חיישנים לרכב

חיישנים לרכב

במערכות הרכב המתקדמות ובמיוחד ברכבים החדשים, הרכב יגיע אליכם מאובזר בחיישנים ממגוון סוגים וכבר בנסיעה הראשונה תגלו צפצופים שונים ברכב, כל צפצוף והיעוד שלו. אז באנו לעשות סדר ולענות, מה תפקידו של החיישנים ברכב? למה כל הצפצופים האלה טובים לנו? מה עושים עם מערכת שלא מתפקדת וכמה זה יעלה לכם?

galgalim | 16/10/19

חיישני רוורס

החיישנים שהפכו למצרך מבוקש בכל רכב ובצדק.

חיישני הרוורס הם למעשה ארבעה חיישנים קטנים המותקנים בטמבון האחורי של הרכב. החיישנים מחוברים למחשב קטן הממוקם בתא המטען ותפקידם להתריע בעת זיהוי אובייקט מלא העומד מול הרכב ובסכנת התנגשות, כמו: מדרכה, קיר, רכב אחר ועוד.

איך זה עובד? מערכת החיישנים מופעלת מיד עם מעבר הרכב להילוך רוורס. בזמן הנסיעה אחורה, גלי קול נשלחים מהחיישנים. כשהם נתקלים באובייקט, הם חוזרים אל החיישנים ובהתאם לתחושה ממרחק האובייקט מעריכים את רמת הקרבה או הסיכון מהאובייקט. כל הנתונים עוברים אל מוח המחשב וזה אחראי להתריע באמצעות קול או במסך התצוגה על המכשול העומד מאחורי הרכב.

קיימים בשוק חיישני רוורס שונים ומגוונים, ביניהם: חיישנים המתריעים באמצעות קול צפצוף ההולך וגובר ככל שמתקרבים לאובייקט, חיישנים המגיעים עם מסך שהוא למעשה מראה הממחישה את העצמים מאחור, חיישני רוורס המתחברים למערכת המולטימדיה ברכב, חיישנים המגיעים עם מצלמה ומציגים לנו בזמן אמת את הרוורס על גבי מסך ברכב ועוד.

היתרונות בחיישני רוורס לרכב מובנים: החיישנים משלימים לנו את שדה הראייה גם מהאזורים ה׳מתים׳, למשל: כדור שהתגלגל לכיוון הרכב בזמן הרוורס, חיות מחמד או עצמים נמוכים שלא הבחנו בהם וגם בעת ניסיון לחנות באזור צפוף במיוחד. חיישני הרוורס ידווחו ויסייעו לנו לנקוט במשנה זהירות בזמן הנהיגה לאחור.

כתוצאה מכך, בטיחות הנהיגה שלנו גבוהה יותר, הפגיעה הן בטמבון הרכב והן בסביבת הרכב נמוכה יותר וגם חניה ברחוב צפוף במיוחד באמצע תל אביב הופכת לידידותית יותר באמצעות חיישנים.

מהצד השני, יש לקחת בחשבון גם כמה חסרונות בולטים: לא תוכלו לסמוך על החיישנים בזיהוי אובייקטים חלולים, שטוחים או קטנים, כמו שיחים למשל. כמו כן, חיישנים לא מתפקדים, שבורים או מלוכלכים עלולים שלא לספק נתונים בזמן אמת ואם לא זיהיתם שהם תקולים והגברתם ערנות, זה בקלות יכול להפוך לפגיעה ונזק לרכב ולאובייקטים שמסביבו. איך ניתן למנוע את זה? לדאוג שהחיישנים נקיים. אבק ולכלוך הם לעיתים קרובות הסיבה לחסימת החיישנים ולפגיעה בתפקודם. בחיישן שבור או כבל שהתנתק אפשר לטפל באופן עצמאי ואם אחרי כל זה החיישנים עדיין לא מתפקדים, כדאי להגיע לבדיקת מתקין מערכות ברכב.

עלות חיישני רוורס לרכב נעה בין 600-150 ש״ח, תלוי באיכות וביצרן. בנוסף, קיימת עלות התקנה הנעה בין 400-200 ש״ח. מומלץ לרכוש את החיישנים וההתקנה באותו המקום ובכך להרוויח אחריות גם על החיישנים וגם על עבודת ההתקנה.

 

חיישן התנגשות ובלימת חירום

אחד החיישנים הגאוניים ויש שיאמרו מצילי החיים. מדובר במערכת המזהה צפיפות או קרבה לרכב ממול או להולך רגל ולקראת סכנת התנגשות מפעילה באופן מיידי את בלימת החירום ברכב. בנוסף, קיים במערכת גם חיישן המתריע לפני התנגשות באמצעות צליל חזק.
הרכבים החדשים כבר מגיעים עם מערכת החיישנים הזו כבסיס ברכב.
 

מערכת התרעה למניעת תאונות דרכים

מערכת מתקדמת למניעת תאונות דרכים הכוללת מצלמה ומעבד מרכזי המהווים עבור הנהג "עין שלישית", הפועלת בכל עת, מנתחת ומבינה את תוואי הדרך והתנועה בקדמת הרכב. למעשה, המערכת סורקת את הכביש ומצב הדרך בזמן נסיעה ביום, בלילה ובכל מזג אוויר ומבחינה בכלי-רכב, הולכי-רגל, רוכבי אופניים ואופנועים. כמו כן, מזהה המערכת תמרורי מהירות ובהתאם, מסוגלת להתריע על חריגה מהמהירות המצוינת בהם.

התרעות אלה מסייעות לנהג להימנע ממצבי סכנה בכביש ובכך גם משפר את דפוסי הנהיגה שלו. חשוב לציין כי כל מערכות Mobileye מאפשרות שליטה בעוצמת ההתראות הקוליות, בבהירות הופעת ההתראות הוויזואליות על הצג וברגישות ההתראות.

המערכת עולה סביב ה- 2,000 ש״ח ומגיעה עם אחריות של שנה מהיצרן. אמנם מדובר בהשקעה לא קטנה אבל כזו ששווה לשקול בחיוב, לאור חשיבותה לבטיחות הנסיעה ויושבי הרכב. מלבד חשיבות המערכת לבטיחותכם, המערכת תורמת להפחתת תאונות בכבישים ובדרכים וכתוצאה מכך גם להפחתת נזקים לרכב שלכם ולרכבים שמסביבכם.

לסיכום, ריבוי הפתרונות והפיצ׳רים ששוק הרכב מציע כיום יכול לבלבל אבל כמו בכל דבר, אחרי סקר שוק קצר אפשר להבין די בקלות מה הפתרון כולל ומה מתאים לכם ולרכבכם באופן אישי.
כל פתרון התומך בביטחון נוסעי הרכב ובנהיגה איכותית ומשופרת הוא הרצוי והמומלץ ואל נשכח כי הרכבים החדשים יוצאים ממפעלי היצרן כשהם מצוידים במיטב החיישנים והמערכות המתקדמות כבסיס ברכבים.

לקבלת הצעות מחיר להתקנת מערכת חיישנים פנו למוסך הקרוב אליכם!