המדריך לטעינת רכב חשמלי

המדריך לטעינת רכב חשמלי

AC או DC? ומה זה TYPE 1? בואו להכיר את אפשרויות הטעינה וסוגי החיבורים לרכב חשמלי

גלגלים | 07/07/22

רכב חשמלי מצריך טעינה לסוללה באופן קבוע ושוטף. סוללה מלאה ברכב חשמלי תספיק לנסיעה של כמה מאות קילומטרים. אך, בשונה מרכב בעל מנוע בעירה פנימית, במקרה של רכב חשמלי תצטרכו לתכנן את זמן ומיקום הטעינה, בהתאם לאפשרויות העומדות בפניכם.

 

אם יש באפשרותכם למקם עמדת טעינה ביתית בחניית הבית או בחניון משותף, משימת טעינת הרכב הופכת להיות קלה ונוחה. כך, תוכלו לתזמן את טעינת הרכב לשעות הלילה, כשהרכב במצב חניה.

אם עמדת טעינה ביתית לא באה בחשבון, האפשרות הבאה תהיה להטעין את הרכב בעמדת טעינה ציבורית. זה יכול להיות במקום העבודה, בעמדה ציבורית ייעודית, בתחנת דלק או בנקודה מרכזית בעיר.

 

עמדת טעינה ביתית ועמדת טעינה ציבורית (AC)

אם יש לכם עמדת טעינה ביתית, או לחלופין אתם טוענים את הרכב בעמדת טעינה ציבורית רגילה (AC), אתם צפויים להיתקל בשני סוגי חיבורים:


1. חיבור מסוג TYPE 1, הנקרא גם J1772. סוג זה נפוץ ביפן ובארה״ב, וקיים גם בחלק מהרכבים החשמליים בארץ. עמדת טעינה ציבורית תומכת בחיבור זה. לעומת זאת, עמדת טעינה ביתית תומכת לרוב רק באחד משני הסוגים, TYPE 1 או TYPE 2. במקרה כזה, תוכלו להיעזר במתאם מסוג CCS Combo 1.

 

2. חיבור מסוג TYPE 2. זהו הסטנדרט האירופאי, הקיים כיום בכל רכב חשמלי הנמכר בארץ. עמדת טעינה ציבורית תומכת בחיבור זה. לעומת זאת, עמדת טעינה ביתית תומכת לרוב רק באחד משני הסוגים, TYPE 1 או TYPE 2. במקרה כזה, תוכלו להיעזר במתאם מסוג CCS Combo 2.

 

עמדת טעינה מהירה (DC)

עמדת טעינה מהירה תטעין את סוללת הרכב בדקות ספורות, ותספק פתרון מושלם לעצירת טעינה זריזה באמצע טיול או נסיעה ארוכה. טעינה מהירה מתרחשת באמצעות הספק זרם חשמלי ישר של לפחות 50kW ומעלה (DC = Direct Current). ככל שההספק החשמלי גבוה יותר, כך טעינת הרכב תהיה מהירה יותר. עמדות לטעינה מהירה קיימות בנקודות ציבוריות מרכזיות כגון כבישים בינעירוניים ומהירים, תחנות התרעננות ונוחות.

 

CHADEMO

זהו חיבור טעינה מהירה השכיח ברכבים חשמליים במזרח הרחוק, וגם ברכבים מסוימים בארץ. ברכב בו קיים חיבור זה, יהיה קיים גם חיבור לטעינה ביתית מסוג TYPE 1 או TYPE 2.