בדיקת רכב יד שנייה לפני קנייה

בדיקת רכב יד שנייה לפני קנייה

כל הבדיקות שאתם חייבים לבצע

גלגלים | 28/04/21

החלטתם לקנות רכב יד שנייה? בשעה טובה. רכב יד שנייה קונים עם אקסטרה זהירות ובדיקות מקיפות, מכיוון שכבר לא מדובר ברכב חדש, ואתם רוצים לדעת בדיוק מה עבר על הרכב לפני שאתם מתיידדים איתו. אז מה חובה לבדוק ומה כדאי לדעת? הפרטים המלאים בכתבה הבאה.

 

בירור ראשוני

עוד בבירור הראשוני ולפני המפגש עם הרכב ובעליו, מומלץ לאסוף כמה נתונים בסיסיים בכדי לקבל איזושהי תמונת מצב, שתכריע האם שווה לכם גם לראות את הרכב או שמדובר בבזבוז זמן. כמה קילומטראז׳ הרכב עבר, כמה בעלויות היו לרכב, כמה זמן בעלי הרכב הנוכחי נמצא בתמונה, האם הרכב עבר תאונות או מכות, והאם הרכב מטופל ומתוחזק באופן שוטף הן שאלות לגיטימיות שכל מוכר רכב יצפה להן, והתשובות לשאלות אלה יספקו לכם קנה מידה ראשוני וגם יכולות להשפיע על מחיר הרכב המוצע.

 

דייט עם הרכב ובעליו

אם קיבלתם מענה לשאלותיכם ונשמע שהרכב במצב טוב, מתקדמים לשלב הבא והוא המפגש עם הרכב ועם בעליו. פגישה ראשונה כדאי לבצע באור יום, ובסביבת מגוריו של מוכר הרכב. אם מדובר בסוחר רכב, הוא ככל הנראה לא יזמין אתכם לביתו. אדם פרטי לא יתחמק מזה כל כך מהר, וזה סממן נוסף למהימנות המוכר.

 

כשמגיעים לבדוק את הרכב, ישנן כמה בדיקות ראשוניות וחיצוניות שאתם יכולים לבצע בעצמכם, אלו בדיקות שיספקו לכם אינדיקציה נוספת על הרכב ויסייעו בקבלת ההחלטה: האם ממשיכים לבדיקה במכון בדיקה מורשה, או שפה זה מסתיים ונפרדים לשלום. בבדיקה חיצונית חשוב להעיף מבט על שלדת הרכב, לבדוק האם יש שריטות, תיקוני צבע או חלקי פח שהוחלפו, לראות את רישיון הרכב ולוודא שהוא קריא ובתוקף, לבדוק את כמות הבעלויות על הרכב, ולשים לב האם ישנן הערות נוספות ברישיון ששווה לתת עליהן את הדעת ולשאול את מוכר הרכב עליהן.


בשלב זה, מומלץ להיכנס לרכב ולחוות אותו מבפנים. נבדוק את מצב הדשבורד, עד כמה הרכב מרווח או צפוף, האם יש כתמים או פגמים בריפוד, ריח נעים או ריח לוואי. פרמטר נוסף שנמצא ממש מולכם אם אתם יושבים ברכב הוא הקילומטראז׳.


בדיקת קילומטראז׳

בבדיקת קילומטראז׳ הרכב, יש להשוות את מספר הקילומטראז׳ הנוכחי אל מול הנתונים המתועדים בספר הרכב, אם קיים, ואם לא, אל המספר שמתועד במסמכים מהטיפולים האחרונים שהרכב עבר או במסמכים שבעל הרכב מציג לכם. בהשוואת הנתון מול טיפולים קודמים, ניתן לראות האם ישנן קפיצות בקילומטראז׳ ומה הממוצע שהרכב גמע מדי שנה, ומכך להבין האם מספר הקילומטראז׳ שלפניכם אותנטי או ׳מטופל׳.

 

צמיגים

מבט על הצמיגים יכול לומר לכם האם הם במצב טוב או שחוקים. אם אתם מזהים סדקים, חריצים מחוקים, צמיג יבש או עם תאריך ייצור ישן, שאלו את מוכר הרכב על כך. יכול להיות שתגלו שהרכב זקוק להחלפת צמיגים מיידית, וזו כבר הוצאה שאפשר להתמקח עליה ולקזז אותה מעלות הרכב הכוללת.


נסיעת מבחן

עשיתם את כל הבדיקות החיצוניות והרכב לא מאכזב? זה הזמן לצאת לנסיעת מבחן. באישור בעל הרכב, יוצאים עם הרכב לנסיעה קצרה ומרגישים אותו בנהיגה, בזמן אמת. שימו לב אם הישיבה ברכב נוחה לכם, אם פרופורציית הרכב מתאימה למה שדמיינתם, אם ישנם רעשים מסוימים שאתם מזהים תוך כדי נהיגה, נורות שנדלקות בלוח המחוונים או ריח מוזר ולא מתאים, האם ההגה חופשי, איך הבלמים מגיבים, אם יש לכם ולבני המשפחה מספיק ספייס כמו שדמיינתם שיהיה, ובסה״כ האם חווית הנהיגה ברכב נעימה ולטעמכם.


בדיקה במכון מוסמך

עברתם את נסיעת המבחן בתחושה טובה? סעו עם הרכב לבדיקה במכון מוסמך. במכון, הרכב ייבדק באופן יסודי ומקצועי, כולל חלקים מורכבים שקשה מאוד לזהות בהם בעיה, כמו מערכת המנוע, ובסיום תקבלו דו״ח עם תמונת מצב מפורטת על הרכב. חשוב שבדיקת הרכב תוזמן מטעמכם ותשולם על ידכם, רוכשי הרכב הפוטנציאליים, מכיוון שהמוסך לוקח אחריות על בדיקת הרכב מול מזמין ומשלם הבדיקה . וכעת, כשאתם מצוידים במידע נוסף על הרכב ובמיוחד בעסקת יד שנייה, ניתן לשקלל את כל הנתונים שבידכם, לבצע הערכת מצב כוללת על הרכב ולהתקדם למשא ומתן עם בעלי הרכב, אם מתאים.


סוגרים עסקה? השלב האחרון בקניית רכב יד שנייה

סיימתם משא ומתן לשביעות רצונכם, והחלטתם להתקדם לרכישה, בשעה טובה. לקראת רכישת הרכב, ישנן כמה בדיקות נוספות שכדאי לבצע, כמו להכיר את בעל הרכב ולבקש ממנו פרטי זיהוי, לוודא אונליין שאין על הרכב עיקולים או שעבודים, וליסודיים שביניכם - ניתן להזמין דו״ח בתשלום הכולל מידע על תאונות ברכב אם היו, היסטוריית בעלויות הרכב, בדיקה על מוכר הרכב ומידע חיוני נוסף שיכול לאשר או להפריך את ההחלטה שלכם לקנות אתה רכב.

ואחרי כל זה, כל שנותר הוא להגיע יחד עם מוכר הרכב לסניף דואר ולבצע העברת בעלות ומנגד העברת תשלום. חשוב לוודא כי רישיון הרכב שלפניכם הוא אותו רשיון רכב שהוצג לכם עד כה. בנוסף, פקיד הדואר יכול לבדוק במערכת משרד הרישוי את נתוני המנוע ומספר השלדה, ולהשוות אותם לאלה הרשומים ברישיון הרכב. כמובן שאם עולים פערים, מומלץ לעצור ולברר את העניין לעומקו, גם אם מדובר במחיר של ביטול העסקה. אם הנתונים מתבררים כתואמים, אזי הכל תקין וזהו האור הירוק האחרון שלכם לביצוע העסקה. תתחדשו!

 

מחפשים מכון מוסמך לבדיקת רכב יד שנייה לפני קנייה? בואו לאתר את המכון המתאים