חלקי חילוף לרכב - משומש או חדש?

חלקי חילוף לרכב - משומש או חדש?

שוק יד שניה הפך למשמעותי גם בעולם הרכב. מה ההבדל בין חלקי חילוף משומשים לחדשים? והאם טרנד המשומשים באמת שווה גם בחלקי חילוף?

גלגלים | 13/09/20

אז אחרי שרכשתם את הרכב, חדש או משומש, עולה השאלה שתלווה אתכם עוד הרבה קדימה -  איך יהיה נכון לתחזק אותו? האם בכל טיפול או בלאי ברכב שמצריכים רכישת חלקי חילוף, נתפתה לחלקי חילוף חדשים או שנסתפק במשומשים? האם ממשיכים להשקיע ברכב ולשלם יקר, או שאפשר פה ושם לחסוך עם חלקי יד שניה?

 

בשנים האחרונות, מגמת מוצרי יד שניה נכנסה בכל תחומי הצריכה וכולנו מנסים לנהל צרכנות חכמה ביום יום שלנו. איפה ראינו את זה קודם? נכון, בתחום חלקי החילוף לרכב.
כשאתם נדרשים לטיפול או תחזוקת רכב הכוללים החלפת חלקים ברכב, עולה גם כאן שאלת הכדאיות: האם שווה להשקיע בחלק מקורי וחדש לרכב, כזה שיתאים לרכב בול אך גם יעלה יותר? או שמספיק לרכוש חלק משומש, זול יותר, כמו למשל חלקי חילוף לרכב מפירוק.


חלקי חילוף חדשים

קטגוריית חלקי חילוף חדשים כוללת שני סוגי חלקים: חלקי חילוף מקוריים וחלקים תחליפיים. בשני הסוגים מדובר בחלקים חדשים שלא נעשה בהם שימוש קודם והם נמכרים באריזה המקורית.


חלקי חילוף מקוריים, כשמם כן הם, חלקים חדשים ומקוריים המיוצרים על ידי יצרן הרכב ונמכרים תחת שמו ואחריותו. חלקי חילוף מקוריים נמכרים במרכזי שירות ובמוסכים מורשים מטעם היבואן. חלק מקורי זו ההשקעה היקרה ביותר עבור הרכב שלכם, ובמקרים מסוימים היא תהיה גם הנכונה ביותר עבורו. חלק מקורי תמיד יהיה מדויק ומתאים בול לרכב.

חלקים תחליפיים אלו חלקים חדשים, שיכולים להיות מיוצרים על ידי יצרן הרכב או על ידי יצרני חלקי חילוף שונים, וגם הם ימכרו באריזתם המקורית. ההבדל היחידי הוא שיצרני הרכב לא יהיו חתומים על חלקים אלה ולכן הם יעלו לכם קצת פחות מחלקי חילוף מקוריים וגם יגיעו עם תקופת אחריות קצרה יותר מחלק מקורי. חלקים תחליפיים ניתן לרכוש מיבואנים שונים.


חלקי חילוף משומשים

קטגוריית חלקי חילוף משומשים היא למעשה שוק יד שניה של חלקי החילוף לרכב והיא כוללת חלקים משומשים או חלקים משופצים/מחודשים. בשני הסוגים, מדובר בחלקי חילוף שנעשה בהם שימוש קודם והם נמכרים ללא אחריות וגם לא באריזתם המקורית.

היתרון הגדול הוא המחיר. חלקי חילוף משומשים הם החלקים הזולים ביותר שתוכלו לרכוש לרכב שלכם ולעיתים זה יספיק וישרת את המטרה. שוק חלקי החילוף המשומשים הוא שוק פרוץ ומגוון, החל מאנשים פרטיים שמוכרים חלקי חילוף משומשים בזירות כאלה ואחרות, מוסכים ובתי עסק המתמחים בחידוש ושיפוץ חלקים מסוימים ברכב ולאחר מכן מכירתם, ועד מכירת חלפים מפירוק.


חלקי חילוף לרכב - ההחלטה המכרעת

ההחלטה האם לרכוש חלקי חילוף מקוריים או יד שניה לרכב תלויה בכמה פרמטרים ששווה לשקול, ביניהם: רגישות החלק והשפעתו על מערכות אחרות ברכב, השפעת החלק על בטיחות ותקינות הרכב, האם מדובר בתיקון החיוני לרכב או קוסמטי? וכמובן פערי העלויות בין החלק המקורי למשומש. התשובה היא כמובן לא חד משמעית ויש להתייחס לכל מקרה לגופו.

 

מי שיוכל לסייע לכם בקבלת ההחלטה הוא המוסכניק שלכם. בסופו של יום, אנחנו כצרכנים, לא נדע לזהות האם נפלנו על חלק חילוף איכותי ובמצב תקין או לא, ועד כמה החלק חיוני לבטיחות הרכב ולתפקודו התקין לאורך זמן. חוות דעת מקצועית שכזו יוכל לספק המוסכניק שלכם, שמכיר את הרכב ואת החלקים המתאימים לו הכי טוב.

לעיתים תקבלו המלצה להשקיע את מיטב כספכם בחלק איכותי ובתמורה ליהנות מרכב אמין ומתפקד, לעומת מקרים בהם תקבלו המלצה לא להשקיע, להסתפק בחלק משומש וזול העונה למטרה, להחליף שוב בעת הצורך ועדיין להישאר עם עודף בכיס.

טיפ נוסף שלנו הוא להעדיף חלקי חילוף הנמכרים במוסכים או ספקי חלפים מורשים ולא בשוק הפרטי. במקרה של חלק חילוף משומש שנרכש מאדם פרטי ומתגלה כלא תקין - אין מה לעשות, אכלתם אותה. לעומת זאת, מוסך או ספק שמוכר חלקי חילוף וגם מתקין אותם ברכב שלכם יתן לכם אחריות על החלק שנרכש וגם על העבודה, וזה אומר ראש שקט ורכב מתפקד!


אז, חלק חילוף משומש או חדש? בואו למצוא את החלק המתאים בזירת המסחר לחלקי חילוף לרכב >