כל הסימנים שאומרים: הגיע הזמן להחליף צמיגים!

כל הסימנים שאומרים: הגיע הזמן להחליף צמיגים!

במהלך כל השנה ובמיוחד בחורף, צמיגי הרכב הם חלק משמעותי בבטיחות הרכב ובטחון הנוסעים.

גלגלים | 04/01/21

הצמיגים הם למעשה הקשר הישיר והיחיד של הרכב עם הכביש. בסנריו השכיח, רובנו נעיף מבט על הצמיגים בעיקר במקרה של פנצ׳ר, כשצריך למלא אוויר או לקראת מבחן הטסט השנתי. אבל, מה שאנו נוטים לשכוח הוא שצמיגים תקינים וחזקים יבטיחו לנו זמן תגובה מתאים, אחיזה טובה בכביש ונסיעה בטוחה, ומי מאיתנו יכול להרשות לעצמו לוותר על בטחון הנוסעים ברכב?

אז למען בטיחות הנוסעים שלכם ולמענכם, נהגי הרכב, ריכזנו את כל הסימנים שיגלו לכם כי הגיע הזמן להחליף צמיגים!


בן כמה הצמיג שלך?

אורך חיים של צמיג ממוצע המותקן ברכב הוא בין 4-3 שנים. ניתן לזהות את גיל הצמיג לפי 4 הספרות המוטבעות על גביו. שתי הספרות מימין מסמלות את שנת ייצור הצמיג, בעוד שתי הספרות משמאל מייצגות את השבוע בשנה בו יוצר הצמיג. אם צמיגי הרכב שלכם עברו 4 שנים משנת הייצור, גם אם רכשתם אותם לא מזמן, יש להחליף אותם באופן מיידי. כשאתם כבר רוכשים צמיגים חדשים, כדאי לוודא שגילם לא עולה מעל שנה. וכמובן, אם יש צורך להחליף צמיג אחד, מחליפים גם את הצמיג השני הממוקם על אותו הסרן, בכדי לשמור על האיזון ברכב.


קילומטרים

ולא רק וותק הצמיגים חשוב, אלא גם כמה ק״מ נסעתם עם הצמיג. אם הצמיג חדש יחסית אבל צבר לא מעט קילומטרים בכביש, סביר להניח שהוא כבר שחוק וצריך להחליף אותו.


שחיקת חריצים

בכל צמיג קיימת דוגמת חריצים בעלי עומק, שמטרתם העיקרית היא לפנות מים מבסיס הצמיג ובכך מתאפשרת אחיזה מירבית בכביש. עומק החריצים צריך להיות לפחות 2 מ״מ, לפי התקנות. אם אתם מזהים שעומק החריצים מטשטש או שדוגמת החריצים שחוקה ושטוחה, זהו סימן שהגיע זמנו של הצמיג.
שימו לב, צמיג שחוק או לא תקין עלול לגרום לתחושת ריחוף או החלקה בכביש, חוסר היציבות  פוגע ביכולת של הרכב לתפקד באופן בטיחותי, וכתוצאה מכך זמן התגובה שלנו מתארך. מצב זה מסוכן מאוד ופוגע בבטיחות הנסיעה ונוסעי הרכב. אם זיהיתם שצמיגי הרכב שחוקים, גשו להחליפם ללא דיחוי.


סדקים ויובש בצמיג

מבט אחד בצמיג שלכם ותוכלו לדעת: אם מופיעים סימני יובש, מתגלים חריצים קטנים או שצמיג הרכב סדוק ומתפקע, אלו סימנים נוספים לכך שהצמיג בלוי והגיע הזמן להיפרד ממנו ולרכוש אחד חדש.


ירידה קבועה באוויר הצמיגים

אם אתם מוצאים את עצמכם ממלאים אוויר בגלגלי הרכב בתדירות גבוהה מהרגיל, ומבינים שהצמיגים מאבדים אוויר באופן קבוע בלי סיבה הנראית לעין או תקר כלשהו, זהו סימן נוסף שאומר שהצמיג בלוי וצריך להחליף אותו.


אחיזה בכביש

אם אתם מרגישים שהצמיגים לא מספקים לרכב אחיזה מספקת בכביש, שאיכות הנסיעה ירדה והנסיעה הפכה לפחות נוחה, כל אלו סימנים להתיישנות הצמיגים, בלאי או שחיקה ואין לזלזל בהם. זו קריאת השכמה עבורכם להחליף את הצמיגים, ויפה שעה אחת קודם.


ומה עוד?

אם אתם מזהים קרעים, חתכים, נפיחויות או שינוי צורה בצמיג, אם הגעתם לקילומטראז' המקסימלי שיצרן הרכב ציין על גבי הצמיג, או אם יש לכם צמיג תקור ללא פנימית ואי לתקן אותו - גם אלו הסימנים לכך שהגיע הזמן להחליף צמיגים.


חשוב לדעת:

תקנות משרד התחבורה אומרות כי חל איסור מוחלט לבצע תיקון כלשהו בצמיגים מחוץ לכותלי המוסך, חוץ ממקרה של פנצ׳ר, בו ניתן לפרק את הגלגל התקור מהרכב ולהרכיב גלגל חלופי במצב תקין במקומו.
תיקון הצמיגים והרכבתם מתבצעים בצמיגיות מורשות בלבד ובהתאם להוראות יצרן הצמיגים.  ברכישת צמיגים חדשים לרכב, עליהם להתאים לייעוד הרכב ולהיות בעלי אותם מבנה וכושר העמסה שקבע יצרן הרכב ונרשמו ברישיון הרכב.

נסיעה בטוחה!

הגיע הזמן להחליף צמיגים? כנסו ומצאו פנצ׳ריה מומלצת באזור מגוריכם >