איך בוחרים שמאי רכב?

איך בוחרים שמאי רכב?

הרכב שלכם היה מעורב בתאונה - שלא נדע. איך בוחרים שמאי רכב ואיזה טיפ לא תשמעו מחברת הביטוח שלכם?

galgalim | 16/04/19

אז, חוויתם ביש מזל ונקלעתם לתאונה עם הרכב. אתם בטח שואלים את עצמכם מה הנזק וכמה זה הולך לעלות לכם. תאונה היא הפתעה לא נעימה לכולנו, בין אם מעורבת פגיעה פיזית לכם או לצד השני ובין אם נזק לרכב אחד או יותר.

אם נקלעתם לסיטואציה של פגיעה ברכב אחר או שרכבכם נפגע ואתם פונים לחברת הביטוח לטובת כיסוי הנזק, חברת הביטוח תבקש מכם למנות שמאי שיעריך את מצב הרכב ושוויו, יקבע אם קיים נזק ברכב ומהו שווי הנזק.

בשלב הזה נכנס לתמונה שמאי הרכב. עבודתו של השמאי דורשת מיומנות מקצועית, שכן מעבר לקביעת שווי הרכב וערך הנזק, על השמאי לבסס את הערכתו בהסברים מנומקים בדו״ח שמאי הרכב שהוא ממלא ובמקרים מסוימים אף להתייצב לעדות משפטית.

אפשר לבחור שמאי מתוך רשימת השמאים של חברת הביטוח, או לחילופין לשכור את שירותיו של שמאי חיצוני שאתם בוחרים באופן פרטי.

 

בחירת שמאי מרשימת חברת הביטוח

חברת הביטוח עובדת עם רשימת שמאים בפיזור ארצי, כולם בעלי מקצוע וחברים באיגוד השמאים. כמובן שלכולנו עוברת המחשבה בראש ששמאי מרשימת חברת הביטוח מגיע סובייקטיבי, שכן המעסיק שלו ומשלם השכר הוא חברת הביטוח ולא אתה, הלקוח, ומכאן שחוות הדעת שלו תטה לקביעת נזק קטן יותר ופחות הוצאות לחברת הביטוח.

החדשות הטובות הן שכיום, הפיקוח על השמאים גבוה יותר מבעבר. בנוסף, יש שמאים שעובדים עם כמה חברות ביטוח במקביל כך שבפועל הם לא באמת ״שומרים אמונים״ לחברת ביטוח אחת שמעסיקה אותם, כמו שאנחנו נוטים לחשוב. כמובן, בחירת שמאי מתוך הרשימה של חברת הביטוח משמעה כיסוי מלא לעלות עבודת השמאות.

 

בחירת שמאי פרטי - כן או לא?

שמאי שאתם בוחרים באופן פרטי אמור להגיע ׳נקי׳ וחף משיקולים אינטרסנטיים ולכן חלקנו עדיין מעדיפים לבחור את השמאי שלנו באופן עצמאי.

מומלץ לבדוק את רקע וניסיון השמאי, לוודא שהוא בעל תעודת מקצוע וחבר באיגוד השמאים.

יש לקחת בחשבון כי חברת הביטוח שלכם תכסה שכר ממוצע של שמאי ויש סיכוי שתאלצו להשלים את שכר השמאי מכיסכם, במידה ובחרתם שמאי בעל שכר גבוה מהמקובל.

 

סלע המחלוקת

ישנם מקרים בהם אין הסכמה או מתעוררת מחלוקת בין השמאי (מרשימת חברת הביטוח) לבין הלקוח. לרוב הפער יהיה בהערכת השמאי ו/או בשווי הרכב לבין דעתו של הלקוח. חשוב לדעת כי במקרה כזה, רשאי הלקוח לבקש מחברת הביטוח חוות דעת של שמאי נוסף במסגרת מנגנון ״שמאי מכריע״, שנקבע בשנת 2007. חברות הביטוח לא ימהרו להציע לכם את האפשרות הזו וחשוב שתכירו שהיא קיימת במידה ואתם לא מרוצים מהשומה שנפסקה לרכב.   

סעו בבטחה!

לאינדקס שמאי רכב לחצו כאן