בדיקת שמן מנוע

בדיקת שמן מנוע

איך בודקים שמן מנוע? מדוע חשוב לעשות זאת לפני נסיעות ארוכות? ומהו השמן המתאים לרכב שלכם?

גלגלים | 09/09/21

ימי הקיץ הלוהטים כבר כאן, ואיתם החופש הגדול, הטיולים בארץ, והנסיעות הארוכות. במזג האוויר המהביל ממילא, הדבר האחרון שאתם רוצים הוא להיתקע בצד הדרך עם נורת שמן מנוע דולקת, עד שיגיע הגרר לעזרתכם.

 

הסיבות העיקריות לנורת שמן מנוע דולקת ברכב הן תקלה במנוע הנובעת מלחץ שמן נמוך, או מנזילת שמן. בכל מקרה, ולא משנה מהי הסיבה, יש לעצור את הרכב מיד במקום בטוח ולהזמין גרר, שיפנה את הרכב לבדיקה במוסך.

 

לשמן המנוע תפקיד חשוב בפעולת המנוע ובתפקוד הרכב. שמן המנוע מקטין את החיכוך במערכת ההנעה, שומר על טמפרטורה מאוזנת במנוע, מסייע בניקיון המנוע ותורם לביצועים טובים. כל אלו חיוניים לפעילותו התקינה של הרכב.

 

איך בודקים שמן מנוע ומתי?

שמן מנוע מומלץ לבדוק אחת לשבוע בממוצע, לפני נסיעות ארוכות ובכל טיפול תקופתי, וכמובן להחליפו במוסך, בהתאם להנחיות יצרן הרכב. ברכבים ישנים יותר, הבדיקה צריכה להיות תכופה יותר. שמן מנוע בודקים כשהמנוע כבוי וקר, כלומר: לא מיד אחרי נסיעה, ויש לכך כמה סיבות:

1. כשהמנוע חם ופעיל או לאחר פעילות, השמן עדיין עובד ומפוזר ברכיבי המערכת השונים. רק לאחר כיבוי המנוע ובמצב מנוחה, השמן מתנקז חזרה לאגן השמן, אז תוכלו לקבל אינדיקציה אמיתית לגובה השמן במד השמן.

 

2. כשהמנוע חם והשמן גם, קיימת סכנה מפציעה וכוויות, שכדאי מאוד ואפשרי להימנע מהן.

וכעת כשהמנוע קר והשמן במקום, נעבור לבדיקה: מרימים מכסה מנוע, מקבעים אותו ומאתרים את אגן השמן. שולפים את מדיד השמן ומנקים אותו היטב משאריות לכלוך, באמצעות סמרטוט או נייר עבה ונקי. לאחר מכן, טובלים את המדיד באגן השמן עד לכיסוי מלא, ומוציאים.
כעת ניתן להבחין בגובה השמן ולהשוות אותו ביחס לסימון גובה המקסימום והמינימום, הקיימים על גבי המדיד. במצב אידיאלי, גובה השמן צריך להימצא בטווח שבין המינימום למקסימום, ואם זה המצב אצלכם, הבדיקה תקינה.

 

אם לא, וגיליתם שגובה השמן נמוך מדי ביחס לסימון, יש למלא שמן עד לגובה הרצוי. שימו לב, מחסור בשמן מנוע יגרום לשחיקה וחיכוך מוגברים בין חלקי המנוע, מה שעלול להוביל להתחממות המנוע ולנזק בלתי הפיך.

 

ומה לגבי המצב ההפוך? אם גיליתם שגובה השמן נמצא מעל למקסימום הרצוי, גם זו צרה. שמן מנוע בכמות רבה עלול לזלוג ולשבש את פעילותם של רכיבי המערכת מסביבו, וגם זה יביא נזק למנוע. אם זה המצב, עליכם לגשת למוסך, שם ירימו את הרכב, ירוקנו את השמן העודף לכלי מתאים, וידאגו לפנות אותו באופן שלא יפגע בסביבה.

 

איזה שמן מנוע מתאים לרכב שלכם?

התשובה לכך נמצאת בספר הרכב. באחריות יצרן הרכב לדאוג להמלצה על שמן מנוע המתאים לרכב שלכם. המלצת יצרן הרכב משקללת מספר פרמטרים, בהם רמת הצמיגות של השמן, ותנאי הטמפרטורה השונים, בהם צפוי להתמודד הרכב.

המלצת היצרן תהיה מורכבת משילוב של מספרים ואותיות, כאשר האות מייצגת את עונת השנה ואת עמידות השמן בה (לדוגמה: w=winter), והמספרים מייצגים את רמת הצמיגות ועמידות השמן.
 

רמת הצמיגות של השמן תגלה לנו כמה מהר יצליח השמן לשמן את המנוע. רמת צמיגות נמוכה משמעה שימון מהיר יותר של המנוע, הקטנת מידת החיכוך, צריכת דלק חסכונית, ומנוע שמחזיק זמן רב יותר. ברמת צמיגות גבוהה של השמן, ההפך הוא הנכון. ולכן, התאמת שמן המנוע הנכון לרכב תביא איתה שורה של יתרונות ושיפורים למנוע, ובסופו של דבר לרכב ולחווית הנהיגה שלכם.

 

ולשאלת השאלות, מה זה סינתטי מלא?

כיום, קיים בשוק היצע רחב ומגוון של שמני מנוע שונים, אך ישנם כמה שמנים מובילים שכולנו צריכים להכיר לפני שניגשים לרכוש שמן מנוע:שמן מנוע מינרלי

שמן מינרלי הוא תוצר לוואי של זיקוק נפט גולמי, והוא נחשב לזול מבין סוגי השמנים. שמן מינרלי מתאפיין ברמת צמיגות גבוהה יחסית, ובביצועים מוגבלים, ולכן אינו מומלץ לרכבים המתקדמים יותר, הדורשים תפוקת מנוע גבוהה.שמן מנוע חצי-סינתטי

מדובר בבסיס של שמן מינרלי, שעבר עיבוד עם תוספים והתאמה למנועים החדשים, ועונה לדרישות יצרני הרכב החדשים.

 

שמן מנוע סינתטי מלא

מדובר בשמן מנוע מלאכותי ומהונדס, בעל המרכיבים האידיאליים לתפקוד המנוע ולשיפור ביצועים. שמן זה נחשב ליקר ביותר, וגם לאיכותי מכולם.

 

לסיכום, בחירת שמן מנוע מתאים לרכב, בדיקת שמן תכופה והקפדה על טיפול תקופתי לרכב בזמן, יסייעו לכם למנוע תקלה לא רצויה במנוע, ויותר מכך, ישמרו על המנוע מתפקד ותקין לאורך זמן, בעל ביצועים גבוהים וחסכוני בדלק. וכולנו יודעים שמנוע מתפקד משמע רכב מתפקד. לא שווה לכם את ההשקעה?

 

הרכב זקוק לשמן מנוע חדש? לחצו לתיאום טיפול תקופתי במוסך