אחזקת רכב

אחזקת רכב

כל ההרגלים ששווה לאמץ והטיפים שיוזילו לכם את עלויות אחזקת הרכב

גלגלים | 10/08/20

אחת מההוצאות הקבועות והעיקריות שכולנו סופגים מדי חודש היא עלות אחזקת הרכב. לכל מי שבבעלותו רכב כבר יודע, לחופש ולעצמאות יש תג מחיר והוא לא זול במיוחד. הוצאות דלק, אגרות, ביטוחים, טיפולים, חלקי חילוף, תחזוקה שוטפת והרשימה עוד ארוכה. מאידך, כמו בכל צרכנות נבונה, גם בעלויות אחזקת הרכב ניתן לחסוך ולצמצם, אם מתנהלים נכון ומחושב.

איך עושים את זה? מאמצים הרגלים שיעזרו לכם לחסוך עלויות, בודקים ומשווים מחירים לפני הוצאות קטנות וגדולות ונעזרים בטיפים ששווה לכולם להכיר. כל המידע בכתבה הבאה.

 

ביטוח רכב
פוליסת ביטוח לרכב היא אחת מהוצאות הרכב השנתיות הקבועות והגדולות ביותר שחלות על כולנו, בלי יוצא מן הכלל.
ביטוח הרכב מורכב מביטוח חובה, שכשמו כן הוא, חובה על כולנו, ומביטוח מקיף או צד ג׳.

ביטוח החובה לרכב מתבסס על פרמטרים שנקבעו ע״י הממשלה אך גובה תעריף הביטוח משתנה בין חברת ביטוח אחת לאחרת וזה המקום שלכם להשוות, להבין ממה נובעים הפערים ולהשיג את הביטוח המוזל והמתאים לכם.

לעניין השלמת הביטוח, לא משנה אם אתם רוכשים ביטוח מקיף או צד ג׳, התחרות בין חברות הביטוח קיימת גם כאן והיא לטובתכם. ריבוי חברות הביטוח וסוגי הפוליסות המוצעות ללקוחות מדי שנה הם קרקע פוריה והזדמנות למשא ומתן בעלויות הביטוח לרכב ובדיוק המקום שלכם להשיג את הצעת המחיר האטרקטיבית ביותר עבורכם ולצמצם עלויות. פערי המחירים יכולים להסתכם בכמה מאות שקלים מדי שנה. לטווח הארוך, מדובר בהמון כסף שתוכלו לחסוך ולכן סקר השוק והבדיקות מול חברות הביטוח שווים את המאמץ. מומלץ להיעזר באתרים שכבר יעשו עבורכם את העבודה, ישוו את הפוליסות השונות ויציעו לכם מחיר אטרקטיבי או תוספות ושדרוגים לפוליסה, כדוגמת אתר wobi.

 

דלק

אין ספק, אחת מההוצאות הכבדות באחזקת הרכב היא הדלק שהרכב צורך. אבל, בניגוד לעלויות ביטוח הרכב, הוצאה זו אינה קבועה ותלויה אך ורק בכם: תסעו יותר - תבזבזו יותר דלק. תחסכו בנסיעות - גם העלויות יצטמצמו בהתאם.
אז נכון, רובנו לא נרצה לוותר באמת על הנסיעות והעצמאות שלנו כנהגים רק בשביל לחסוך קצת דלק. אז מה בכל זאת ניתן לעשות בכדי לצמצם את ההוצאה השוטפת הזו? הנה כמה טיפים שכדאי לשנן:
 
1. טיפולים ותחזוקה שוטפת

רכב תקין צורך דלק בדיוק במידה שהוא צריך. רכב לא תקין ולא מתפקד לאורך זמן יזלול יותר דלק. טיפולים שוטפים המתבצעים בזמן, כולל תשומת לב וטיפול במסנני האוויר, מזרקי הדלק, ניקוי שמן המנוע, מנגנוני הדלק וההצתה, איזון צמיגים, מתלים ובלמי זעזועים תקינים ישמרו על צריכת דלק סבירה ולא מעבר לכך.

2. לחץ אוויר בצמיגים

לחץ אוויר תקין בצמיגים גם חוסך בדלק וגם תורם לנסיעה בטוחה ומאריך את חיי הצמיגים. יש לבדוק את לחץ האוויר בצמיגים אחת לשבוע-שבועיים, ולמלא בהתאם להוראות היצרן. שימו לב, לחץ עודף יגרום לבזבוז דלק ולאובדן אחיזה בכביש.

 

3. משקל הרכב

משקל הרכב מושפע מעומס החפצים שנאכסן בו, אם זה בתא המטען או בגג הרכב. כולנו מכירים את אלה שנוסעים עם מחסן שלם בתא המטען, עם מתלה קבוע בגג או עגלת נגרר, שלא לצורך. נסיעה עם משקל עודף תשפיע גם על צריכת הדלק וזה לגמרי בידיים שלכם. הסרת חפצים שאינם חיוניים לנסיעה ובטיחות הרכב תקל עליו וגם על הכיס שלכם.


4. נהיגה חכמה

נסיעה במהירויות של למעלה מ - 100 קמ״ש, האצות קיצוניות ובלימות חדות וקצרות, כל אלה מעלות את צריכת הדלק ברכב באופן משמעותי.

הימנעות מעצירות פתע, שמירה על מרחק סביר מהאובייקט שלפניכם, בלימה הדרגתית והאצה מחושבת יסייעו לכם לשמור על צריכת דלק מתונה בזמן הנהיגה.

 

5. לתכנן ולתזמן

תכנון נכון של הנסיעה, בחירת המסלול האידיאלי עבורכם ואיתור חניה מראש, בשעות הפחות פקוקות, יעזרו לכם לצרוך פחות דלק. נסיעה בזמן פקק וחיפוש חניה הם בזבזני דלק ידועים.

בנוסף, יציאה לדרך בזמן ובנחת תביא אתכם ליעדכם בלי האצות מיותרות ובלי לחץ, ובכך גם תסייע לחסוך בדלק.

 

6. חדשנות ואבזור מתקדם

רכבים בעלי בקרת שיוט מאפשרים לכם לשמור על צריכת דלק אידיאלית.

הרכבים החדשים מצוידים במערכות מתוחכמות שאינן דורשות חימום של המנוע לפני הנסיעה. ניתן להתניע ולנסוע, פשוט וחסכוני.

7. עצרתם? דוממו מנוע

הגעתם ליעד ואתם מתעכבים ברכב או צריכים לעצור את הנסיעה לכמה דקות? עצירה של מעל דקה עם מנוע עובד צורכת כמות דלק משמעותית. אם יש באפשרותכם לדומם מנוע במהלך העצירה, מומלץ מאוד לעשות זאת ובכך לחסוך בדלק ובמנוע עובד.


8.  חלון או מזגן?

נסיעה עם מזגן צורכת דלק יותר מנסיעה ללא מזגן, אולם נסיעה במהירות גבוהה עם חלון פתוח גם היא בזבזנית בדלק בגלל התנגדות האוויר. איך יוצאים מזה?
בתוך העיר במהירויות נמוכות אפשר לנסוע עם חלון פתוח, בנסיעות בין עירוניות כבר מומלץ לסגור חלונות ולהתפנק עם מזגן. כדאי לחסוך גם בצריכת מכשירים חשמליים נוספים מעבר לנדרש כי גם זה יוצר עומס על המנוע והגברת צריכת הדלק.

9. תחנת דלק
בחרו את תחנת הדלק שמציעה גם תעריף מוזל לדלק וגם נמצאת במסלול הנסיעה היומי שלכם. אם המחירים מתייקרים, עברו לתחנת דלק אטרקטיבית יותר. בתחנת הדלק, תדלקו את הרכב עצמאית. אמנם מדובר בשקלים בודדים עבור דמי השירות, אם מתדלקים לכם, אבל בחישוב שנתי תוכלו לחסוך לא מעט כסף רק מויתור על שירות כזה.


תחזוקה שוטפת ומונעת לרכב

שמירה על תחזוקת רכב שגרתית ופשוטה לא מצריכה מכם להיות מכונאי רכב או להצטייד בציוד מיוחד אלא בעיקר לדאוג לתחזוקת רכב בסיסית ולהיות ערניים למצב הרכב.

בדיקות שמן ומים ושמירה על לחץ אוויר תקין בגלגלים, כמו גם ערנות ותשומת לב לנורות שנדלקות, נזילות, רעשים או ריחות לא סטנדרטיים ברכב יעזרו לכם לשמור על רכב מתפקד ותקין לאורך זמן, ובמבחן התוצאה - גם לבזבז פחות על נזקים ותיקונים גדולים ברכב.

 

טיפולים לרכב
בהמשך ישיר לטיפ הקודם, תשומת לב וערנות למצב הרכב ולשינויים החלים בו וכן טיפולים נקודתיים בזמן, יכולים לחסוך לכם לא מעט כסף ולהבטיח לכם רכב תקין ובטוח יותר לאורך זמן והרבה שקט נפשי.

בכדי לחסוך בהוצאות, טיפולים קטנים ושוטפים לרכב מומלץ לבצע במוסך מורשה או מומחה באזור מגורכם. תוכלו להשוות מחירי טיפולים בין המוסכים השונים כאן. כדאי לבחור מוסך נגיש ואמין, כזה שיציל אתכם בצרות קטנות ויעזור לכם למנוע צרות גדולות, שנוטות להגיע בצרורות ולעלות הרבה כסף.


אם הכנסתם את הרכב לטיפול והגעתם למצב בו נדרש להחליף חלקים ברכב וזה לא קריטי לתפקוד המיידי של הרכב, אל תזדרזו לסיים את הכל באותו פרק זמן. כמו בכל צרכנות חכמה, חזרו הביתה, בדקו עלויות של חלקי חילוף במוסכים שונים והשוו מחירים. תופתעו לגלות שהפערים יכולים להיות גדולים וכדאי למצוא בנחת את מה שאטרקטיבי ומתאים לכיס שלכם, גם אם המשמעות היא להגיע פעם נוספת למוסך.

להשוואת מחירי טיפולים ב"גלגלים " היכנסו

 

טסט שנתי

את ההוצאה השנתית הקבועה של חידוש רישיון הרכב, הטסט השנתי, כולנו מכירים ומצפים לבואה מדי שנה. גובה אגרת הטסט נקבע בפיקוח ממשלתי ואותו לא נוכל לשנות. הוצאה שכן נתונה בידיים שלנו היא עלות בדיקת הרכב (100₪ לבדיקה) וכמות הבדיקות להן הרכב נדרש.

 

במצב האידיאלי, ככל שנגיע עם הרכב מוכן לבדיקת הרישוי, הרכב יעבור את הבדיקה בהצלחה ונצטרך לשלם עבור בדיקה אחת בלבד. בסיטואציה הפחות נעימה, הרכב לא יעבור את הבדיקה ואנו נידרש לתקן את המחדלים בפרק הזמן שהבוחן יקבע ולהגיע לבדיקה חוזרת, וגם עליה לשלם. וכך חוזר חלילה עד שהרכב יעבור את המבחן בהצלחה.

 

אם כך, לקראת הטסט השנתי, מומלץ לבדוק ולהכין את הרכב ביסודיות ואף להיעזר במוסך מתאים. הכנה טובה תעזור לכם לעלות על התקלות ברכב (אם ישנן) לפני הבוחן, לטפל בהן בזמן ולהגיע לטסט עם סיכויים גבוהים יותר לעבור אותו בהצלחה.

 

בטיחות הרכב

מערכות הבטיחות המוצעות כיום לרכבים החדשים בשוק מתבססות על טכנולוגיות סופר מתקדמות וכל זאת במטרה לסייע לכם לצמצם סיכונים ולנהוג בבטחה. רכיבים חכמים, חיישנים, מצלמות והתראות שונות, כל אלה נועדו להתריע בפני הנהג על סיכון או מצב חריג בכביש ובחניה, ויפה שעה אחת קודם. כמובן שככל שנמנעים מתאונות, שפשופים ומכות לרכב כך פוחתות ההוצאות עבור הנזקים והתיקונים הנדרשים ואתם נשארים עם יותר כסף בכיס.

בנוסף, בכדי לעודד שימוש במערכות בטיחות ברכב, חברות הביטוח מציעות הטבות והנחות בעלויות הפוליסה לרכבים בהם מותקנות מערכות בטיחות לפי הפרמטרים שהוגדרו. הנחת היסוד שעומדת מאחורי זה היא שמערכות בטיחות ברכב מצמצמות את הסיכויים שלכם להיות מעורבים בתאונות דרכים, ומי שמרוויח מזה, חוץ מכם, אלה חברות הביטוח שלא נדרשות להשתתף בכיסוי התביעות והנזקים. בעצם, זהו מצב win-win לכולם: מערכת הבטיחות ברכב שומרת עליכם ומצמצמת סיכוי למעורבות בתאונות דרכים, מוזילה לכם את הפוליסה ומצמצמת עלויות פוטנציאליות גם לחברת הביטוח שלכם.

לסיכום, להחזיק רכב ולתחזק אותו זה עסק לא זול וההוצאות מתחדשות בלי הפסקה. מומלץ לבצע מעקב שנתי על הוצאות הרכב ולהערך לקראת ההוצאות הכבדות והקבועות. במקרה של הוצאות רכב קטנות ולא צפויות, שווה להשוות מחירים ולבחון איך ניתן לצמצם עלויות לפני שרוכשים שירות או חלקים חלופיים.


אפליקציית גלגלים תסייע לכם בול בצורך הזה. משווים מחירי טיפולים וחלקי חילוף מהספה בבית, ובוחרים את המוסך שהכי מתאים לכם בקליק מהנייד!

 

הגיע הזמן לטיפול תקופתי לרכב? מאות מוסכים מומלצים ממתינים לכם כאן