העסקים בענף הרכב בישראל
רכב פרטי תובלה וצ.מ.ה

מערכת ניטור נתוני נסיעה

זירת המסחר לחלקי חילוף   
הגברת בטיחות הנסיעה ברכבי הסעות תלמידים
הגברת בטיחות הנסיעה ברכבי הסעות תלמידים

מערכת ניטור נתוני נסיעה

תקן חדש יסייע בהגברת בטיחות הנסיעה ברכבי הסעות תלמידים, רכבי ציבור ורכבים פרטיים
 
מכון התקנים הישראלי מפרסם להערות הציבור טיוטת תקן ישראלי ת"י 5905 "מערכת ניטור נתוני נסיעה".
תקן חדש ומקורי זה (על שלושת חלקיו) נכתב ביוזמת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים ומטרתו היא להגביר את בטיחות הנסיעה בכבישים ולהפחית את תאונות הדרכים. 
 
ממחקרים שנערכו עולה כי השימוש במערכת לניטור נתוני נסיעה עשוי לתרום לבטיחות הנהיגה של הנהגים והנוסעים. המערכת מנטרת את נתוני הנסיעה, מעבדת אותם ומאפשרת להפיק מהם דו"חות שונים עם מידע רלוונטי לניהול הבטיחות. לדוגמה: מהירות הנסיעה, בלימות, האצות, פניות וכו'…
 
הנתונים הללו מועברים למוקד המפיק מהנתונים שהצטברו דו"חות על ביצועי הנהג וכנגזרת מכך ניתן לשפר את נהיגתו, להופכה לבטיחותית יותר ובכך להפחית את תאונות הדרכים. המידע על אופן תפקוד הנהג ניתן להפצה באמצעים שונים (דוגמת אינטרנט) כך שיגיע עד למשתמש הקצה.
 
דני גולדשטין, מנכ"ל מכון התקנים הישראלי: "מערכת ניטור נתוני נסיעה משפרת באופן משמעותי את בטיחות הנסיעה ברכב. מערכת זו מסייעת רבות גם לציי רכב ולמשפחות ולא רק באופן נסיעת הנהג אלא גם בפרמטרים כגון חיסכון בדלק".
 
ת"י 5905 הוא תקן ראשון מסוגו בעולם המטפל בנושא מערכת לניטור נתוני הנסיעה לשיפור התנהגות הנהג. עם סיומו ופרסומו של התקן  תבחן אפשרות להציעו כסטנדרט בינלאומי בנושא ובכך לחזק את התעשייה הישראלית בתחום.
יש לציין כי כיום פועלות בשוק מספר חברות המייצרות מערכות לניטור נתוני הנסיעה.

התקן מכיל 3 חלקים:
דרישות פונקציונליות (ת"י 5905-1): חלק זה מגדיר את הדרישות הפונקציונליות ממערכת לניטור נתוני נסיעה והאירועים המסוכנים בנסיעה אותם מבצע הנהג על מנת לאפשר את אספקת המידע הרלוונטי לבעלי העניין ולגרום לשיפור התנהגות הנהג ולהעלאת בטיחות הנסיעה ברכב. התקן מגדיר אילו אירועי בטיחות ינוטרו, מהם הספים אותם ימדוד המכשיר – במונחי תאוצה חריגה וכו' .

התקן לרישום נתוני נסיעה- דרישות לעמידות בתנאי סביבה ודרישות חשמל  (ת"י 5905-2): חלק זה מגדיר את הדרישות מהמכשיר המותקן ברכב, כגון עמידה בלחות, טמפרטורה, מתח קיצוני, עיכוב בערה, וכדומה. דרישות אלה נועדו לוודא שהמכשיר יתפקד כראוי בתנאי קיצון ולא יסכן את בטיחות הנסיעה.

התקן לרישום נתוני נסיעה- דרישות התקנה (ת"י 5905-3): חלק זה מגדיר את דרישות ההתקנה של התקן לרישום נתוני הנסיעה ברכב. התקן מפרט את אופן התקנתו ואופן חיבורו למערכות כלי הרכב השונות, כגון פרטים בנוגע לעיגון המכשיר לרכב כך שלא ינתק בזמן הנסיעה ,דרישות לכבלים ולחיבורים החשמליים וכו'.

דרג את הכתבה
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
5 מדרגים
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
חדשות רכב
יונדאי IONIQ קונספט
מאזדה CX5 החדש
פסגת הרכב 2016
רפורמת מבחני נהיגה
שברולט ספארק ACTIV
CAN-AM MAVERICK X3
BMW i
פוינטר גניבות רכב
ריקול לאאודי Q7