איך לחסוך בדלק?

איך לחסוך בדלק?

כל הטיפים לחיסכון בדלק, וגם, כך תחשבו את צריכת הדלק ברכב שלכם.

גלגלים | 31/08/21

עם טיולי הקיץ, הקייטנות והבילויים, מגיעות גם הנסיעות המרובות ואיתן הוצאות הדלק הגבוהות. איך תוכלו להימנע מחשבון דלק מנופח, ולחסוך עוד קצת גם בזיהום הסביבתי? קבלו מדריך וטיפים שכדאי ליישם כבר מהנסיעה הקרובה שלכם:

 

נהיגה מתונה וחסכונית

חלק משמעותי בצריכת הדלק של הרכב נובע מאופי הנהיגה שלכם. הרגלי נהיגה הכוללים מהירות גבוהה על בסיס קבוע, בלימות פתע והאצות חדות וקיצוניות יגרמו למנוע להתאמץ יותר ולבזבז דלק בהתאם.

מה עושים? מאמצים הרגלי נסיעה במהירות מתונה של עד 100 קמ״ש גם בכבישים מהירים, שומרים על מרחק מהרכב שלפניכם, מחשבים האצות ובלימות ככל שניתן, ומחליפים נסיעות קצרות ובזבזניות בסביבת מקום המגורים בהליכות או באופניים, ככל האפשר. אמנם מדובר בהרגלים קטנים וזניחים, אך אלה ההרגלים שיצמצמו את צריכת הדלק ברכב, ועל הדרך גם יאפשרו לכם נהיגה בטוחה ושקולה יותר.


בנוסף, הגעתם ליעד המבוקש ואתם ממתינים ברכב? דוממו מנוע. בעצירה של דקה ומעלה עם מנוע עובד, הרכב צורך כמות דלק משמעותית שיכולה להיחסך בקלות וזה לגמרי בשליטתכם.לחץ אוויר בצמיגים

לא הרבה יודעים, אבל, לצמיגים שאינם מנופחים על פי הוראות היצרן ובלחץ אוויר לא תקין, יש התנגדות גבוהה יותר לגלגול, מה שמעלה את צריכת הדלק בהתאם. שיקולים נוספים וחשובים לא פחות הם השיקול הבטיחותי והבלאי שנגרם לצמיגים כתוצאה מכך. הקפדה על ניפוח אוויר אחת לשבוע-שבועיים ולפני נסיעות ארוכות, תשמור על הצמיגים לאורך זמן ותתרום לנסיעה בטוחה ולצריכת דלק חסכונית.

 

נפטרים ממטען מיותר

התרגלתם לנסוע עם תא מטען עמוס במחצלת, כיסאות פלסטיק, ארגז כלים, עגלה, בימבה, וגגון למקרה הצורך? תחשבו שנית. רכב הנושא מטען כבד ומשקל עודף באופן קבוע, הוא רכב שצורך ומבזבז המון דלק. פינוי תא המטען באופן שוטף ושמירה על ציוד חיוני בלבד ברכב, יחסכו לכם כמה שקלים נוספים בדלק בסוף החודש.

 

תכנון נסיעות

לפני שיוצאים לדרך, כדאי לבדוק ולתכנן מסלולי נסיעה שיעזרו לכם בחיסכון בדלק, באמצעות מחשב הדרך המותקן ברכב, או אפליקציות הניווט למיניהן. פתרונות אפשריים למסלולים חסכוניים בדלק הם למשל בחירה במסלול הנמנע מפקקים ככל האפשר ובשעות רגועות יחסית, מסלול חלופי שלא עובר בדרך עירונית, איתור חניה מראש באזור היעד, או התארגנות על נסיעה משותפת עם חברים או קולגות לעבודה, במידת האפשר.

 

אוורור הרכב

קיץ בא ושוב זה חם? אז נכון, רוב הזמן חם, לח ודביק והמזגן ברכב הרכחי ועובד שעות נוספות. אבל, ישנן הפוגות של קרירות נעימה ומזג אוויר שמאפשרים נסיעה בלי מזגן, כמו למשל בשעות הבוקר המוקדמות, בשעות הערב המאוחרות, או כשנוסעים בדרכים מוצלות ונעימות. אלו המצבים שבהם כדאי לחסוך את השימוש במזגן ואת צריכת הדלק הגבוהה, ועל הדרך לאוורר את הרכב עם חלונות פתוחים, וזה יהיה הכי אידיאלי בנסיעה בתוך העיר, במהירות מתונה.

 

תחזוקת רכב שוטפת

גם כשמדובר על צריכת דלק, אם אתם נמנים עם אלה המתחזקים את הרכב באופן שוטף ולא רק במצבי חירום ותקלה, אתם כבר נהנים מחיסכון בצריכת הדלק ומבינים את החשיבות. רכב לא תקין ולא מתפקד לאורך זמן יזלול יותר דלק. בדיקה שוטפת למסנן האוויר ולשמן המנוע, תשומת לב למערכת ההצתה והדלק ברכב וטיפולים שוטפים ובזמן, ישמרו על צריכת דלק מתונה ויחסכו לכם הוצאות דלק גבוהות.

 

חישוב צריכת הדלק

ואם הגעתם עד לכאן ואתם כבר מקפידים לבצע את כל ההמלצות, כדאי גם שתדעו איך לחשב את צריכת הדלק של הרכב שלכם. איך עושים את זה נכון?

 

1. בתדלוק הקרוב, תדלקו את מיכל הדלק עד סופו ו/או עד שידית התדלוק תקפוץ בסיום.
2. לאחר מכן, יש לאפס את הספידומטר ברכב.
3. המשיכו בנסיעות הרגילות שלכם ברכב. כשמיכל הדלק מתרוקן, תדלקו את הרכב באותו האופן בו תדלקתם בפעם האחרונה (מיכל מלא ו/או עד שידית התדלוק תקפוץ בסיום). מומלץ לתדלק באותה תחנת הדלק מהסבב הקודם.
4. בתום התדלוק, בדוק כמה ליטרים של דלק מולאו במיכל.
5. לאחר מכן, בדקו את מספר הקילומטרים שצברתם ברכב, מאיפוס הספידומטר ועד לנקודת הזמן שבה מתבצע החישוב.
6. חלקו את מספר הקילומטרים במספר הליטרים מהתדלוק האחרון. לדוגמה: נניח שנסעתם 500 ק"מ בין התדלוק הראשון לבין התדלוק השני, ובתדלוק השני מילאתם 50 ליטרים. נחלק 500 ק"מ ב – 50 ליטרים, ונקבל: 500/50=10 ק""מ/ל.
7. מומלץ לבצע את המדידות וחישוב הצריכה במהלך 3 סבבי דלק לפחות, וזאת בכדי לקבל ממוצע שלא מושפע מאירועים יוצאי דופן וחד פעמיים, כמו: נסיעה ארוכה במיוחד בחודש מסוים, או פקקים באזור שאתם בד״כ לא נוסעים בו וכנראה שהשפיעו על צריכת הדלק בחודש מסוים.

 

הרכב מתחנן לטיפול תקופתי? לחצו ותאמו טיפול במוסך בזמן שנוח לכם