העסקים בענף הרכב בישראל
רכב פרטי תובלה וצ.מ.ה

תחבורה ציבורית בגוש דן

זירת המסחר לחלקי חילוף   
המהפיכה התחבורה הציבורית בגוש דן תוקדם
המהפיכה התחבורה הציבורית בגוש דן תוקדם

תחבורה ציבורית בגוש דן

       
אור ירוק לרפורמה בגוש דן

השר כץ החליט להקדים את הרפורמה בתחבורה הציבורית בגוש דן.

שר התחבורה הקדים את הפעימה השנייה של הרפורמה בגוש דן והיא תבוצע בחודש אפריל או יוני 2011 לכל היותר. מדובר ב- 51 קוים חדשים, המהווים כ- 50% מהפעילות של התחבורה הציבורית בגוש דן. 
 
מהפיכת התחבורה הציבורית בגוש דן יוצאת לדרך. שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ החליט להקדים את הפעימה השנייה של הרפורמה בתחבורה הציבורית בגוש דן ולבצעה באפריל או לכל היותר עד יוני 2011 , במקום בסוף שנת 2011, כפי שתוכנן.
 
שר התחבורה ציין כי הפעימה השנייה של הרפורמה היא הגדולה ביותר מבין שלוש הפעימות המתוכננות להתבצע בגוש דן, במסגרת תוכנית רה- ארגון של התחבורה הציבורית  שמוביל כיום משרד התחבורה, בשיתוף הרשויות שבמטרופולין.
 
לדברי כץ הפעימה השנייה תקיף את כל קווי התחבורה הציבורית שבלב מטרופולין דן והיא תכלול את תל אביב – יפו, רמת גן, גבעתיים, בני ברק, חולון, אזור ובת ים. מדובר ב- 51 קווים חדשים שיחליפו 70 קווים קיימים. קווים אלה מהווים כ- 50% מנפח הפעילות של התחבורה הציבורית במטרופולין דן.
 
בכנס ראשי ערים במטרופולין שהתקיים היום (יום חמישי) בתל אביב אמר השר כץ כי הפעימה השנייה תלווה ברפורמה כוללת בתעריפים שתאפשר לנוסעים לבחור את מסלול הנסיעה בהתאם לצרכיהם ולשלם פעם אחת עבור הנסיעה גם אם יבצעו מעבר בין קווים וחברות תחבורה ציבורית. "במסגרת הרה- ארגון תבוצע רפורמה במבנה התעריפים בגוש דן, המיועדת ליצור תעריף אינטגרטיבי, פשוט וידידותי לנוסע, בדומה למקובל במטרופולינים רבים בעולם" אמר כץ.
 
בגוש דן מתבצעות כיום כמיליון נסיעות באוטובוסים, המהוות כמחצית מהנסיעות בתחבורה הציבורית בישראל. נסיעות אלה מבוצעות באמצעות 10 חברות תחבורה שונות, המפעילות 400 קווי שירות. לכל מפעיל יש מבנה ותעריף שונה דבר היוצר מערכת תעריפים מורכבת ומסורבלת, המקשה מאוד על הנוסע ואינה מאפשרת יצירה של מערכת אינטגרטיבית עם כרטיסי נסיעה משולבים.
 
במסגרת הרפורמה בתעריפים יופעל בגוש דן "כרטיס חכם" לכלל המפעילים ויונהגו שני תעריפי נסיעה בלבד, במקום מספר תעריפים כיום. תעריף נסיעה בין תל אביב לערים הסמוכות אליה יעלה 6.2 שקלים (במחירי 2010) ואילו תעריף בין תל אביב והערים המרוחקות יותר ממנה יעלה 9.5 שקלים בלבד, במקום 15.3 שקלים כיום.
 
הפעימה הראשונה שיישומה החל בחודש אוגוסט 2010 כללה שינויים ושיפורים בשישה קווים מרכזיים בתל אביב וגוש דן, תוך יצירת הסדרי העדפה בשני רחובות מרכזיים בתל אביב. מסקר שביעות רצון שבוצע במהלך חודש נובמבר השנה עולה כי 43% מהנוסעים ציינו כי הם מרוצים מהשינוי (מתוכם 21% מאוד מרוצים) 22% אינם מרוצים מהשינוי ו-35% אדישים.
 
תוכנית הרה- ארגון החדשה מציעה מערכת תחבורה ציבורית היררכית שמפרידה בין קווים ראשיים לקווים מקומיים. הקווים הראשיים נועדו לקשר בין הערים של המטרופולין ומשרתים בעיקר נסיעות ארוכות. קווים אלה מתוכננים לנסוע ברחובות ראשיים, במסלולים ישירים ובתדירויות גבוהות.
 
הקווים המקומיים משרתים בעיקר את השכונות ומקשרות אותן למערכת הראשית ולמרכזי פעילות העירוניים. בעוד שהשירות בקווים הראשיים יעשה בעיקר באמצעות אוטובוסים רגילים ומפרקיים, הקווים המקומיים יכללו סוגים שונים של כלי רכב ובכללם מיניבוסים מידיבוסים.
 
במסגרת הפעימה השנייה ישופרו תחנות אוטובוסים ויוחלפו תמרורים בכל הגוש המרכזי. בנוסף לכך יתווספו מפרצי חנייה חדשים לאוטובוסים ויוצבו שלטים אלקטרוניים, הכוללים מידע בזמן אמת על זמני ההגעה של האוטובוסים.
 
שר התחבורה ציין כי הפעימה השנייה נועדה לייעל ולשפר את השירות בתחבורה הציבורית, באמצעות תוספת תדירויות של אוטובוסים, לאורך כל שעות היום. כמו כן, זמני ההמתנה בתחנות ומשך הנסיעה באוטובוסים צפויים להתקצר באופן משמעותי, על ידי מתן העדפה לקווי התחבורה הציבורית. לדברי כץ המערכת החדשה פשוטה להתמצאות ולהבנה ותצמצם את החשיפה לרעש וזיהום האוויר.
 
יישום הפעימה השנייה ילווה במערך הסברה מקיף ופרטני עבור תושבי גוש דן בכלל ומשתמשי התחבורה הציבורית בפרט. מערך ההסברה יכלול מפגשים עם ועדי שכונות ותושבים, אתר אינטרנט יעודי, פרסום בעיתונות והצבת דיילים בתחנות ההסעה ובאוטובוסים שיחלקו עלוני הסברה לנוסעים.
 
דרג את הכתבה
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
2 מדרגים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חדשות רכב
יונדאי IONIQ קונספט
מאזדה CX5 החדש
פסגת הרכב 2016
רפורמת מבחני נהיגה
שברולט ספארק ACTIV
CAN-AM MAVERICK X3
BMW i
פוינטר גניבות רכב
ריקול לאאודי Q7