טיפול תקופתי לרכב

טיפול תקופתי לרכב

מה כולל הטיפול וכמה זה עולה לכם? אז, הגיע הזמן הזה בשנה. הרכב גמע עוד 15,000 ק״מ בדרכים והגיע הזמן לטפל בו. מה עושים עכשיו? טיפול תקופתי, המוכר גם כ "טיפול 10,000".

galgalim | 08/01/19

נתחיל מההתחלה. למה בעצם טיפול 10,000 נקרא כך, אתם שואלים?

בעבר נהגו לבצע את הטיפול אחת לכל 10,000 ק״מ. כיום מערכות הרכב העדכניות, משנת ייצור 2000 ואילך, מאפשרות טווח זמן ארוך יותר בין טיפול לטיפול. המועד המקובל לטיפול הוא סביב ה - 15,000 ק״מ בממוצע, או אחת לשנה, המוקדם מביניהם, לפי הוראות יצרן הרכב.

במסגרת טיפול תקופתי סטנדרטי, הנקרא גם ״טיפול קטן״ 15,000 ק״מ , יוחלפו שמן המנוע, פילטר השמן ופילטר אוויר.  
רובנו, בואו נודה בזה, נקיים את הבדיקה התקופתית לקראת מבחן הרכב השנתי, הטסט. ההיגיון ברור, זו כבר ההזדמנות שלנו לצחצח את הרכב, אינסייד אאוט. 
במקרה כזה, כדאי לבקש מהמוסך לבצע בדיקה כללית לרכב בכדי לוודא תקינות או, אם המזל לא האיר לנו פנים, לאתר ליקויים ותקלות. בדיקה כללית לרוב תכלול בדיקה למחשב הרכב, נוזל הקירור, תאורת הרכב, נוזל הגה-כוח, נוזל תיבת הילוכים, בדיקת בלמים, מגבים, בדיקה של מערכת ההיגוי ועוד.

במסגרת "טיפול גדול״, המתבצע, לדוגמא,  ב 120,000 ק"מ (או כל 8 שנים), יוחלפו שמן המנוע, מסנן השמן, מסנן אוויר, מסנן אוויר למזגן, שמן גיר, נוזל בלמים, נוזל קירור ותיערך בדיקה מקיפה הכוללת, בדיקת בלמים, רצועות, בדיקת אורות, מגבים ומצבר. 
אם סימנתם v על כל הבדיקות שצוינו פה ודאגתם לטפל בליקויים אם היו, סביר להניח שרכבכם יעבור את המבחן בהצלחה.
חשוב לזכור שיש לפעול בהתאם להנחיות היצרן המופיעות בספר הרכב. מומלץ להיעזר בטבלת טיפולים לטובת מעקב וניהול שגרת טיפולים שוטפת.

ועכשיו לחלק הפחות נעים, כמה זה צפוי לעלות לכם?

עלות הטיפול התקופתי לרכב מושפעת מכמה פרמטרים. ריכזנו עבורכם את העיקריים והחשובים:
1. היקף הבדיקות והטיפולים שתרצו לבצע ברכב, או במילים אחרות - 
?(how deep is your love (to your car
ככל שהבדיקה תהיה מקיפה יותר, מה שידרוש יותר זמן עבודה, פירוק מורכב יותר של חלקי הרכב, תוספים ושמנים שעולים גם הם, כך מחיר הבדיקה יעלה בהתאם.

2. איכות חלקי הרכב, במקרה בו תתבקשו להחליף חלק תקול או בלוי. כאן נשאלת השאלה, האם אתם מתעקשים על חלקים מקוריים לרכב שלכם, או חיים בשלום עם חלקים חלופיים?
כך או כך, אם הגעתם לשלב של החלפת חלק ברכב במסגרת טיפול תקופתי, כבר הטיפול התייקר... עכשיו נותר לכם להחליט עד כמה.

3. פרמטר אחרון ולא פחות חשוב הידוע בשם הקליט: ״אמור לי מי אתה ואומר לך כמה יעלה טיפול תקופתי לרכב שלך״.
אם אתם נמנים עם אלה שמקשיבים לרכב עם סטטוסקופ דמיוני מדי בוקר, מכסים אותו כשחם (וגם כשקר), קופצים למוסך בכל קרקור או נורה שנדלקת ובגדול מטפחים את הרכב כמו בן משפחה נוסף ולא מהצד החורג, סביר להניח שהוצאות תחזוקת הרכב שלכם נפרסות במהלך כל השנה. זה בעצם אומר שאתם ברי המזל שיגיעו לטיפול התקופתי עם פחות ״הפתעות״ ויישארו עם יותר כסף בכיס.

מהצד השני, אם הרכב שלכם קורא לעזרה במהלך השנה ואתם מחכים למועד הטיפול התקופתי בכדי ״להתייחס״ אליו, רוב הסיכויים הם שהחשבון שלכם במוסך יתפח.

אפשר חשבון בבקשה?

מחירון טיפולים ממוצע לטיפול תקופתי "קטן" 15,000 ק"מ (או כל שנה) עומד על 350 - 1,000 ש"ח, תלוי בסוג הרכב, סוג החלפים ובהיקף הטיפול. 
מחירון טיפולים ממוצע לטיפול תקופתי "גדול" 120,000 ק"מ (או כל 8 שנים) עומד על 450 - 1,200 ש״ח, תלוי בסוג הרכב, סוג החלפים ובהיקף הטיפול.
תוספת של בדיקה כללית לרכב כהכנה לטסט עשויה לייקר את החשבון.

לסיכום, טיפול תקופתי הינו הכרחי לתפעול השוטף של רכבכם. 
גם כאן, כמו בכל תחום בחיינו, חשוב שנגלה מעורבות, נשווה בין ההצעות השונות, נבין מה מחליפים לנו במסגרת הטיפול התקופתי, נפנה למוסך מקצועי ואמין ונלמד מחוות דעת של צרכנים אחרים. 
כיום, באמצעות הכלים הדיגיטליים העומדים לרשותינו ניתן לעשות זאת בקלות, מכל מקום ובכל זמן.
מה שבטוח, כדאי לטפל ברכב בזמן ולתחזק אותו באופן שוטף, כך תהנו מחיסכון בהוצאות לטווח הארוך והכי חשוב - מנסיעה בטוחה!

לקבלת הצעת מחיר מפורטת לטיפול לרכב שלכם לחצו כאן