בדיקת רכב לפני קניה

בדיקת רכב לפני קניה

מדוע חשוב לבדוק רכב משומש לפני קניה? מה כדאי לבדוק לבד? ולמה כדאי שאתם תזמינו בדיקה במוסך ולא מוכר הרכב?

galgalim | 22/07/19

אז קראתם, בדקתם, התקשרתם, התייעצתם, התלבטתם ולבסוף החלטתם - קונים רכב משומש!

רגע לפני הרכישה הגורלית, שווה לעצור ולבדוק: האם קיבלתם את כל המידע שאתם צריכים בכדי לבצע את ההחלטה? האם המוכר מהימן? האם המכונית היא באמת מה שמספרים עליה?

איך נמנעים מבלופים ומה לא ירצו לספר לכם אבל יכול להיות שתגלו בבדיקת השלדה?

פגישה, חצי פגישה
אחרי התלבטויות רבות, החלטתם שהגיע הזמן לרכוש רכב והפעם, רכב משומש!

אם אתם מתאמים פגישה שמטרתה לראות את הרכב לפני קניה, כדאי לקבוע עם מוכר הרכב באזור מגוריו או עבודתו, למקרה שתצטרכו לאתר אותו מתישהו בהמשך הדרך.

את הפגישה רצוי לקיים באור יום, כך תהיה לכם אפשרות לבחון את הרכב על כל יתרונותיו וחסרונותיו.

אל תתביישו לבקש מבעל הרכב להזדהות ולהציג תעודת זהות. פרטי הזיהוי צריכים להיות זהים לאלו ברשיון הרכב. אם גיליתם כי מוכר הרכב הוא לא בעל הרכב, התעקשו לשוחח עם בעל הרכב ואל תסתפקו בייפוי כוח בלבד. חשוב להבין שלא מדובר בסוחר ש׳מסבן׳ אתכם, מדוע הרכב נמכר ובאילו נסיבות. 

באותו המעמד, כדאי לבדוק כמה נתונים:

  1. תאריך רישום הרכב אצל בעלי הרכב הנוכחיים. מועד רכישה טרי וסמוך מדי למועד המכירה צריך לעורר בכם חשד מכיוון שאנשים לא ממהרים למכור רכב שרק קנו.
  2. היסטוריית טיפולי הרכב. מסמכים אילו יגלו לכם את ערכו של הרכב, האם טופל במוסכים מקצועיים ובזמן? במה תצטרכו לטפל בעתיד הקרוב ואולי שווה לקחת בחשבון במשא ומתן על מחיר הרכב? 
  3. וגם, האם הקילומטראז׳ המופיע בלוח המחוונים תואם לנתונים אשר במסמכים?
  4. חשוב לבדוק במשרד הרישוי האם אין עיקולים או שעבודים הרשומים על הרכב

בדיקת הרכב

אם הגעתם עד כאן, סימן שהרכב מוצא חן בעיניכם וגם עבר את כל מבחני האמינות האפשריים.
השלב הבא, אם כן, יהיה לבצע נסיעת מבחן ולבדוק את הרכב במוסך טרם הרכישה. תוכלו לבקש נסיעת מבחן על הרכב כבר בנסיעה המשותפת שלכם למוסך.
המוסך לוקח אחריות על בדיקת הרכב מול מזמין ומשלם הבדיקה. ולכן, כקוני הרכב, מומלץ שאתם תזמינו את הבדיקה. כמובן שבאותו הקשר לא כדאי להסתמך על תוצאות בדיקה עדכניות שמוכר הרכב יכול להביא איתו מבעוד מועד, בדיוק מאותו השיקול.

מומלץ לבחור מכון בדיקה מורשה, בו מס׳ הרכב יזוהה וגם יספק לכם אחריות על הבדיקה. את בחירת המוסך אל תשאירו למוכר הרכב וגם אל תתפתו לקבל ממנו המלצה למוסך ממש מעבר לפינה או כזה שהוא מכיר, במיוחד אם המשמעות היא מחיר מוזל או ׳קומבינה׳.

לפני הבדיקה, חשוב לגבש עם מוכר הרכב הצהרה כללית על מצב הרכב, היסטוריית הרכב, מחיר, תאריך למסירה ותנאי העסקה הכלליים.

בבדיקה יבדקו מערכות הרכב העיקריות ושלדת הרכב והמרכב, בניסיון לאתר ליקויים או שיפורים כתוצאה מתאונה. אם עד לשלב זה לא שמעתם שהרכב עבר תאונה כלל, פה יתכנו הפתעות ובאחריות המוסך לאתר אותן.

בסוף הבדיקה ימסרו לכם תוצאות הבדיקה בעפ״י וגם במסמך כתוב. המסמך מהווה מסמך משפטי והאחריות על תוכנו חלה על מכון הרישוי. כדאי להשוות את המסמך עם המידע שקיבלתם ממוכר הרכב ולוודא כי אין סתירות.

בדיקת הרכב לפני קניה כרוכה בעלות של כמה מאות שקלים ועלולה להציל אתכם ממעשה רמאות, או לחילופין לשמש קלף לקראת משא ומתן על עלות הרכב, במקרה שבו נמצאו ליקויים או נזקים הפוגעים בשוויו. ובמקרה הטוב, הבדיקה תאפשר לכם לקנות רכב משומש בראש שקט ורגוע, וזה כבר שווה המון!

לחיפוש מכוני בדיקה מורשים באזור מגוריכם לחצו כאן