרכב תתמתן ותעמוד בממוצע על 14% מדי שנה.

 

רבותיי, ההיסטוריה חוזרת

ואם אנחנו מדברים על קניית רכב יד שניה, אז: מצבו הכללי של הרכב, כמות הנזקים שבו, צבע לא אחיד, קילומטראז׳ גבוה, מספר בעלויות שהרכב עבר, רכב מליסינג, וגם - שאלת השאלות: האם הרכב עבר תאונות? כל אלה משפיעים מאוד על ירידת הערך של רכב יד שניה, ועלולים להצטבר לפער של אלפי שקלים ממחיר המחירון של הרכב, אם לא שמים לב ונזהרים.


אז, איך שומרים על ערך הרכב?

בדיוק כמו בהלצה הידועה, רכב שמור, יד ראשונה מרופא, הוא רכב מטופל ומתוחזק. רכב שצבר כמה שפחות תאונות ונזקים, כזה ששומר על קילומטראז׳ נמוך בשנים הראשונות לרכישה ומתוחזק עם טיפולים תקופתיים לאורך השנים ובהתאם להוראות היצרן, הוא רכב שלא יאבד מערכו בצורה קיצונית וכואבת בכיס. בבוא היום, אם תרצו למכור את הרכב, הוא יגמול לכם תודה בשמירה על ערך גבוה יחסית לשוק, והמחיר - בהתאם.


לסיכום, קניית רכב חדש זו החלטה גדולה, ועוד יותר כשמשקללים את הנתונים ומבינים מהי ירידת הערך בשנים הראשונות. מצד שני, הפער בירידת הערך באחוזים מתמתן לאורך השנים, ובשלב מסוים הרכב יישר קו עם המחירון לרכבי יד שניה בשוק. חשוב להכיר את השוק, להבין את ההיצע והביקוש למותגים השונים, לעבד את המידע יחד עם הצרכים שלכם ומתוך כך לבחור רכב שישרת אתכם לטווח הארוך וישמור על ערכו באופן המיטבי.

 

חולמים על רכב חדש, אבל בינתיים שומרים על הרכב הקיים? כנסו והזמינו טיפול תקופתי  >